Wiadomości

  • 18 lutego 2025
  • wyświetleń: 1240

Czechowickie przychodnie otrzymają środki na rozwój opieki zdrowotnej

W ramach programu FENIKS na wsparcie POZ przeznaczono łącznie 1,25 miliarda złotych. Dla województwa śląskiego przewidziano blisko 98 milionów złotych, z czego powiat bielski otrzyma ponad 6 milionów złotych. To znaczną poprawa dla lokalnej opieki zdrowotnej, dzięki której każdy pacjent będzie miał zapewnioną lepszą jakość świadczeń zdrowotnych.

6 mln złotych dla powiatu bielskiego w ramach programu FENIKS
fot. Fabian Żakowiecki


Na liście podmiotów, które otrzymały dofinansowanie, są dwie przychodnie z Czechowic-Dziedzic. To "Ubezpieczalnia", która otrzyma 450 000 złotych, oraz NZOZ "Silesia", do której trafi 250 000 złotych. Można na niej znaleźć również SPZOZ w Bestwinie (450 000 złotych) oraz podmiot Lekarze Maroszek i Partnerzy z Kaniowa (250 000 złotych)

Ministerstwo Zdrowia przeznacza rekordowe środki na wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w ramach projektu FENIKS. Nowy model finansowania zakłada transparentność i sprawiedliwy podział funduszy.

- PiS jeździł z czekami do szpitali, ofiarował pieniądze bez pokrycia. Na tym programie jest teraz CBA. - mówiła Senator RP - Agnieszka Gorgoń-Komor.

Wszystkie przetargi, wobec których istnieje podejrzenie naruszenia prawa, zostaną powtórzone na wiosnę, zgodnie z najwyższymi standardami, wzorowanymi na najlepszych zachodnioeuropejskich procedurach. Działania te mają na celu przywrócenie praworządności oraz skupienie się na realnych potrzebach pacjentów, a nie na politycznym rozdawnictwie środków.

- W marcu mają zostać ogłoszone nowe warunki konkursu, do którego też przystąpimy. Te pieniądze nie przepadły, a z racji tego, że kontrola się jeszcze nie zakończyła, fundusze były zablokowane. - wyjaśnił sytuację dyrektor szpitala BCO dr n. med. Piotr Zdunek.

Projekt przewiduje finansowanie podmiotów POZ w trzech kluczowych obszarach



  • Zakup sprzętu medycznego - wyposażenie niezbędne do diagnostyki, profilaktyki oraz opieki fizjoterapeutycznej.
  • Inwestycje w infrastrukturę IT - zakup nowoczesnych serwerów, komputerów, oprogramowania teleinformatycznego oraz urządzeń sieciowych.
  • Prace budowlane - dostosowanie pomieszczeń do poszerzonych świadczeń zdrowotnych, bez zmiany kubatury budynku i konieczności dodatkowych pozwoleń.


Szczególne wsparcie otrzymają regiony, które przez lata były pomijane w podziale funduszy. Placówki medyczne w tych obszarach zyskają nowoczesne zaplecze technologiczne i infrastrukturalne, co przyczyni się do poprawy dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w całym kraju.

- Projekt FENIKS będzie polegać na uczciwym i skutecznym wsparciu opieki zdrowotnej, która ma służyć wszystkim obywatelom, niezależnie od miejsca zamieszkania - dodaje Agnieszka Gorgoń-Komor.

Fabian Żakowiecki / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.