![[FOTO] Wypadek w Zabrzegu. Pieszy zmieciony z jezdni. Jego stan jest bardzo ciężki!](https://img.czecho.pl/ib/aca44bc839570fa123be446e24a4568d/12/2025/04/wypadek_w_zabrzegu_2_04_2025_ef06.jpg)
Wiadomości
- 26 lutego 2024
- wyświetleń: 617
Jaka działka pod dom 70m2?
Materiał partnera:
W ciągu kilku ostatnich lat rządzący dokonali szeregu zmian, które mają ułatwiać budowę własnego domu. Jedną z nich było zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę - najpierw dla nieruchomości do 70 m2, a obecnie nawet powyżej tego metrażu. Przed podjęciem decyzji o postawieniu domu, warto przemyśleć wiele kwestii, w tym to, na jakiej działce najlepiej go wybudować. Przepisy prawa budowlanego były przez wiele lat jednym z tych czynników, który skutecznie zniechęcał wiele osób do budowy domu. Zawiłości i obostrzenia prawne powodowały bowiem, że przed inwestorem pojawiało się mnóstwo formalności, które z kolei generowały wysokie koszty i zajmowały wiele miesięcy. Sprawdźmy, jak wygląda to w tej chwili i na co zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę niewielkiego domu.

Dom bez pozwolenia do 70 m2 - co trzeba wiedzieć?
W styczniu 2022 roku zmianie uległy przepisy prawa budowlanego, które umożliwiły budowę domu o powierzchni do 70 m2 bez obowiązku ubiegania się o pozwolenie budowlane. Tego rodzaju inwestycje można przeprowadzić na podstawie zgłoszenia, choć oczywiście, trzeba przy tym zachować odpowiednie procedury. Nie ma tutaj bowiem do czynienia ze zniesieniem wszelkich formalności, lecz ich uproszczeniem, aby biurokracja nie stawała na przeszkodzie do budowy wymarzonego domu. Dotyczy to wyłącznie nieruchomości, które są budowane do własnych celów mieszkaniowych, a więc w grę nie wchodzą wszelkiego rodzaju inwestycje deweloperskie. Przed przystąpieniem do prac trzeba też oczywiście nabyć działkę, która spełni wszystkie kryteria i będzie odpowiednia do tego, aby postawić na niej nieruchomość.
Na jakiej działce wybudować dom - warunki techniczne
Pojawia się więc pytanie o to, jakie parametry musi mieć taka działka i czy ustawodawca wyznaczył tutaj jakieś wygórowane wymagania? Jak się okazuje, w przepisach znajdziemy jedynie zapis, że w przypadku obiektów bez pozwolenia na każde 500 m2 danej działki może przypadać jeden dom. Oczywiście, działka powinna mieć odpowiedni kształt, najlepiej prostokątny, w wielu przypadkach minimum 15 m szerokości, choć wiele zależy tutaj od samego projektu zabudowy. Nie bez znaczenia jest też usytuowanie działki, a także to, czy jest uzbrojona, a więc posiada m.in. instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową itd. Jeśli nie, trzeba wziąć pod uwagę, że niezbędne będzie wykonanie takich przyłączy, co wiąże się z dodatkowym kosztem i wydłużeniem całego procesu.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W kontekście uzbrojenia działki, jedną z kluczowych kwestii jest to, czy właściciel ma możliwość podłączenia domu do zbiorczej kanalizacji. Jeśli nie, co zdarza się głównie na obszarach wiejskich i obrzeżach miast, trzeba postawić na takie rozwiązania jak choćby przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to świetna opcja pod kątem finansowym, logistycznym, a dodatkowo niezwykle ekologiczna, wydajna i prosta w montażu oraz samym utrzymaniu. Najlepiej wynająć do tego profesjonalną ekipę, która zajmie się wszystkim w sposób kompleksowy.