Najnowsze
- 8 listopada 2024
- wyświetleń: 406
W okresie jesienno-zimowym pamiętajmy o bezdomnych. Uruchomiono specjalną infolinię
Jak co roku w okresie jesienno-zimowym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach uruchomiło specjalną bezpłatną infolinię dla osób bezdomnych. W piątek 8 listopada WCZK podało, że od początku miesiąca odnotowano już 30 zgłoszeń, w tym 7 w ciągu ostatniej doby.
Pod numerem 987 można uzyskać informacje dotyczące możliwej pomocy, noclegu oraz wyżywienia, lokalizacji schronisk oraz noclegowni, jak również dostępnej pomocy doraźnej. Z numerem 987 skontaktować się mogą zarówno bezdomni potrzebujący pomocy, jak również osoby oferujące pomoc materialną i zgłaszające bezdomnych nocujących na klatkach schodowych, ławkach w parkach czy w altanach ogrodowych.
Akcja ma na celu uwrażliwienie i wyczulenie mieszkańców regionu na szczególne traktowanie w mroźne zimowe miesiące ludzi bezdomnych. Dzięki temu udało się znacznie zmniejszyć liczbę tragicznych przypadków śmierci z powodu wyziębienia. Każde ocalone ludzkie życie jest bezcenne i jest chyba najlepszą miarą skuteczności i sensowności działania numeru 987.
Jesienno - zimowa aura stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia osób bezdomnych. Właśnie te osoby są najbardziej narażone na wyziębienie organizmu, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. Podobne zagrożenia dotyczą osób będących pod działaniem alkoholu.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także strażnicy miejscy z Czechowic-Dziedzic podczas codziennych patroli sprawdzają klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki. Kontrolują te miejsca, gdzie bezdomni mogą próbować schronić się przed wiatrem, mrozem czy deszczem. W przypadku napotkania takich osób proponują schronienie w specjalnych do tego przeznaczonych placówek. Strażnicy również częstują bezdomnych gorącą herbatą, kanapką czy przekazują bezdomnym ciepłe koce oraz śpiwory.
Pomimo, iż funkcjonariusze informują bezdomnych o możliwości skorzystania z noclegowni czy innej placówki lecz często zdarza się że osoby odmawiają pomocy. Może zdarzyć się tak, że nie uda nam się dotrzeć do wszystkich potrzebujących pomocy.
Dlatego też strażnicy miejscy zwrócili się do mieszkańców miasta i gminy - nie bądźmy obojętni! =
- Warto zainteresować się tym, co się dzieje wokół nas, w szczególności losem sąsiadów, znanych nam osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych czy wymagających pomocy. Jeśli Państwo nie możecie im pomóc, poinformujcie o nich lokalne Ośrodki Pomocy Społecznej lub policję czy straż miejską. Nie bądźcie obojętni także wobec nietrzeźwych. Jeden telefon nawet anonimowy, informujący o takiej osobie może uratować ją przed wychłodzeniem i zamarznięciem. Noc spędzona na wolnym powietrzu o tej porze roku przy dodatkowo osłabionym organizmie może skończyć się tragicznie. Czasami zdarza się że na pomoc jest już za późno - zwraca uwagę czechowicka straż miejska.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.