Wiadomości
- wczoraj, 09:49
- wyświetleń: 91
Jak uniknąć kontuzji podczas trenowania na siłowni? Poradnik
Materiał partnera:
Choć trening na siłowni niesie za sobą ryzyko kontuzji, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można je zminimalizować. W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na ten temat.
Rozgrzewka
Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto przygotować mięśnie i stawy na wysiłek oraz pobudzić układ krążenia. Rozgrzewka może nie tylko pozytywnie wpłynąć na efektywność treningu, ale również pomóc w ograniczeniu ryzyka kontuzji.
Dobór obciążenia
Warto unikać zbyt szybkiego zwiększania obciążeń. To właśnie stopniowy postęp pozwoli mięśniom i stawom na dostosowanie się do zwiększonej intensywności treningu, dzięki czemu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe nie będą konieczne.
Regeneracja po treningu
Mięśnie potrzebują czasu na regenerację, dlatego po treningu warto zwrócić uwagę na wystarczającą ilość snu, właściwą dietę oraz nawodnienie. W regeneracji pomoże również rozciąganie po wykonanym treningu siłowym.
Technika ćwiczeń
Zachowanie odstępów między seriami ćwiczeń, prawidłowa technika oddychania oraz wykonywania ćwiczeń to istotne elementy, które mogą pomóc w uniknięciu stłuczeń, omdleń czy naciągnięć.
Świadomość własnego ciała
Podczas ćwiczeń warto zwrócić uwagę na sygnały wysyłane przez ciało - ból oraz uczucie silnego dyskomfortu (zwłaszcza jeśli niedawno przeszliśmy uraz) mogą świadczyć o niewłaściwej technice wykonywanego ćwiczenia, czy doborze zbyt dużego obciążenia. Warto skupić się na kontrolowaniu prawidłowej techniki ćwiczeń podczas pełnego zakresu ruchu.
Kontuzja podczas ćwiczeń - o tym warto pamiętać
Kontuzja może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonym osobom na siłowni. Niezależnie od poziomu zaawansowania należy natychmiast przerwać trening, jeśli poczujemy ból, czy dyskomfort. Ćwiczenie mimo bólu może pogłębić uraz i powrót do formy.
W miejsce urazu można przyłożyć zimny okład (by zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból). Lód można przykładać co 15-20 minut. Przy skręceniach i uszkodzeniach powysiłkowych można również sięgnąć po maści przeciwzapalne. Sprawdzi się również opaska uciskowa lub bandaż, które pomogą w ograniczeniu obrzęku.
Po przebytym urazie powrót do pełnej aktywności fizycznej powinien być miarowy - warto dać sobie czas na pełną regenerację. W razie konieczności można skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą, czy trenerem personalnym. W niektórych przypadkach konieczne może okaże się także wdrożenie ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pomogą przywrócić dawną siłę i mobilność kontuzjowanej części ciała.
Kontuzja podczas treningu na siłowni nie musi wiązać się z zaprzestaniem ćwiczeń. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na poprawność i technikę wykonywanych ćwiczeń, odpowiedni dobór obciążeń, rozgrzewkę i rozciąganie, ale również regenerację po treningu. W przypadku kontuzji pomocne mogą okazać się zarówno okłady i opaski uciskowe, jak i np. żele chłodzące (w zależności od rodzaju przebytego urazu).
Informacje zaczerpnięto z: www.recepta.pl.