Wiadomości

  • 15 października 2021
  • 22 października 2021
  • wyświetleń: 2943

Wykład "(Nie)zauważalna obecność. Sztuka w codziennym życiu" w MDK

Za nami:

Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaprasza na kolejne wykłady z cyklu "Niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe" w Piwnicy Muz. Pierwszy z nich już 22 października.

budynek, mdk, miejski dom kultury
Wykład "(Nie)zauważalna obecność. Sztuka w codziennym życiu" w MDK · fot. mp / czecho.pl


22 października o godzinie 19.00 prof. dr hab. Piotr Krasny przybliży temat "(Nie)zauważalna obecność. Sztuka w codziennym życiu".

W tym sezonie problematyka poświęcona jest temu, co niecodzienne - uroczystym dniom, niezwykłym miejscom, nieprzeciętnym ludziom, osobliwym dziełom, unikalnym zjawiskom.

Przybliżone zostaną różnorodne sposoby świętowania, celebracji wyjątkowych w roku dni, szczególne miejsca, zarówno te, które uczyniła niezwykłymi przyroda, jak i człowiek, oraz wyjątkowe jednostki i grupy - ich nieszablonowe działania lub wyszukane wierzenia, wartości czy zachowania. Przyjrzymy się specyficznym, nietypowym fenomenom, oryginalnym, nietuzinkowym dziełom, wyjątkowemu pięknu albo nieprzeciętnej brzydocie - temu co niezwykłe, niecodzienne, wyjątkowe. Różnorodne konteksty ich występowania i funkcjonowania oraz znaczenia i sensy, jakie ze sobą niosą, będą niewątpliwie ciekawym impulsem do tegorocznych refleksji.

Prof. dr hab. Piotr Krasny - absolwent historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1994 uzyskał tytuł doktora, a w 2004 habilitował się. W latach 2008-2012 dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2011 roku otrzymał tytuł profesora belwederskiego. Od 2012 roku jest redaktorem naczelnym czasopisma "Folia Historiae Artium" i przewodniczącym Rady Muzeum Narodowego w Krakowie. Interesuje się głównie dziejami sztuki nowożytnej na ziemiach polskich oraz sztuką środowiska lwowskiego w wiekach XVII-XIX.
Za pracę naukową uhonorowany został Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za Wyróżniającą się Rozprawę Doktorską (1995), Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej (2004), a także Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca za publikację Architektura cerkiewna na ziemiach ruskich Rzeczypospolitej 1594-1914 (maj 2004).

Ważniejsze publikacje książkowe: Visibilia signa ad pietatem excitantes. Teoria sztuki sakralnej pisarzy kościelnych epoki nowożytnej, Fabrica Ecclesiae Ruthenorum. Dzieje cerkwi w Szczebrzeszy­nie i jej rozbudowy w latach 1777-1789 w świetle kroniki ks. Jana Karola Lipowieckiego. Artykuły: Renesansowy kościół w Dobromilu i jego związki z architekturą mazowiecką oraz Przyczynek do biografii Jana de Witte.

Wstęp wolny. Liczba osób ograniczona. Zgłoszenia udziału w wykładach przyjmuje sekretariat MDK.

Wykłady w Piwnicy Muz - terminarz
Wykłady w Piwnicy Muz - terminarz · fot. MDK Czechowice-Dziedzice

mp / czecho.pl

źródło: MDK Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

MDK

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj