Wiadomości

  • 5 marca 2022
  • wyświetleń: 2017

Będzie ulica Franciszka Potocznego? Radni rozpatrzyli petycję

Podczas sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, która odbędzie się we wtorek, 8 marca, radni rozpatrzą uchwałę dotyczącą petycji w sprawie dodania do banku nazw ulic i placów w gminie Czechowice-Dziedzice ulicy Franciszka Potocznego. Petycja była tematem posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji czechowickiego Urzędu Miejskiego.

Urząd Miejski, ratusz, Czechowice-Dziedzice
Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach · fot. Oskar Piecuch / czecho.pl


Do Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach wpłynęła petycja w sprawie dodania do banku nazw ulic i placów w gminie Czechowice-Dziedzice ulicy Franciszka Potocznego. Dodatkowo wnoszący petycję przekazał Radzie Miejskiej materiały uzupełniające dotyczące działalności Franciszka Potocznego. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym petycja została skierowana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji czechowickiej RM.

Franciszek Potoczny to urodzony w 1911 r. w Harcie, polski działacz ludowy, uczestnik konspiracji w okresie wojny. Ukończył Gimnazjum im. Stanisława Sobińskiego w Rzeszowie, a następnie studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy w Zambrowie. Działał w Bratniej Pomocy Studentów, w Centralnym Związku Młodzieży Wiejskiej ,,Siew", w Związku Młodej Wsi Ziemi Krakowskiej i Podhalańskiej, Akademickim Kole Związku Młodzieży Wiejskiej. Był wiceprezesem, a następnie prezesem Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował w krakowskim czasopiśmie "Zew Młodej Wsi".

Od 1937 roku pracował w instytucjach spółdzielczych w Krakowie. W 1939 r. zmobilizowany jako oficer rezerwy, a po działaniach wojennych powrócił do pracy w spółdzielczości, jednocześnie pod pseudonimem Łabędź angażował się w działalność konspiracyjną. Na południu kraju organizował komórki Chłopskiej Organizacji Wolności "Racławice", związanej później z Armią Krajową. Był m.in. kierownikiem pionu wojskowego Komitetu Krakowskiego "Racławic". Aresztowany przez gestapo na przełomie 1940 i 1941 roku, po śledztwie w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie został zwolniony. Ponownie aresztowany 25 marca l942 r. i wywieziony do obozu w Auschwitz, gdzie zginał 31 lipca 1942 r.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, po analizie petycji dotyczącej dodania do banku nazw ulic i placów w gminie Czechowice-Dziedzice ulicy Franciszka Potocznego oraz po zapoznaniu się z uzupełniającymi materiałami dotyczącymi działalności Franciszka Potocznego stwierdziła, że aktualnie w gminie nie funkcjonuje bank nazw ulic, gdzie umieszczane są osoby, które powinny być brane pod uwagę przy nadawaniu nazw ulic na terenie gminy Czechowice-Dziedzice.

Ponadto komisja stwierdziła, że przy nadawaniu nazw ulicom i placom na terenie gminy Czechowice-Dziedzice należy promować przede wszystkim osoby zasłużone dla lokalnej społeczności lub najbliższego regionu, a także zasłużone postaci o charakterze ogólnopolskim. Franciszek Potoczny, jako działacz społeczny głównie na terenie Podkarpacia i Małopolski nie był związany z terenem naszej gminy oraz najbliższym regionem.

W związku z argumentami zamieszczonymi w uzasadnieniu, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zwróciła się do czechowickiej Rady Miejskiej o nieuwzględnienie petycji dotyczącej dodania do banku nazw ulic i placów w gminie Czechowicach-Dziedzicach ulicy Franciszka Potocznego - za było 9 członków komisji, nie było głosów przeciw oraz wstrzymujących się.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.