
Wiadomości
- 15 maja 2023
- wyświetleń: 1316
157 mln euro dla regionu. Powstaną m.in. nowe ścieżki rowerowe
W sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach 15 maja podpisano porozumienie w sprawie przygotowania i realizacji instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 pomiędzy zarządem województwa śląskiego a stowarzyszeniem Aglomeracja Beskidzka. W rezultacie do Aglomeracji Beskidzkiej trafi ponad 157 mln euro unijnych pieniędzy.

Podpisy pod porozumieniem złożyli wicemarszałkowie województwa - Anna Jedynak oraz Krzysztof Klimosz - i reprezentanci zarządu stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka - prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.
- Dziś jest bardzo radosne i ważne wydarzenie, ale przed nami wytężona praca. Specyfika wydatkowania pieniędzy w tej perspektywie będzie trudniejsza niż w poprzedniej. My jako samorządowcy zawsze - przynajmniej taka była historia; mam nadzieję, że tak będzie i tym razem - stajemy na wysokości zadania i zaraz po podpisaniu umowy ruszymy do pracy. Tu terminy są dosyć wymagające, więc wszystkie ręce na pokład. Mamy promesę, a teraz potrzeba ogromu pracy, żeby te środki wykorzystać - dopingował prezydent Klimaszewski.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne stanowią odpowiedź na wymogi Komisji Europejskiej i prawa wspólnotowego w zakresie kierowania przez państwa członkowskie części alokacji środków europejskich dla tzw. miejskich obszarów funkcjonalnych.
Na realizację Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 samorząd województwa pozyskał kwotę 5,1 mld euro. Z tej puli 156.721.529,00 euro przeznaczone jest jest na ZIT dla obszaru Aglomeracji Beskidzkiej, co oznacza, że na podstawie podpisanego dzisiaj porozumienia Stowarzyszenie Aglomeracja Beskidzka oraz jego członkowie - 41 gmin i powiatów - mają zagwarantowane środki europejskie na realizację przedsięwzięć ponadlokalnych w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, zrównoważonej mobilności - w tym regionalnych tras rowerowych; kultury i turystyki, ochrony różnorodności biologicznej, szkolnictwa branżowego, niwelowania skutków działalności przemysłowej oraz wsparcia kompetencji kadr jednostek samorządu terytorialnego.

ZIT finansowane będą w naszym subregionie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (110 225 015 euro), Europejskiego Funduszu Społecznego+ (1 910 112,00 euro) oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (44 586 402 euro).
Biuro Stowarzyszenia opracowuje "Strategię Zintegrowanego Rozwoju Terytorialnego Aglomeracji Beskidzkiej na lata 2021-2027 (z perspektywą do roku 2030)", której zatwierdzenie jest warunkiem uruchomienia środków. Przewidywany termin uruchomienia pierwszych naborów w ramach ZIT Aglomeracji Beskidzkiej to trzeci kwartał bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE

11 kwietniaPrzed nami pierwsza edycja Ligockiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

[FOTO] Nowa kadencja Rady Seniorów. Za nami sesja inauguracyjna

11 kwietnia"Siła kobiet, czyli dlaczego warto się rozwijać i awansować?". Spotkanie z Dorotą Wellman

[FOTO] Jakie zagrożenia czyhają na dzieci w Internecie? Za nami spotkanie w MDK

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi przyjęty. Dotyczy też zapobiegania ich bezdomności

Czechowicki OPS zamieni się w Centrum Usług Społecznych. Podjęto uchwałę
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.