Wiadomości

  • dzisiaj, 13:00
  • wyświetleń: 370

Marcowa wycieczka MDK związana z dziejami śląskiego przemysłu

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach na wycieczkę związaną z dziejami śląskiego przemysłu. Wyjazd odbędzie się w sobotę 29 marca.

Marcowa wycieczka MDK związana z dziejami śląskiego przemysłu
Marcowa wycieczka MDK związana z dziejami śląskiego przemysłu · fot. MDK Czechowice-Dziedzice


Wyjazd zaplanowano o godzinie 8.30 spod czechowickiego MDK, a powrót - o 20.00. Ilość miejsc ograniczona: 45.

Koszt wycieczki to 130zł/os. (w tym 80 zł/os. zbiera przewodnik w autokarze). Zapisy są przyjmowane w sekretariacie MDK w Czechowicach-Dziedzicach od poniedziałku 24 lutego.

Program



10.00 - Żory - Muzeum Ognia

Gmach muzeum został zaprojektowany przez Barbarę i Oskara Grąbczewskich, a jego budowa była prowadzona w latach 2009-2014. Budynek ma kształt płomienia. Multimedialna ekspozycja muzeum została stworzona przez firmę Adventure Multimedialne Muzea (twórcę m.in. wystaw w Muzeum Browaru Żywiec oraz Nowym Muzeum Śląskim w Katowicach). Oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 3 grudnia 2014 roku.

Muzealna ekspozycja zlokalizowana jest na parterze oraz w podziemiach budynku i podzielona na pięć stref tematycznych:
  • Okiełznanie żywiołu,
  • Przez antyk i wieki średnie,
  • Pali się,
  • Obszar duchowości,
  • Mędrca szkiełko i oko.


Ukazuje ona dzieje związków ludzkości z ogniem, jego niszczycielską siłę oraz metody walki z pożarami, wpływ ognia na duchowość oraz kulturę oraz jego fizyczne aspekty. Wśród atrakcji znajdują się m.in. Rekonstrukcja prehistorycznej jaskini, "ściana ognia", "ognista szafa grająca" oraz szereg doświadczeń do wykonania przez zwiedzających (zwiedzający mogą m.in. rozpalić wirtualny ogień olimpijski, ugasić pożar, posłuchać "ognistych" piosenek, czy sprawdzić ciepłotę własnego ciała). Zwiedzanie poprzedzone jest projekcją filmu pt. "Śladami ognia" w reżyserii Andrzeja Celińskiego. Natomiast maskotką muzeum jest Żorek.

13.00 - Jastrzębie Zdrój - Carbonarium, Łaźnia Moszczenica

Od pierwiastka, poprzez wykorzystanie w przemyśle i roli, jaką odegrał w historii miasta. Nie brakuje przedstawienia zastosowania węgla w świecie nauki, oraz wątku transformacji i ekologicznych sposobów jego użytkowania.

Na parterze znajdziecie Punkt Informacji Turystycznej, sklep z pamiątkami, a przede wszystkim zobaczycie "lewitującą" bryłę węgla. Tu zaczyna się zwiedzanie.

Pierwsze piętro Carbonarium to historia powstania węgla i jego obieg w przyrodzie - od powstania w jądrach gwiazd po karbon.

Na drugim piętrze dowiecie się, jaka jest historia wykorzystania węgla przez człowieka. Od starożytności po początek XX wieku poznamy rodzaje węgla, historię pierwszych kopalń i najważniejsze kroki milowe węgla kamiennego do stania się globalnym surowcem energetycznym.

Trzecie piętro to geneza rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta. Pokazujemy tu współczesny model wydobywczy i związane z nim niebezpieczeństwa.

Ostatnie piętro wystawy to powstawanie jastrzębskich kopalń, rozwój urbanistyczny miasta oraz życie codzienne jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem górników.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości zjedziecie wgłąb kopalni, film 3D pokaże Wam powstawanie węgla. Tu możecie poczuć industrialny klimat. Wychodzimy z założenia, że ekspozycje, które pozwalają zwiedzającym nie tylko przeczytać i zobaczyć, ale w jakiś sposób poczuć i samemu odkryć swoją treść, dzięki tej wielozmysłowości pozostają na dłużej w ich pamięci.

