Wiadomości

  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 621

Jak zwalczyć stres cieplny u drobiu?

Materiał partnera:

Stres cieplny u drobiu to zjawisko, które jest ściśle związane z długotrwałym utrzymywaniem się wysokich temperatur powietrza i może dotyczyć kur, kaczek i indyków. Wówczas zwierzęta źle się czują, a w efekcie nie mają apetytu, tracą na wadze i rzadziej znoszą jaja. Taka sytuacja prowadzi do zaburzenia cyklu produkcyjnego, a w konsekwencji może powodować znaczne straty finansowe. A jak skutecznie zwalczyć stres cieplny u drobiu?

Jak zwalczyć stres cieplny u drobiu?


Podstawowe objawy stresu cieplnego u drobiu



Stres cieplny u drobiu to bardzo niebezpieczne zjawisko, któremu zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż go zwalczać. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto wiedzieć, co hodowcę powinno zaniepokoić w zachowaniu zwierząt. Do podstawowych objawów stresu cieplnego u drobiu można zaliczyć:

  • ziajanie
  • częste trzepotanie skrzydłami
  • gwałtowny wzrost spożycia wody
  • zmniejszone spożycie paszy
  • utratę wagi
  • zmniejszoną aktywność ruchową


W takim wypadku należy bezzwłocznie zastosować rozwiązania, które zminimalizują skutki nadmiernej ekspozycji drobiu na wysokie temperatury.

Jak zwalczyć stres cieplny u drobiu?



Krajowi hodowcy nie są w stanie uniknąć wysokich temperatur, które regularnie nawiedzają Polskę w okresie wakacyjnym. Dlatego w tym szczególnym czasie warto zadbać o jakość dostarczanej karmy. Żywienie drobiu w upalne dni musi być bardziej wydajne, co oznacza, że mniejsza porcja powinna w pełni zaspokajać potrzeby energetyczne ptaków. W tym okresie warto zastosować również zdrowe dodatki paszowe w postaci jonów sodu, potasu, chloru czy magnezu. Ponadto, gdy temperatura powietrza przekracza 30°C, konieczne będzie uzupełnienie dziennej dawki witaminy C, która wspomoże drób w walce ze stresem i złym samopoczuciem. Co ważne najlepszy efekty hodowca uzyska, jeśli dodatki paszowe poda co najmniej jeden dzień przed prognozowanym wystąpieniem upałów.

Jak przygotować kurnik na nadchodzące upały?



Odpowiednie przygotowanie kurnika może znacząco zminimalizować dyskomfort związany z pojawieniem się wysokich temperatur. W tym celu należy zadbać o sprawność systemu wentylacyjnego tak, aby do środka napływało świeże powietrze, a na zewnątrz odprowadzane były szkodliwe gazy. Dużym udogodnieniem będzie również możliwość precyzyjnej regulacji temperatury oraz wilgotności powietrza. Prostym i w pełni bezpiecznym rozwiązaniem będzie także rozmieszczenie ptaków w kurniku tak, aby zmniejszyć ich zagęszczenie na m2 powierzchni. Dodatkowo w upalne dni należy zwiększyć ptakom dostęp do wody oraz można także częściej ją wymieniać, żeby była zawsze chłodna i świeża. Nie bez znaczenia będzie również położenie kurnika, wobec czego już na etapie projektowania budynku, warto wziąć pod uwagę kąt padania światła oraz można także zastosować odpowiednie materiały izolacyjne, które zabezpieczą budynek przed nadmiernym nagrzaniem.

Stres cieplny u drobiu może zagrażać życiu ptaków. Dla drobiu śmiertelnie niebezpieczne będą temperatury oscylujące w okolicach 38°C. Dlatego jeszcze przed wystąpieniem upałów, warto zmodyfikować żywienie drobiu oraz zweryfikować sprawność systemu wentylacyjnego, by zadbać o komfort i bezpieczeństwo hodowanych zwierząt. Firma BAS-POL specjalizuje się w dystrybucji jakościowych dodatków paszowych, w tym również tych, które zmniejszają stres cieplny u drobiu.