Wiadomości

  • dzisiaj, 08:00
  • wyświetleń: 5846

Mieszkańcy nie chcą powiększenia strefy przemysłowej. Zbierają podpisy pod petycją

Zaognia się spór o powiększenie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym. Postanowieniem jasienickich radnych strefa została powiększona, a według map zakłady mają w przyszłości sąsiadować z zabudowaniami. Przeciwko zmianie protestuje między innymi część mieszkańców gminy Czechowice-Dziedzice.

Otwarcie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w 2015 roku
Otwarcie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w 2015 roku · fot. strefa.jasienica.pl


Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna została otwarta 1 czerwca 2015 roku. Pierwotnie miała do zaoferowania 22 działki, o różnej powierzchni, w Międzyrzeczu Dolnym. Na stworzenie Strefy Gmina Jasienica zakupiła 71 ha gruntów, a następnie na uzbrojenie pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2007-2013.

Jednak 22 marca 2024 roku Rada Gminy Jasienica powiększyła Strefę Przemysłową o kolejne około 70 hektarów, zmieniając dotychczasowe tereny zabudowy mieszkaniowej oraz rolne, w przemysłowe. Uchwała pozwala na budowanie obiektów przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych.

W uchwale możemy przeczytać, że dopuszczalna wysokość budynków wynosi obecnie 27m, a ponadto dopuszcza się lokalizację przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko "w zakresie instalacji do obróbki metali żelaznych, do nakładania powłok metalicznych z wsadem stali większym niż dwie tony na godzinę oraz instalacji do powierzchniowej obróbki metali lub tworzyw sztucznych, z zastosowaniem procesów chemicznych lub elektrolitycznych, o całkowitej objętości wanien procesowych większej niż 30 m3".

Plan dopuszcza także "budowę magazynów, hurtowni, stacji paliw, myjni samochodowych, warsztatów samochodowych itp. związanych z produktami chemicznymi, radioaktywnymi i skażeniami wód".

- Choć trudno w to uwierzyć, zmiany te zostały wprowadzone bez wiedzy mieszkańców. Spośród ponad pięciuset osób, które podpisały naszą Petycję, nikt nie wiedział o tej zmianie - piszą w liście do naszej redakcji mieszkańcy, których dotyczą zmiany przeznaczenia terenów. Jak dodają, o zmianach nie została także powiadomiona cześć właścicieli przekształconych gruntów.

- Wspomniana Uchwała została uchwalona na jednym z ostatnich posiedzeń Rady Gminy starej kadencji, jako punkty dodatkowe wniesiono właśnie rozszerzenie Strefy, wg naszej wiedzy nawet radni nie byli w stanie zapoznać się z treścią uchwały. Radni z którymi udało nam się porozmawiać twierdzą, byli zdziwieni tym co przegłosowali (przynajmniej tak twierdzili) - przebieg posiedzenia Rady jest dostępny w sieci, na stronie Gminy Jasienica - dodają mieszkańcy.

Dodajmy, że pierwotnie strefa, o obszarze 71 hektarów, była wydzielona i odizolowana ciekami wodnymi, lasami i zagajnikami od terenów zabudowy mieszkaniowej. - W tym miejscu chcemy zaznaczyć, że nie byliśmy i nie jesteśmy przeciwnikami Strefy Przemysłowej w jej ówczesnych granicach i funkcjonalnościach. Jako mieszkańcy tych terenów, rozumiejący potrzeby rozwoju w tym zakresie, uważaliśmy ten stan rzeczy za pewien akceptowalny kompromis - zwracają uwagę mieszkańcy.

Powiększenie Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej może mieć też negatywny wpływ na zagrożenie powodziowe Bronowa oraz Ligoty, o czym poinformował nas Robert Smyczek, mieszkaniec pierwszej z miejscowości.

