Wiadomości

  • 22 października 2024
  • 27 października 2024
  • wyświetleń: 11385

Duże problemy kopalni Silesia. Zakład przygotowuje się do restrukturyzacji

Zarząd spółki Bumech poinformował o podjęciu decyzji o przygotowaniu wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego w PG Silesia. Jak czytamy w komunikacie giełdowym, czechowicki zakład "utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych".

PG Silesia, kopalnia, szyby
PG Silesia · fot. mp / czecho.pl


Komunikat został opublikowany w piątek 18 października. Możemy w nim przeczytać, że "pomimo podejmowania uprzednich działań w przedmiocie restrukturyzacji kosztowej i organizacyjnej, PGS utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych".

Zarząd Bumechu poinformował, że pogorszenie sytuacji w PG Silesia wynika przede wszystkim z kilku okoliczności, w tym "destabilizacji na krajowym rynku węgla wywołaną przez wybuch wojny na Ukrainie, skutkująca znaczącym wzrostem cen usług, materiałów i towarów od dostawców dla Spółki"; ogromną zmiennością cen węgla - "początkowy kilkumiesięczny wzrost cen nie jest w stanie kompensować dwuletniej erozji cen", a także przejściowym zmniejszeniem wydobycia - "we wrześniu 2024 zrealizowano 38% planu wydobycia, co wynikało z większej niż zakładano skali trudności geologiczno-górniczych na eksploatowanej ścianie wydobywczej".

Ponadto jako przyczyny problemów czechowickiej kopalni wymieniane są komplikacje geologiczno-górnicze (w obecnie eksploatowanej ścianie występuje znaczna strefa uskokowa) i przejście frontem eksploatowanej ściany przez przedmiotowe zaburzenie, co znacznie obniżyło jakość urobku (zwiększenie zapopielenia, zmniejszenie kaloryczności oraz podwyższenie współczynnika spiekalności powodujące krótkookresową utratę parametrów jakościowych dla klientów), w wyniku czego w okresie 2 miesięcy (wrzesień i październik) nastąpiła konieczność obniżenia cen sprzedaży produktów PGS.

Bumech wymienia dalej "całkowite wykluczenie branży węglowej przez banki komercyjne z finansowania obrotowego" oraz finansowany przez państwowe podmioty, niekontrolowany import węgla do Polski w latach 2022-2023, co spowodowało "nadmierną podaż na rynku, skutkującą pogłębieniem erozji cen węgla na krajowym rynku".

- Ponadto, nie bez znaczenia dla kondycji finansowej PG Silesia, jest konieczność konkurowania z kopalniami, które otrzymują dofinansowanie od Państwa - podkreśliła katowicka spółka.

W ocenie zarządu PG Silesia, jej postępowanie restrukturyzacyjne "pozwoli na odbudowanie stabilnej pozycji ekonomiczno-finansowej w perspektywie długoterminowej".

mp / czecho.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

kopalnia Silesia

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "kopalnia Silesia" podaj