Wiadomości
- 13 maja 2023
- wyświetleń: 4262
4. rocznica śmierci wybitnego architekta z Czechowic-Dziedzic
Artykuł sponsorowany:
Trzynastego maja mija czwarta rocznica śmierci wybitnego architekta urodzonego w Czechowicach-Dziedzicach Stanisława Niemczyka. Fundacja Czechowic-Dziedzic na ten dzień podjęła uchwałę o działaniach w kierunku upamiętnienia tego wybitnego architekta, który zainspirował powstanie Fundacji Czechowic-Dziedzic.
Stanisław Niemczyk to jeden z najbardziej utalentowanych polskich architektów, cechujący się odwagą oraz projektową wizjonerską innowacyjnością. Jego niepowtarzalny charakterystyczny styl wpisał się na stałe w przestrzeń Górnego Śląska, który był dla niego szczególnie ważny.
Czechowice-Dziedzice są miejscem jego urodzenia, gdzie dorastał i stawiał pierwsze kroki w swojej projektowej i kulturowej drodze życia. Warto dziś podkreślić i wymienić kilka szczególnych realizacji, które możemy na co dzień podziwiać w naszym mieście. To kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela, rewitalizacja i przebudowa budynku Miejskiego Domu Kultury (Kino Świt), przebudowa Banku Spółdzielczego oraz budowli przy rondzie w Starej Gminie zwanej lokalnie "Małym Ratuszem", w którym mieści się biuro rachunkowe GK oraz biuro Fundacji Czechowic Dziedzic.
Stanisław Niemczyk wybudował wiele niezwykłych budowli na Górnym Śląsku, które swym charakterem i rozpoznawalnym stylem tworzą aurę inspiracji, ożywiając otoczenie w niezwykły i osobliwy sposób opisywany przez wielu dziennikarzy w swych felietonach.
Pragniemy zachęcić wszystkich do odwiedzenia także kilku projektów zrealizowanych przez wspomnianego architekta w Pszczynie, Tychach i Pawłowicach, prezentując jednocześnie ich zdjęcia.
W Pszczynie mamy okazję zobaczyć jeden z ostatnich jego projektów, kościół im. św Jana Pawła II, który jest w trakcie budowy. To bardzo ciekawa architektoniczna opowieść, ponieważ ta postępująca, niedokończona budowa symbolizuje w pewnym sensie ciągłość życia, które toczy się dalej nieprzerwanie zgodnie z prawami natury.
Stanisław Niemczyk kochał życie i potrafił w swojej projektowej pasji wbudowywać je w architektoniczne wizje, które opowiadają o historii życia zauważonego.