Wiadomości
- wczoraj, 11:00
- wyświetleń: 1223
[FOTO] Andrzej Kobiela laureatem Nagrody im. J. Machalicy
Andrzej Kobiela uhonorowany Nagrodą im. Józefa Machalicy. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które działają nieodpłatnie w sferach życia społecznego i publicznego na rzecz mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice.
Znamy nazwisko laureata wyróżnionego Nagrodą im. Józefa Machalicy. Prestiżowa nagroda, ustanowiona w 2010 r. przez Radę Miejską w Czechowicach-Dziedzicach, trafiła do rąk społecznika Andrzeja Kobieli. Nagrodę wręczyli, w trakcie Gminnego Dnia Seniora, Burmistrz Marian Błachut oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny.
- Byłem zaskoczony, nie spodziewałem się w ogóle. To jest zawsze miłe, gdy ludzie dziękują [...]. Od dziecka byłem nauczony pracować bezinteresownie. W kulturze chłopskiej, bo mam robotniczo-chłopskie pochodzenie, było tak, że się pomagało bezinteresownie - komentował Andrzej Kobiela. Przypomnijmy, że laureat Nagrody im. J. Machalicy był w tym roku nominowany do Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. J. Londzina.
Nagroda im. Józefa Machalicy stanowi formę uhonorowania szczególnych zasług i aktywności społecznej osób, które działają nieodpłatnie w sferach życia publicznego na rzecz mieszkańców Gminy Czechowice-Dziedzice, a w szczególności wyróżniły się w działalności charytatywnej lub w działalności mającej wpływ na podniesienie poziomu życia mieszkańców. Kandydatów do wyróżnienia mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy mieszkańców.
Nagroda upamiętnia osobę jej patrona Józefa Machalicy - prawnika, społecznika, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach, człowieka o wielkim sercu.
Notka biograficzna laureata Nagrody im. Józefa Machalicy
Andrzej Kobiela - w 1954 r. ukończył Szkołę Podstawową w Ligocie, w tym samym roku rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Czechowicach-Dziedzicach. W 1958 r. z powodu choroby ojca przejął gospodarstwo rolne po rodzicach. W 1966 r. zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej, pracując równocześnie w gospodarstwie rolnym i zawodowo w PKP.
Przez dwie kadencje był członkiem Rady Sołeckiej w Ligocie. W 1976 r. wydzierżawił ziemię miejscowym rolnikom. W PKP ukończył liczne kursy i awansował na zastępcę naczelnika stacji w Czechowicach-Dziedzicach. Angażował się w prace społeczne przy budowie dróg, wodociągów, gazociągu. Przez 16 lat był ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Pszczynie. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego przy Radzie Narodowej.
Przez dwie kadencje był radnym Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. Był też Przewodniczącym Gminnej Komisji Pojednawczej. Od lat udziela się w różnych stowarzyszeniach, jest założycielem i Przewodniczącym Koła Emerytów w Ligocie, sprawuje funkcję Przewodniczącego Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów w Czechowicach-Dziedzicach, jest członkiem Zarządu i Sądu Koleżeńskiego w Oddziale Okręgowym Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Bielsku-Białej.
Jest członkiem Komisji Rewizyjnej w Towarzystwie Przyjaciół Ligoty i założycielem tego stowarzyszenia, członkiem Kółka Rolniczego w Ligocie, czynnym członkiem OSP Ligota, wyróżniony złotą odznaką "Za Zasługi Dla Pożarnictwa". Pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego Gminnej Rady Seniorów w Czechowicach-Dziedzicach. Jest również założycielem i organizatorem tego organu. Przyczynił się do wydania pracy pod tytułem "Dzieje kościoła i parafii pw. Opatrzności Bożej w Ligocie 1806-2006", tworząc rozdziały "Dzieje parafii i historii Ligoty". Należy do Chóru "Lutnia" w Ligocie.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.