Wiadomości
- 4 maja 2023
- wyświetleń: 1189
Za nami kwietniowa sesja Rady Powiatu. O czym rozmawiano?
Informacją starosty bielskiego Andrzeja Płonki o pracy Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym rozpoczęła się kwietniowa Sesja Rady Powiatu. W dalszej części Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Helena Byrdy-Przybyła omówiła kierunki podejmowanych prac w dziedzinie polityki społecznej oraz podziękowała wszystkim pracownikom Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz powiatowych jednostek za aktyną pracę i skuteczne podejmowanie tych trudnych wyzwań i zagadnień.
Następnie dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Katarzyna Olszyna określiła kierunki wsparcia zarówno dla osób starszych i niepełnosprawnych jak i dla rodzin i dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc realizowana jest przez Domy Pomocy Społecznej, Ośrodek Wsparcia, Warsztaty Terapii Zajęciowej i dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz programów ministerialnych.
- Dysponujemy 120 miejscami opieki dziennej w "Centrum" Środowiskowym Domu Samopomocy, natomiast całodobowa opieka na 238 miejsc realizowana jest w 4 Domach Pomocy Społecznej. Dofinansowanie ze środków PFRON to 4 497 212 zł - poinformowano.
Rozpatrzono 1598 wniosków na dofinansowanie 6 zadań. W rodzinnej pieczy zastępczej znalazło się 160 rodzin zastępczych (292 dzieci), a w instytucjonalnej pieczy zastępczej 3 placówki opiekuńczo-wychowawcze (53 dzieci). Natomiast pozafinansowe wsparcie rodzin zastępczych polega m.in. na: specjalistycznym poradnictwie i wsparciu psychologicznym, szkoleniu i wsparciu dla młodzieży usamodzielniającej się, pomocy wolontariuszy, wsparcie w ramach projektów współfinansowanych ze środków EFS.
W dalszej części Sesji Rady Powiatu Dorota Kożuch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Bielsku-Białej złożyła sprawozdanie z działalności w minionym roku. W 2022 roku do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wpłynęło 2712 wniosków w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16 roku życia) oraz 337 wniosków w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności (dzieci do 16 roku życia).
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności składany jest w konkretnym celu, przy składaniu wniosku osoba zainteresowana może zaznaczyć dowolną ilość celów, ale jeden z nich zaznacza jako główny.
- Biorąc pod uwagę wszystkie wnioski to najwięcej zostało złożonych w celu konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze 43,6%, następnie w celu uzyskania uprawnień do karty parkingowej 37,6% oraz uzyskania odpowiedniego zatrudnienia 34,3%, a także uzyskania uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i korzystania z systemu pomocy społecznej po 26% - przekazano.
W podziale na gminy najwięcej wniosków w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności wpłynęło z gminy Czechowice-Dziedzice - 603 wniosków (22%) i Jasienica - 441 wniosków (16%). W roku 2022 okres oczekiwania na wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności mieścił się w okresie do 60 dni - 98,2% wniosków.
Zespół wydaje i przyjmuje wnioski mieszkańców powiatu bielskiego o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej. Legitymacja jest dokumentem potwierdzającym posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności i uprawnia do korzystania z różnych ulg: między innymi w środkach komunikacji publicznej, wstępach na basen, do muzeum. W ubiegłym roku Zespół wydał 1051 legitymacji osoby niepełnosprawnej, w tym 889 dla osób dorosłych i 162 dla dzieci.
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydaje również karty parkingowe, których zostało wydanych 913, z tego 911 osobom niepełnosprawnym i 2 placówkom, które świadczą usługi na rzecz osób niepełnosprawnych. Karty te uprawniają do niestosowania się do niektórych znaków i stawania w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych tzw. koperta.
- Podsumowując można stwierdzić, iż w ubiegłym roku liczba wniosków zdecydowanie wzrosła, pomimo pandemii, był łatwiejszy dostęp do usług medycznych i osoby, które wcześniej nie ubiegały się o takie orzeczenie składały wnioski, również wnioski o kontynuację były składane częściej niż w roku wcześniejszym. Ponadto wnioski były składane również przez obywateli Ukrainy, którzy w wyniki działań wojennych opuścili swoją ojczyznę - podsumowano.
Ponadto Rada Powiatu podjęła Uchwały w następujących sprawach:
- zmiany Uchwały Nr VI/50/420/22 Rady Powiatu w Bielsku-Białej z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Bielskiego z późniejszymi zmianami;
- zmiany Uchwały Nr VI/50/421/22 Rady Powiatu w Bielsku-Białej z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie budżetu Powiatu Bielskiego na 2023 rok z późniejszymi zmianami.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.