Wiadomości
- 13 września 2024
- wyświetleń: 1318
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Gdzie w powiecie bielskim szukać wsparcia?
10 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, który został ustanowiony w 2003 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zapobiegania Samobójstwom (IASP) w celu zwrócenia uwagi na problem samobójstw i promowania działań na rzecz jego zapobiegania. W tym dniu warto wiedzieć, że Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej wydało przewodnik dotyczący opieki nad zdrowiem psychicznym w powiecie bielskim.
W publikacji zawarto aktualne informacje o tym, gdzie szukać pomocy medycznej (adresy, numery telefonów i linki do stron internetowych), ale też wsparcia społecznego i form aktywizacji na rynku pracy. To już ósme wydanie "Przewodnika o lokalnie dostępnych formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi w powiecie bielskim", które co roku o tej porze - jesienią jest aktualizowane.
- Jeżeli w Twoim otoczeniu są osoby potrzebujące wsparcia, pomocy lub leczenia z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego lub sam czujesz, że taka pomoc jest Ci potrzebna to w jednym miejscu znajdziesz wszystkie informacje na ten temat - mówi Lucyna Majewska, naczelnik wydziału zdrowia w bielskim starostwie.
Starosta bielski Andrzej Płonka (z klubu radnych Rodzina Prawo Wspólnota) zwraca uwagę na problem zdrowia psychicznego najmłodszych. - Coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza różnych form przemocy rówieśniczej. Tymczasem do harmonijnego rozwoju dziecko powinno czuć się bezpiecznie, co w dużej mierze zależy od nas dorosłych - mówi samorządowiec. W związku z tym w przewodniku znalazły się także ważne informacje dla rodziców: jak rozpoznać, że nasze dziecko jest ofiarą hejtu oraz co można w takiej sytuacji zrobić.
Przewodnik najłatwiej znaleźć na stronie internetowej powiatu bielskiego, wchodząc w zakładkę Powiat, a potem Zdrowie. Jest tam też jego skrócona wersja w formie ulotki. Wersja drukowana, z myślą głównie o osobach starszych, trafiła do przychodni zdrowia w naszym powiecie. Na każdej jest kod QR, który można zeskanować telefonem. Przewodnik oraz ulotkę można także pobrać poniżej.
Przewodnik
Ulotka
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?
Pomocy przez 7 dni w tygodniu udziela także Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej:
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
- Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
- Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
- pokonackryzys.pl
- W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, koniecznie zadzwoń na numer alarmowy 112.
Pomocy przez 7 dni w tygodniu udziela także Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej:
- tel. 33 814 62 21
- tel. 33 19288
- Niebieska Linia: 33 810 07 04.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.