Wiadomości

  • 10 maja 2024
  • wyświetleń: 878

Główna różnica między Bitcoinem a Ethereum: według celu, algorytmów i funkcjonalności

Materiał partnera:

Współczesny rynek kryptowalut reprezentuje ponad 13000 monet, a ich liczba stale rośnie. Wymianę, handel i zyskowne inwestowanie w różne monety umożliwiają giełdy kryptowalutowe. Aby wybrać platformę do zakupu kryptowaluty, polecamy zwrócić uwagę na ranking giełd kryptowalut.

giełda bitcoin


Mimo ogromnej różnorodności, uczestnicy rynku walut kryptograficznych preferują dwie monety cyfrowe, a mianowicie są to Bitcoin i Ethereum. Są liderami pod względem kapitalizacji, jedna i druga działają na blockchainie, ale występują między nimi także pewne różnice.

Koncepcja i przeznaczenie



Pierwsza na świecie kryptowaluta, Bitcoin, pojawiła się w 2009 roku. Za jej twórcę uważa się Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo jednak, czy za tym pseudonimem kryje się jedna osoba, czy cały zespół.

Stworzeniu Bitcoina przyświecał konkretny cel - pozbycie się wad waluty fiat, czyli tradycyjnej, a więc centralizacji, inflacji i możliwości śledzenia transakcji przez osoby trzecie, w tym rząd.

Twórcę Ethereum, Vitalika Buterina, społeczność kryptowalutowa poznała w 2013 roku. Wówczas młody specjalista przedstawił opis blockchaina Ethereum. Sam łańcuch bloków został uruchomiony w lipcu 2015 roku.

Ethereum to nie tylko kryptowaluta, ale także platforma do tworzenia niestandardowych aplikacji, takich jak gry, opartych na technologii blockchain. Do tworzenia różnych zdecentralizowanych aplikacji i poddanych tokenizacji aktywów opartych na Ethereum są wykorzystywane inteligentne kontrakty - programy zapewniające automatyczne wykonywanie umów.

Technologie i algorytmy



Początkowo obydwie kryptowaluty działały na podstawie algorytmu PoW (Proof of Work): wykonanie obliczenia identyfikatora transakcji odbywa się na komputerze użytkownika, a nowy blok jest dodawany do istniejącego łańcucha bloków. Właściciel komputera otrzymuje za to nagrodę w postaci określonej ilości kryptowalut. Algorytm ten wymaga dużej mocy komputera i energii elektrycznej. Dlatego wielu uważa go za nieekologiczny. W szczególności z tego powodu Elon Musk ogłosił, że przestanie sprzedawać samochody Tesla za Bitcoiny.

Teraz główna różnica między Bitcoinem a Ethereum tkwi w algorytmie. Ethereum przeszło na Proof of Stake (PoS), znany jako ETH 2.0. W PoS walidatory blockchain (węzły sieci) są wybierane na podstawie ilości Ethereum, które wnoszą do systemu. Walidatory, które weryfikują i zatwierdzają transakcje i bloki nie wymagają pracy obliczeniowej, jak w algorytmie PoW. Zamiast tego wpłacają monety i są wynagradzane na podstawie kwoty zakładu i aktywności w systemie. W ten sposób korzystanie z PoS nie jest energochłonne i wymagające obliczeniowo.

Ethereum, w przeciwieństwie do Bitcoina, nie ma limitów emisji.

Te dwie monety mają różne mechanizmy zmniejszania tempa generowania kryptowaluty w celu zapobiegania inflacji. W przypadku Bitcoina jest to halving - automatyczne zmniejszanie prędkości o współczynnik 2 co 4 lata. W sieci Ethereum zamiast halvingu stosuje się redukcję, która jest regulowana przez deweloperów.

Ekosystem Ethereum jest bardziej zróżnicowany i aktywny, łączy wielu deweloperów, projektów i aplikacji wykorzystujących platformę. Bitcoin, choć powszechnie rozpoznawalny, nadal będący największą i najbardziej znaną kryptowalutą, jest wykorzystywany bardziej do przechowywania i wymiany kryptomonet.

Funkcje



Bitcoin jest używany głównie jako środek płatniczy.

Funkcjonalność Ethereum jest nieco szersza: obejmuje automatyzację transakcji poprzez inteligentne kontrakty, tworzenie i rozwój aplikacji na blockchainie.

Bezpieczeństwo



Każdy system może mieć luki w zabezpieczeniach, a Bitcoin i Ethereum nie są wyjątkiem. Obie kryptowaluty mają historię hakowania scentralizowanych giełd, oszustw związanych z inteligentnymi kontraktami i innych ataków.

Jedną z niebezpiecznych metod łamania zabezpieczeń jest tzw. Atak 51%: jeśli użytkownik ma w swoim posiadaniu 51% (lub więcej) mocy obliczeniowej sieci blockchain, uzyskuje możliwość dowolnej zmiany jej funkcjonalności. Najczęściej problemy z kryptowalutą wynikają z winy jej posiadaczy (utrata haseł, ich dostępności itp.).

Warto również wspomnieć o tym, że zarówno Bitcoin, jak i Ethereum nadal ewoluują, a nowe aktualizacje i ulepszenia technologiczne mogą wprowadzać zmiany w ich cechach i funkcjonalności. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że jedna kryptowaluta jest lepsza od drugiej, chociaż niektórzy użytkownicy uważają Ethereum za bardziej progresywne.