Wiadomości

  • 19 września 2022
  • 20 września 2022
  • wyświetleń: 2664

Jest odpowiedź na interpelację ws. gwarancji zatrudnienia w Lotosie

Powracamy do sprawy interpelacji posłanki Małgorzaty Pępek w sprawie "utrzymania miejsc pracy w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach po przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen SA". Jak zapewnił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pracownicy czechowickich zakładów Lotosu mają zapewniony m.in. 36-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia. Warto dodać, że odpowiedź zawiera informacje na temat porozumienia władz spółki ze związkowcami z października 2021 roku.

Lotos terminale, siedziba, rafineria, łukasiewicza
Jest odpowiedź na interpelację ws. gwarancji zatrudnienia w Lotosie · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, jak informowaliśmy pod koniec sierpnia w tym artykule, do Jacka Sasina, ministra Aktywów Państwowych trafiła interpelacja posłanki Małgorzaty Pępek z klubu Koalicji Obywatelskiej w sprawie "utrzymania miejsc pracy w rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach po przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen SA". Była to kolejna interpelacja parlamentarzystki w sprawie czechowickich zakładów Lotosu - poprzednie wpłynęły do ministra Sasina w marcu i lipcu 2021 roku.

Jak przypominała posłanka Małgorzata Pępek, "połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos zostało zarejestrowane. Stosowny wpis został zamieszczony przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi XX Wydział Gospodarczy KRS w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 1 sierpnia 2022 roku".

- Fuzja stała się możliwa dzięki spełnieniu wymogów Komisji Europejskiej, których celem było utrzymanie konkurencyjności rynków paliwowych Europy Środkowej. Trzecim elementem tej fuzji jest zbycie części baz paliwowych i terminali należących do Orlenu oraz Lotosu na rzecz prywatnej spółki Unimot. Chodzi o dziewięć terminali w Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim, Rypinie, Jaśle, Gdańsku, Gutkowie, Bolesławcu i Szczecinie oraz znajdujących się w moim regionie Czechowicach-Dziedzicach - dodawała parlamentarzystka.

- Według zapewnień otrzymanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych od Orlenu, w toku dalszych prac konsolidacyjnych i rozmów prowadzonych przez zarządy spółek ze stroną społeczną negocjowane miały być porozumienia zabezpieczające miejsca pracy i obowiązujące warunki zatrudnienia. Poinformowane zostały o tym również organizacje związkowe Lotosu w ramach korespondencji z Ministerstwem Aktywów Państwowych - zauważyła członkini klubu Koalicji Obywatelskiej.

W związku z tymi informacjami posłanka Pępek zwróciła się do ministra Jacka Sasina z zapytaniami o to, czy sprzedając rafinerię w Czechowicach-Dziedzicach w umowach jej przejęcia jest gwarancja, że nowy nabywca zapewni jej funkcjonowanie w takim stopniu jak obecnie oraz czy "wszystkie miejsca pracy w rafinerii zostaną utrzymane".

Do ministra aktywów państwowych trafiły także pytania o to, jakie były efekty spotkań między przedstawicielami PKN Orlen SA., a reprezentantami związków zawodowych oraz czy "organizacje związkowe były informowane o etapach procesu przejęcia kapitałowego Lotosu i istotnych sprawach związanych z wypracowaniem adekwatnego poziomu ochrony pracowników rafinerii".

Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację posłanki Małgorzaty Pępek Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, "jedną z kluczowych kwestii w procesie połączenia PKN ORLEN S.A. z Grupą LOTOS S.A., w tym w zakresie realizacji antymonopolowych środków zaradczych zdefiniowanych przez Komisję Europejską, było prowadzenie komunikacji z pracownikami oraz właściwe współdziałanie ze związkami zawodowymi działającymi zarówno w PKN ORLEN S.A. jak i Grupie LOTOS S.A".

- Zgodnie z zapewnieniami PKN ORLEN S.A., tworzenie zintegrowanego i zdywersyfikowanego koncernu paliwowo- energetycznego bazującego na silnych stronach każdej z łączonych Spółek, odbywało się z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa, w tym wewnętrznych regulacji, a program konsolidacji, w tym jego cele i korzyści, były na bieżąco komunikowane pracownikom i zakładowym organizacjom związkowym działającym w poszczególnych spółkach. Przekazywane były również informacje o statusie realizacji poszczególnych procesów, a także udzielane były odpowiedzi na pytania i wątpliwości strony społecznej - dodał Małecki.

- PKN ORLEN S.A. wskazuje, że dzięki ww. działaniom udało się osiągnąć kompromis w zakresie zabezpieczenia pracowników zakładów, do których odnosi się Pani Poseł, objętych zmianą struktury właścicielskiej na skutek realizacji środków zaradczych. W tym kontekście PKN ORLEN S.A. wyjaśnia, że zawarte ze związkami zawodowymi porozumienia zakładają m.in. 36-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 36-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy - zapewnił sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

- Dodatkowo porozumienia zabezpieczają pracowników na okoliczność ewentualnego naruszenia gwarancji trwałości stosunku pracy, poprzez obowiązek wypłaty znacznych odpraw pieniężnych. PKN ORLEN S.A. wskazał również, że porozumienia przewidują także specjalne, jednorazowe świadczenie dla pracowników objętych ich stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - podsumował Maciej Małecki.

O tym, że zarząd Grupy LOTOS oraz przedstawiciele związków zawodowych uzgodnili treść porozumienia zabezpieczającego pracowników spółek, które zgodnie z realizacją środków zaradczych znajdą się poza grupą kapitałową, w tym m.in. Lotos Terminale i Lotos Biopaliwa, informowaliśmy pod koniec października ubiegłego roku w artykule "3 lata gwarancji dla pracowników LOTOSU. Podpisano porozumienie". Podpisany 26 października 2021 roku w Gdańsku dokument, będący efektem wielotygodniowych negocjacji, był ważnym elementem w procesie fuzji PKN Orlen i Grupy LOTOS.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.