Wiadomości
- 16 lipca 2023
- wyświetleń: 3155
Reasumpcja głosowania okazała się nieważna. Petycja trafi do komisji
Pod koniec czerwca informowaliśmy, że petycja radnego Mariusza Sekty w sprawie "rejestrowania obrad Komisji Rewizyjnej i innych komisji stałych Rady" nie trafiła do Komisji Skarg Wniosków i Petycji. Taką decyzję podjęli członkowie czechowickiej Rady Miejskiej w głosowaniu na czerwcowej sesji. Decyzję podjęto podczas reasumpcji głosowania, która okazało się nieważna. Ostatecznie dokument trafi do Komisji.
Przypomnijmy, pod koniec czerwca informowaliśmy, że radny Mariusz Sekta skierował do Przewodniczącego Rady Miejskiej wniosek w sprawie rejestrowania obrad Komisji Rewizyjnej i innych komisji stałych Rady.
- W związku z wydarzeniami mającymi miejsce w trakcie posiedzenia komisji rewizyjnej 9 maja, wnioskuję o wprowadzenie drogą zmiany Statutu Gminy Czechowice-Dziedzice obowiązku rejestracji obrad komisji rewizyjnej. Proponuję równocześnie rozszerzenie tego obowiązku na pracę pozostałych komisji stałych rady" - czytamy we wniosku.
W uzasadnieniu radny Mariusz Sekta pisze:
"Każda władza, również samorządowa jest narażona na degenerację polegającą na jej nadużywaniu i kryminalizacji. Najważniejszym, uznanym sposobem zapobiegania temu procesowi w systemach demokratycznego wyłaniania struktur uchwałodawczo - kontrolnych władzy jest zapewnienie jak największej jawności jej sprawowania. Rejestrowanie obrad oznacza poprawę jawności, umożliwiając docieranie zainteresowanym do informacji źródłowych, w mniejszym stopniu przetworzonych niż protokół. W trakcie obrad komisji nieustannie jestem świadkiem próśb o wyłączenie różnych wątków z protokołowania i w większości wypadków wcale nie chodzi o przestrzeganie RODO. Interpretuję to jako poważne nadużycia proceduralne, uderzające w prawo do dostępu do informacji publicznej".
Do wniosku radny dołączył oświadczenie, które można przeczytać w artykule "Radny chce, by komisje Rady Miejskiej były nagrywane".
Decyzję o tym, czy petycję skierować lub nie do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach czechowiccy radni podjęli podczas sesji we wtorek, 28 czerwca. Odbyły się dwa głosowania. Jeszcze przed pierwszym pojawiły się wątpliwości, czy petycja członka Komisji Skarg Wniosków i Petycji - radnego Sekty - powinna do niej trafić - mówił o tym radny Wojciech Leśny.
W pierwszym za przekazaniem petycji do Komisji było 8 radnych, 1 przeciw, 3 nie oddało głosu (w tym radny Sekta, który był już nieobecny), a nieobecnych było 7 członków RM.
Tuż po nim przewodniczący Damian Żelazny zadecydował o reasumpcji głosowania. Pojawiły się kolejne wątpliwości. - Dla sytuacja jest o tyle dziwna, że Komisja Skarg Wniosków i Petycji została stworzona jako narzędzie dla mieszkańców, co nie zmienia faktu, że zgłaszający jest mieszkańcem. Mimo wszystko ma inne możliwości ustalania regulaminu naszych obrad. Zastanawiam się, czy to właściwy adres - dodawał radny Leśny.
Radni wygłosili również negatywne opinie odnośnie samej treści petycji, czyli wniosku o nagrywanie komisji stałych RM. Całą dyskusję dotyczącą dokumentu można obejrzeć na portalu esesja.tv, od 4:04.00. W reasumpcji głosowania przeciw skierowaniu petycji do komisji było 9 radnych, 2 wstrzymało się, 3 nie oddało głosu (w tym radny Sekta), a nieobecnych było 7 członków RM.
Okazuje się, że petycja jednak trafi do Komisji Skarg Wniosków i Petycji Rady Miejskiej. Poinformował o tym przewodniczący Rady, Damian Żelazny, na sesji we wtorek 11 lipca.
- Na poprzedniej sesji nad petycją przedstawiona przez pana radnego Sektę odbyła się tak zwana reasumpcja głosowania. Po analizie i konsultacji z biurem prawnym, panem mecenasem - były niewystarczające powody, aby doszło do reasumpcji. W związku z tym swoją moc utrzymuje pierwsze głosowanie, które większością głosów radnych zadecydowało o przekazaniu petycji do Komisji. Ten temat uważam za zamknięty - powiedział podczas wtorkowej sesji przewodniczący.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.