- Z całej 140 hektarowej strefy odprowadzenie wód opadowych jest przewidziane przez 3 niewielkie cieki wodne. 2 z 3 tych cieków ma przepust klapowy do rzeki Iłownica o wymiarze 800mm, co już daje dużo do myślenia, ile te przepusty mogą przepuścić wód opadowych.Wszystkie 3 cieki wodne wpadają do rzeki Iłownica przed miejscem, w którym w tym roku rzeka Iłownica zalała wiele posesji w Czechowicach-Dziedzicach - wyjaśnia Smyczek.

Mieszkaniec Bronowa przygotował krótką kalkulację: "przyjmijmy umiarkowany opad deszczu 5mm wody na godzinę. Wielkość strefy to 140 hektarów. Przyjmijmy, że 80% zabudowy - "betonozy" - całej strefy daje nam 112 hektarów zabudowy. Jeden hektar ma 10 000 metrów kwadratowych, czyli całość to 1 120 000 metrów kwadratowych. Umiarkowany opad przez godzinę (przy przyjętych 5mm wody) daje nam 5 600 000 litrów wody - 5 600 metrów sześciennych wody opadowej. To jest tylko i wyłącznie woda ze strefy, nie licząc wody z pozostałych terenów sołectw".

- Ilość wody może mieć dramatyczne skutki dla mienia a nawet i życia mieszkańców nie tylko sołectwa Bronów oraz Ligota, może mieć również znaczący wpływ powodziowy na miasto Czechowice-Dziedzice - stwierdził Smyczek.

Dlatego grupa mieszkańców okolicy Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej - osób, które uważają się za pokrzywdzone tą sytuacją - postanowiła założyć stowarzyszenie "STOP Rozszerzeniu Strefy Przemysłowej w Międzyrzeczu". - Naszym celem jest doprowadzenie, aby Strefa Przemysłowa pozostała w jej pierwotnych granicach (tj. około 70 ha) i użyjemy wszelkich dopuszczalnych prawem możliwości aby to osiągnąć - podkreśla Robert Smyczek.

Członkowie grupy podkreślają, że będą się starać "wykazać wady prawne tych decyzji zarówno w zakresie procedowania, jak również w zakresie celów, jakie przyświecały tej inicjatywie". - Kto jest rzeczywistym beneficjentem przeprowadzonych zmian i czy nie ma tutaj sprzeczności interesów publicznych i prywatnych - dodali.

Grupa już wysłała szereg petycji do różnych organów, w tym między innymi do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i do Wojewody Śląskiego. Obecnie w Bronowie, w sklepie przy ulicy Alojzego Czyża 1, zbierane są podpisy pod petycją, która ma trafić na biurko burmistrza Mariana Błachuta. - Petycję planuję złożyć w gminie około 10 grudnia bieżącego roku, co nie wiąże się z rezygnacją zbierania kolejnych podpisów. Podpisy są zbierane od 4 Listopada bieżącego roku - przekazał nam Robert Smyczek.

Do tej sprawy będziemy wracać. Dodajmy, że w październiku na wątpliwości mieszkańców odpowiedziała sama gmina Jasienica, na swojej stronie internetowej. Część komunikatu publikujemy poniżej, a szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Tereny przemysłowe na obszarze Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym zostały przekształcone z myślą o perspektywicznym i stabilnym rozwoju Gminy, aby budowa mediów na terenie naszej Gminy była racjonalna i ekonomiczna w jednym miejscu, a nie co parę kilometrów. Ponadto aby dać w niedalekiej przyszłości szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych oraz zaspokoić potrzeby wynikające z przestrzennego i społecznego rozwoju gminy. Funkcjonowanie zabudowy usługowo - produkcyjnej pozwoli również na stworzenie nowych miejsc pracy i przyniesie wpływ podatków do budżetu Gminy, aby można było np. rozbudować szkoły, chodniki, drogi, hale sportowe itp.

