Wiadomości
- 16 kwietnia 2023
- wyświetleń: 4360
A Ty? Za jaki jesteś? Akcję wpierają znani muzycy!
Z dobrych praktyk pierwszej edycji programu ZaJaki poświęconego samoakceptacji, a realizowanego w ubiegłym roku przez miasto Bielsko-Biała skorzysta powiat bielski. 11 kwietnia w Ratuszu włodarze obu samorządów podpisami porozumienie określające zasady współpracy w tej sprawie. Akcję wspierają znani muzycy!
Dokument zakłada, że miasto przekaże powiatowi projekty wszystkich potrzebnych materiałów informacyjno-edukacyjnych, czyli plakatów i ulotek, a powiat doda do nich swoje logotypy, logotypy ewentualnych partnerów i co najważniejsze numery telefonów pomocowych w powiecie, a później rozpowszechni te materiały w swoich szkołach i szpitalach.
Podobnie jak w mieście w ubiegłym roku, także w powiecie odbędą się warsztaty dla chętnych pedagogów, psychologów i opiekunów placówek wychowawczych na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a zwłaszcza samoakceptacji, z wykorzystaniem e-booka przygotowanego dla miasta. Później podczas lekcji wychowawczych dorośli przekażą tę wiedzę dzieciom i młodzieży uczącej się w szkołach w powiecie.
- Pomysł na akcję wziął się od organizacji pozarządowych - Fundacji Biegniemy z Mają i Fundacji Grupa Kęty, a z bardzo dobrym skutkiem uruchomił go nasz Wydział Polityki Społecznej - mówił podczas podpisania porozumienia prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.
- Celem było jak zawsze w tych programach radzenie sobie z problemami psychicznymi dzieci i młodzieży. W tej pierwszej edycji, do której dziś przystępuje również starostwo powiatowe, chodziło o samoakceptację, akceptowanie siebie - wszystkich swoich wad i zalet, uświadamianie dzieciom, że wszyscy jesteśmy różni i to, że jesteśmy inni, to jest benefit, a nie problem - tłumaczył prezydent.
W ubiegłorocznej edycji ZaJaków w Bielsku-Białej udział wzięło prawie 10.000 dzieci i prawie 70 różnych podmiotów.
- Dziękuję, że możemy korzystać z doświadczeń miasta w kwestii programu - mówił starosta bielski Andrzej Płonka.
- Prawda jest taka, że Szpital Psychiatryczny oraz psychiatria dzieci i młodzieży to zadania podlegające głównie naszemu Szpitalowi Pediatrycznemu, dla którego powiat jest organem tworzącym, więc mamy świadomość skali problemów. Ze zdrowiem psychicznym jest wiele kłopotów, a akceptacja siebie może pomóc. Stąd nasza decyzja o sięgnięciu po ZaJaki.
Warto dodać, że w tym roku miasto zorganizowało kolejną edycję ZaJaków. Tym razem tematem jest przemoc rówieśnicza. W marcu w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej pod hasłem Reaguj na hejt odbyły się warsztaty z projektu ZaJaki.pl 2. Pod okiem instruktorek z fundacji muuve z tego, jak reagować na przemoc rówieśniczą i hejt, przeszkoliło się ponad 100 pedagogów, psychologów i opiekunów z placówek wsparcia dziennego z bielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Założenie projektu jest takie, że teraz podczas lekcji wychowawczych tę wiedzę przekażą uczniom.
Wideo z podpisania umowy:
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.