Najpopularniejsze
- 20 lipca 2024
- wyświetleń: 5637
Ilu cudzoziemców jest zameldowanych w naszej gminie? Burmistrz podał szczegółowe dane
Pojawiła się odpowiedź burmistrza Mariana Błachuta na interpelację radnego Dariusza Czapigi w sprawie "osiedlania się nielegalnych i obcych nam kulturowo migrantów na terenie gminy Czechowice-Dziedzice oraz ilości obcokrajowców zamieszkujących obecnie gminę z uwzględnieniem ich narodowości".
Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule "Radni pytają o imigrantów w gminie i powiecie. Jakie jest stanowisko samorządów?", radny Dariusz Czapiga skierował do burmistrza Czechowic-Dziedzic szereg pytań, w tym "jakie stanowisko ma burmistrz w kwestii osiedlania nielegalnych i obcych nam kulturowo migrantów na terenie gminy Czechowice-Dziedzice", "czy pojawiło się pytanie ze strony wojewody lub starosty bielskiego o ewentualne miejsca dla migrantów na terenie naszej gminy", a "jeżeli tak to, jaka była na nie odpowiedź".
Niezależnie od odpowiedzi na powyższe pytania członek czechowickiej Rady Miejskiej zwócił się także z prośbą o udzielenie mu w formie pisemnej i elektronicznej informacji o tym, ilu obcokrajowców obecnie zamieszkuje naszą gminę z uwzględnieniem ich narodowości. Jak zapowiedział, o powyższe dane będzie prosił cyklicznie w celu monitorowania, jak ta sytuacja będzie się kształtowała w przyszłości.
- Powiatem bielskim oraz naszą gminą rządzi obecnie mniej lub bardziej formalna koalicja Koalicji Obywatelskiej, Nowej Inicjatywy oraz Rodziny Prawo Wspólnota. Przy obecnym kształcie sceny politycznej w Polsce taka koalicja może oznaczać wiele dobrego dla naszej gminy. Istnieją również zagrożenia takiego stanu rzeczy - stwierdził w swojej interpelacji radny Czapiga.
- Biorąc pod uwagę napiętą sytuację na granicy polsko-białoruskiej oraz przegłosowany niedawno "Pakt migracyjny" istnieje potencjalne ryzyko, że w Polsce pojawią się nielegalni i obcy nam kulturowo migranci. Z rozlokowaniem tych osób będzie musiał uporać się rząd. Najbardziej oczywistym scenariuszem jest lokowanie ich w miejscowościach, w których samorząd blisko współpracuje z partiami tworzącymi rząd - dodał samorządowiec.
Na interpelację radnego Czapigi odpowiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic, Marian Błachut. - Prowadzenie spraw związanych z tzw. "nielegalną imigracją" jest domeną administracji i służb rządowych, a nie samorządu terytorialnego. Kompetentnymi instytucjami w tym zakresie są Urząd do Spraw Cudzoziemców, wojewodowie oraz straż graniczna - poinformował samorządowiec.
Burmistrz dodał, że "dotychczas ani wojewoda śląski ani starosta bielski nie zwracali się do mnie z pytaniami dotyczącymi lokowania na terenie naszej gminy imigrantów, którzy znaleźli się na terenie Polski w sposób niezgodny z przepisami prawa".
- Działając na podstawie ustawy z dnia 24 września 2010 roku o ewidencji ludności Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach dokonuje zameldowań na pobyt stały lub pobyt czasowy mieszkańców, w tym także osób innych niż polska narodowości - podał burmistrz, dodając aktualne zestawienie obcokrajowców zamieszkałych na terenie gminy Czechowice-Dziedzice, którzy wypełnili obowiązek meldunkowy.
Według zestawienie najwięcej obcokrajowców zameldowanych na terenie gminy stanowią Ukraińcy - 243. Kolejni są Rumuni (10), Białorusini (6), Francuzi (6), Włosi (6), Bułgarzy (4) oraz Brytyjczycy (4). W naszej gminie zameldowane są także osoby pochodzące z Belgii (3), Czech (3), Holandii (3), Słowacji (3), Egiptu (2), Grecji (2), Portugalii (2), Tunezji (2), Turcji (2), Wietnamu (2). Po jednym "przedstawicielu" mają Austria, Bangladesz, Boliwia, Brazylia, Indie, Kazachstan, Korea Południowa, Niemcy, Rosja, Turkmenistan i Węgry.
Informację w formie tabeli można znaleźć TUTAJ.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.