Od 2020 roku prowadzone były rozmowy z właścicielami terenu a następnie podjęto prace związane z projektem nowej drogi będącej łącznikiem drogi powiatowej nr 4424S z terenem Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja ta miała na celu zapewnić lepsze skomunikowanie terenu strefy (i jednocześnie terenów przyległych do budowanej drogi) z drogą powiatową oraz ominięcie częstego zalewania skrzyżowania przed mostem w Międzyrzeczu Górnym, tj. skrzyżowanie drogi "Rudzicka" oraz "Ligocka". Dnia 22 kwietnia 2021 roku została wydana decyzja Starosty Bielskiego nr 2/2021 zezwalająca na realizację inwestycji drogowej, prace ruszyły jesienią 2021 roku a finalnie zakończyły się we wrześniu 2022 roku .

Mając na uwadze przedmiotowe przedsięwzięcie oraz fakt, iż Gmina Jasienica przecięła zaplanowaną inwestycją (droga) grunty prywatne właściciele tych działek obecni na spotkaniu w siedzibie Urzędu Gminy zaproponowali przekwalifikowanie tych terenów na takie przeznaczenie jak jest na Strefie. Biorąc pod uwagę daleko idący rozwój Gminy oraz wciąż rosnące zainteresowanie gruntami o charakterze między innymi usługowo-przemysłowymi, tereny tak dobrze skomunikowane bezpośrednio ze Strefą Ekonomiczną mają duży potencjał.

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzedzona została procedurą zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, która była realizowana w latach 2021 - 2023. Uchwała Nr XXVI/357/21 Rady Gminy Jasienica w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jasienica podjęta została 4 lutego 2021r. Uchwała Nr XLIX/651/23 Rady Gminy Jasienica w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jasienica podjęta została 26 stycznia 2023r.

Postępowanie związane ze zmianą Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zrealizowane zostało zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W świetle obowiązujących przepisów, projekt MPZP przedstawiony został wszystkim wymaganym przepisami instytucjom i organom, które pozytywnie zaopiniowały oraz uzgodniły przedmiotowe dokumenty. Procedury zmiany dokumentów planistycznych są jawne i ogólnodostępne.

Mieszkańcy mają możliwość czynnego uczestnictwa w przebiegu procedury. Przebieg wszelkich procedur planistycznych można śledzić na bip.jasienica.pl oraz urzędowej stronie http://www.jasienica.pl, bądź korzystając z informacji udzielanych przez pracowników Urzędu Gminy Jasienica w godzinach pracy urzędu. Jednym z ważnych elementów procedury było przeprowadzenie wyłożenia projektu zmiany MPZP (tekst oraz rysunek) do publicznego wglądu (czas wyłożenia MPZP zgodnie z przepisami Ustawy o planowaniu to 21 dni ale Gmina wyznaczyła termin 23 dni) oraz zrealizowanie dyskusji publicznej nad rozwiązaniami zawartymi w MPZP.

Na tym etapie każdy kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie MPZP może wnieść uwagi do wykładanych projektów (czas na składanie uwag od zakończonego wyłożenia zgodnie z przepisami Ustawy o planowaniu to 14 dni ale Gmina wyznaczyła 17 dni).

Finalnie wszystkie działania planistyczne doprowadziły do zmiany przeznaczenia gruntów na tereny usług lub produkcji o symbolu planistycznym "U-P", czego potwierdzeniem było przyjęcie przez Radę Gminy Jasienica Uchwały Nr LXVIII/850/24 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jasienica dla części sołectwa Międzyrzecze Dolne oraz części sołectwa Międzyrzecze Górne.

Co ważne Wojewoda podczas sprawdzania w trybie nadzorczym dokumentacji prac planistycznych nie stwierdził naruszeń przepisów prawa oraz nieprawidłowości w przeprowadzonej procedurze i przyjął Uchwałę Nr LXVIII/850/24 Rady Gminy Jasienica z dnia 22 marca 2024r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Jasienica dla części sołectwa Międzyrzecze Dolne oraz części sołectwa Międzyrzecze Górne
.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.