Wiadomości

  • wczoraj, 08:00
  • wyświetleń: 4342

Sąd otworzył postępowanie sanacyjne w PG Silesia. Kopalnia ma nowego zarządcę

Postanowieniem z dnia 27 listopada Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne w PG Silesia. Jak podaje właściciel kopalni, spółka Bumech, wyznaczony został zarządca, który zastąpi dotychczas działający zarząd.

PG Silesia, kopalnia, szyby
PG Silesia · fot. mp / czecho.pl


Przypomnijmy, w październiku PG Silesia - największa prywatna kopalnia węgla kamiennego w Polsce - rozpoczęła przygotowania do złożenia wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Zarząd Bumechu informował, że pogorszenie sytuacji w PG Silesia wynika przede wszystkim z kilku okoliczności, w tym "destabilizacji na krajowym rynku węgla wywołaną przez wybuch wojny na Ukrainie, skutkująca znaczącym wzrostem cen usług, materiałów i towarów od dostawców dla Spółki"; ogromną zmiennością cen węgla - "początkowy kilkumiesięczny wzrost cen nie jest w stanie kompensować dwuletniej erozji cen", a także przejściowym zmniejszeniem wydobycia - "we wrześniu 2024 zrealizowano 38% planu wydobycia, co wynikało z większej niż zakładano skali trudności geologiczno-górniczych na eksploatowanej ścianie wydobywczej".

W najnowszym raporcie bieżących Bumech S.A., właściciel kopalni, podał, że Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, X Wydział Gospodarczy, postanowieniem z dnia 27 listopada postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika, którym jest PG Silesia. Jednocześnie kopalni odebrano zarząd własny, a nowym zarządcą, wyznaczonym przez sąd, został Marcin Marek Ferdyn.

Dodajmy, że - jak informowaliśmy w TYM ARTYKULE - czechowicka kopalnia nadal kontynuuje działalność mimo trudnej sytuacji. Na początku listopada PG Silesia rozpoczęła wydobycie ściany 163 w pokładzie 315 ok. 840 metrów pod ziemią. Wydobywalne zasoby węgla na tej ścianie szacuje się na 861 tys. ton.

- Ze względu na parametry fizyko-chemiczne węgla z tego rejonu, w tym niskie zapopielenie, niską zawartość siarki oraz wysoką kaloryczność, jest on opałem zaliczanym do najwyższej klasy produktów na rynku paliw stałych. Eksploatacja ściany 163 planowana jest na okres ok. 9 miesięcy, a wydobycie dobowe ma sięgać od 4.300 do 5.000 ton na dobę - przekazał Bumech.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.