Wiadomości
- 29 kwietnia 2024
- wyświetleń: 2888
Kwietniowy wykład w Piwnicy Muz. Będziemy mogli poznać historię sekcji bokserskiej RKS STAL
Za nami:
W poniedziałek 29 kwietnia w Piwnicy Muz czechowickiego MDK odbędzie się wykład pod tytułem "RKS STAL Czechowice. Sekcja bokserska". Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 18.30. Wstęp wolny.
19 stycznia 1950 roku walne zgromadzenie klubu RKS Walcownia w Dziedzicach powołało do życia sekcję bokserską RKS "Stal" Czechowice, a formalne zatwierdzenia działalności sekcji nastąpiło 27 marca tegoż roku. Szefem sekcji został Władysław Fortuna.
Pierwsze trudności nowo powołanej sekcji związane były z brakiem pomieszczeń treningowych, sali widowiskowej, zaplecza socjalnego i sprzętu. Siłę dawał zapał i możliwości sprawdzenia się w dość wymagającej dziedzinie sportu, jaką był boks. Do klubu przychodziła młodzież szkół czechowickich, dziedzickich i bielskich.
Wśród pierwszych bokserów czechowckiego klubu znaleźli się: Eugeniusz Antonik, Włodzimierz i Zbigniew Bodzek, Stanisław Borgosz, Stanisław Folek, Stanisław Fluder, Marian Goryl, Bronisław Jabłoński, Henryk Kos, Mirosław i Zbigniew Mulec, Jerzy Rębisz, Mieczysław Świerczyna, Józef Wesołowski, Eryk Neuberg i Józef Szczotka. Trenerem został Stolarczyk.
Treningi odbywały się na sali w świetlicy działającej przy Walcowni Metali "Dziedzice". Mecze rozgrywano w Domu Kobiet Katolickich (później siedziba czechowickiego hufca ZHP).
Pierwsze bokserskie walki (pokazowe) zorganizowano w sierpniu 1951 roku, z okazji 30. rocznicy działalności klubu RKS. W walkach wzięli udział pięściarze z czechowickiego klubu oraz bokserzy z "Gwardii" Bielsko. Walki zorganizowano na wolnym powietrzu, ring ustawiono na płycie boiska piłkarskiego, które znajdowało się przy ulicy Słowackiego (dziś teren, gdzie stoi Kaufland i znajdują się zakłady przemysłowe). Walki wzbudziły ogromne zainteresowanie kibiców i mieszkańców Czechowic, więc jesienią 1951 roku sekcję bokserską zgłoszono do rozgrywek mistrzowskich na szczeblu powiatowym.
Pierwszy skład osobowy drużyny bokserskiej, z 1951 roku:
- waga musza - Bronisław Jabłoński,
- waga kogucia- Zbigniew Mulec,
- waga piórkowa - Leszek Folek,
- waga lekka- Eryk Neuberg,
- waga lekkopółśrednia - Jerzy Rębisz,
- waga lekkośrednia- Stanisław Borgosz,
- waga półśrednia - Zbigniew Bodzek,
- waga średnia - Józef Wesołowski,
- waga półciężka - Mieczysław Świerczyna / Fuchs,
- waga ciężka - Józef Szczotka / Urbańczyk.
W 1952 roku sekcja została wzmocniona zawodnikami z bielskich klubów - Józef Sokołowski i Konior oraz zawodnikiem z Chorzowa - Józef Piertoń. Nowym trenerem został Puzoń, z Bielska.
W 1953 roku bokserzy z Czechowic walczą w klasie "A" . Na Mistrzostwach Śląska tytuły mistrzowskie zdobywają Józef Sokołowski i Józef Pietroń. Obaj walczą o mistrzostwo Polski, ale przegrywają swe walki. Sokołowski przegrywa z Moćką, Pietroń z Węgrzyniakiem, który zostanie później Mistrzem Polski i Mistrzem Europy. Klub zdobył awans do ligi wojewódzkiej.
Sekcja bokserska przeniosła się do sali sportowej dawnego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", znajdującej się przy dziedzickim targowisku. Od 1955 roku walki bokserskie odbywały się w czechowickim "Domu Robotniczym", w dawnej sali kinowej.
Pierwszy sezon w lidze wojewódzkiej bokserzy z Czechowic ukończyli na piątym miejscu. W 1955 roku, swym drugim sezonie ligi wojewódzkiej, RKS "Stal "Czechowice zdobył mistrzostwo ligi wojewódzkiej i dostała możliwość dalszych walk o wejście do II ligi państwowej. Awansu jednak nie uzyskała.
Pod koniec sezonu, w 1955 roku, nastąpiło połączenie sekcji bokserskiej "Stali" Czechowice z sekcją bokserską BKS Biała. Treningi odbywały się na zmianę w Czechowicach lub Bielsku-Białej.W latach 1956 -1957 sekcja zdobyła ponownie tytuł Mistrza Śląska oraz awans do II ligi państwowej. W drodze do awansu pokonali: "Ślężę" Wrocław, "Polonię"Świdnica i "Włókniarza" Nowa Sól. Bohaterami walk bokserskich byli: Józef Kempa, Józef Sokołowski i Jan Barut.
Sekcji bokserskiej nie udało się utrzymać w II lidze państwowej i po pierwszym sezonie "Stal" Czechowice została zdegradowana. W 1958 roku klub znowu walczył w lidze międzywojewódzkiej, ale nie udało mu się zdobyć awansu. Sekcja bokserska zaczęła mieć kłopoty finansowe, organizacyjne, spadło także zainteresowanie tą dyscypliną wśród kibiców.
Sala bokserska w "Domu Robotniczym" została zamknięta dla publiczności ze względu na zły stan budynku. 1 października 1959 roku sekcję bokserską przejęło Zrzeszenie "Start" z Bielska-Białej. Sekcja prosperowała dość dobrze i miała jeszcze potencjał na awans do II ligi państwowej. Została przeniesiona do Bielska-Białej. Mecze odbywały się w sali BBTS Bielsko-Biała. Z sekcji odeszło wielu działaczy i sportowców z Czechowic. W 1961 roku sekcja bokserska zaniechała swej działalności, co spowodowało ostatecznie jej rozwiązanie.
Najlepszy bokser RKS "Stali" Czechowice - Józef Kempa.
Osoby posiadające pamiątki (zdjęcia, dokumenty, dyplomy, medale, szarfy, odznaki, etc.) związane z czechowickim boksem prosimy o kontakt z czechowicką Izbą Regionalną w Czechowicach-Dziedzicach, Towarzystwem Przyjaciół Czechowic-Dziedzic lub redakcją portalu czecho.pl.
W tym roku Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach chce zorganizować wystawę poświęconą bokserom RKS Stal Czechowice.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
MDK
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "MDK" podaj