Wiadomości

  • 28 stycznia 2024
  • 29 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1167

To cichy i podstępny zabójca. Jak chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla, czyli czadem?

We wtorek 23 stycznia informowaliśmy o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w jednym z budynków przy ulicy Narutowicza w Czechowicach-Dziedzicach - z powodu zatrucia czadem zmarła 41-latka. W związku z tym zdarzeniem bielscy strażacy ponownie przedstawili mieszkańcom kilka porad.

Podsumowali sezon grzewczy. Mniej zdarzeń związanych z czadem
To cichy i podstępny zabójca. Jak chronić się przed tlenkiem węgla, czyli czadem? · fot. KM PSP Bielsko-Biała


- Tlenek węgla jest gazem, który jest bezbarwny, bezwonny oraz toksyczny. Jego działanie wynika z większych niż tlen możliwości łączenia się z hemoglobiną, przez co skutecznie blokuje dostęp naszego organizmu do życiodajnego tlenu - przypominają bielscy strażacy.

Zatrucia tlenkiem węgla są niebezpieczne, gdyż powodują stan silnego niedotlenienia narządów wewnętrznych. Do objawów zatrucia tlenkiem węgla zaliczamy:
  • objawy lekkiego zatrucia — lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie,
  • objawy średniego zatrucia — nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca,
  • ciężkie zatrucie — drgawki, utrata przytomności.


Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i - jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.

- Częstymi przyczynami wydobywania się tlenku węgla są niesprawne palniki lub piecyki gazowe, niedrożność kominów, czy nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja. Właśnie z powyższych powodów tak ważne jest, by nie blokować przepływu powietrza przez kratki wentylacyjne oraz regularne wietrzenie pomieszczeń - zaznacza KM PSP w Bielsku-Białej.

Strażacy podkreślają także, że ważnym elementem naszej prewencji jest montaż czujek tlenku węgla, które wykrywają obecność trującego gazu.

- Należy pamiętać, że urządzenia mają swój okres ważności. Data znajduje się bezpośrednio na czujniku, w instrukcji obsługi lub opakowaniu. Pamiętajmy również o wymianie baterii w urządzeniu, aby mogło ono działać poprawnie. Nie należy również zapominać o okresowych przeglądach kominów i instalacji wentylacyjnej - podsumowuje KM PSP w Bielsku-Białej.

mp / czecho.pl

źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.