16.00 - Tychy - Browar i Muzeum

Tyskie Browary Książęce są ważną częścią historii Śląska od prawie 400 lat. To perła architektury regionu, a zarazem nowoczesny browar. Piwo warzy się tu nieprzerwanie od 1629 r., jest to jeden z najstarszych browarów w Polsce. Rok 1861 to data przełomowa i początek wielkiej rozbudowy browaru w Tychach, która trwa do dziś. Za twórcę jego potęgi uważa się Jana Henryka XI Hochberga, księcia pszczyńskiego - wizjonera i przedsiębiorcę. Dzięki opracowaniu metody produkcji piwa dolnej fermentacji stał się jednym z najnowocześniejszych i najszybciej rozwijających się browarów. Browar tyski otrzymał oświetlenie elektryczne, zaledwie 11 lat po wynalezieniu żarówki przez Thomasa Edisona. Znajdował się na terenie miasta, a przez jego tereny do dziś przebiega dawna ulica Mikołowska. Na początku XX wieku, wg tradycji, każdy przejeżdżający przez browar był częstowany piwem. Dziś można skosztować złocistego trunku podczas zwiedzania utworzonego w 2004 roku muzeum.

Tyskie Browary Książęce powstały z inicjatywy rodu Promnitzów, a czas ich rozkwitu przypada na przełom XIX i XX w. Ówczesnym właścicielem browaru był wizjoner, książę Jan Henryk XI Hochberg. Jego ogromny majątek obejmował 100 milionów marek w złocie, dobra o łącznej powierzchni blisko 60 tysięcy hektarów oraz liczne zakłady przemysłowe. Od jego tytułu browar nazwano "książęcym". To on zainwestował i rozbudował browar tworząc nowy kompleks, który obejmował między innymi warzelnię, chłodnię, słodownię ze strychem na jęczmień, dwie pęczarnie ze strychem na słód, młyn do słodu, suszarnię i jedną z pierwszych w Europie - przemysłową lodownię. Nowy kompleks wyposażony został w maszynę parową o mocy 16KM.

Jan Henryk XI Hochberg zatrudnił w browarze tyskim Juliusa Müllera, mistrza piwowarskiego, a następnie pierwszego dyrektora browaru. Wdrożył on nowatorską wówczas metodę warzenia piwa przy użyciu drożdży dolnej fermentacji. Dzięki nowej technologii produkcja piwa zaczęła gwałtownie wzrastać, powodując dalszą rozbudowę i modernizację browaru. Produkcja piwa sięgała do 100 tys. hl (10 milionów litrów), co stawiało zakład w rzędzie największych browarów w Europie. W 1902 Książę ufundował przy browarze kaplicę ewangelicką, w której obecnie mieści się Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. W 1946 nastąpiło upaństwowienie browaru, a z etykiet i oznaczeń firmowych zniknęła na jakiś czas książęca korona. W roku 1973 pierwszy raz produkcja browaru sięgnęła 1 miliona hektolitrów.

Browar od wieków miał istotne znaczenie dla lokalnej społeczności - wielu mieszkańców Tychów i okolic znalazło w nim zatrudnienie, a w 1893 powstała linia kolejowa: Browar Tyski - dworzec kolejowy. Dzisiaj browar rozpościera się po obu stronach ulicy Mikołowskiej w Tychach. Historyczna część browaru jest pod opieką konserwatora zabytków, a uż obok znajduje się nowoczesny rozlew i centrum dystrybucji.

Pod koniec listopada 2004 r. zostaje otworzone Muzeum Tyskich Browarów Książęcych - wtedy jeszcze pod nazwą Tyskie Muzeum Piwowarstwa, a w późniejszym czasie - Tyskie Browarium.

Od grudnia 2004 roku każdy miłośnik piwa może tu przyjść i zobaczyć na własne oczy, jak warzy się piwo, a także spotkać się z piwowarami, którzy są prawdziwymi pasjonatami i chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Zwiedzanie rozpoczyna się w części muzealnej, która mieści w sobie unikatowe butelki, narzędzia bednarskie, dokumenty, fotografie, kolekcje kufli, kapsli i beczek. Następnym punktem jest zwiedzanie browaru. To szczególny moment wycieczki, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zwiedzanie kończy się w pubie, gdzie można wypić kufel pysznego, świeżo uwarzonego, niepasteryzowanego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe.

Muzeum to jako pierwszy obiekt turystyczny wprowadziło zwiedzanie w gwarze śląskiej.

Marcowa wycieczka MDK związana z dziejami śląskiego przemysłu
fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.