Wiadomości

  • 15 lipca 2024
  • wyświetleń: 547

W wakacje zwiększa się ryzyko uzależnienia, szczególnie wśród młodzieży. Gdzie znaleźć pomoc?

Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków. Problem zażywania narkotyków był i jest obecny na całym świecie, nie omija także naszego miasta. Do ośrodków leczenia uzależnień trafiają już nawet nastolatkowie, mocno uzależnieni od różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Okres wakacji to czas licznych wyjazdów i spotkań młodych ludzi. Dlatego czechowicki Urząd Miejski zaapelował do rodziców o to, by zwiększyli swoją czujność.

W wakacje zwiększa się ryzyko uzależnienia, szczególnie wśród młodzieży. Gdzie znaleźć pomoc?
W wakacje zwiększa się ryzyko uzależnienia, szczególnie wśród młodzieży. Gdzie znaleźć pomoc? · fot. UM Czechowice-Dziedzice


Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach przygotował także krótki przewodnik dla rodziców. Jak możemy przeczytać w poradniku zamieszczonym na stronie internetowej magistratu, "należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu, sposobie ubierania się, czy wyglądzie dziecka".

- Może stać się tak, że młody człowiek nagle zmienia towarzystwo, zmienia preferencje co do słuchanej muzyki i zmienia dotychczas używane słownictwo (osoby sięgające po narkotyki posługują się slangiem). To powinno wzbudzić niepokój rodzica lub opiekuna. Trzeba przy tym pamiętać, że okresowi dojrzewania towarzyszy huśtawka nastrojów i szybkie przejście od poczucia smutku, apatii po entuzjazm i wybuchy euforii. Jeśli rodzic ma dobry kontakt z dzieckiem jest w stanie szybko wychwycić niepokojące objawy - zauważa UM.

- Jednym z symptomów zażywania narkotyków mogą być zmiany nawyków żywieniowych - dziecko nie je lub okresowo wpada w tzw. wilczy głód (w zależności od rodzaju przyjmowanych środków). Bardzo często z sięganiem po narkotyki związane jest także zwiększone łaknienie słodyczy. Zmianie ulega także tryb dobowy - snu i czuwania. Może zdarzyć się tak, że dziecko traci zainteresowanie i motywację do nauki lub dotychczasowych aktywności. Ciągle pilnuje telefonu (może używać kilku telefonów lub kilku kart) - dodaje.

- Niepokój rodzica mogą wzbudzić sytuacje, gdy młody człowiek otrzymuje wiadomość lub odbiera telefon i natychmiast wychodzi (nawet w nocy). Kolejny alarmujący sygnał to pojawiające się coraz częściej wymówki, a nawet kłamstwa. Po kilku tygodniach używania niektórych substancji psychoaktywnych widoczne są zmiany w wyglądzie młodego człowieka (spadek masy ciała, liczne zmiany skórne, pot o intensywnym zapachu) - zwraca uwagę.

W okresie dojrzewania młodzi ludzie oczekują zaufania, szacunku i prywatności, ale także należy pamiętać, że obowiązkiem rodzica jest zadbanie o bezpieczeństwo swojego dziecka, wyznaczanie granic i egzekwowanie ich. Jeśli rodzic czuje, że ma z tym kłopot, zawsze może skorzystać z fachowej pomocy.

Jeśli niepokoi Państwa zachowanie dziecka, można skorzystać z nieodpłatnych porad w Punkcie Konsultacyjnym działającym przy Urzędzie Miejskim w Czechowicach-Dziedzicach (psycholog przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach 15.00-18.00) lub przyjść na rozmowę do Biura ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom przy Urzędzie Miejskim (Plac Jana Pawła II 2, nad bankiem PKO).

mp / czecho.pl

źródło: www.czechowice-dziedzice.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.