Wiadomości

  • 28 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 1062

Na czym polega terapia uzależnień?

Materiał partnera:

Jedynym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z uzależnieniem jest kompleksowe leczenie. Obejmuje ono działania takie jak leczenie odwykowe, leczenie uzależnienia czy terapia uzależnień. Odpowiednie połączenie tych wszystkich aspektów zdecydowanie zwiększa szansę na uwolnienie się od alkoholu, narkotyków czy innych substancji psychoaktywnych. Na czym dokładnie polega leczenie uzależnień? Czy każdy może zgłosić się na terapię? Dowiedz się więcej.

pexels.com


1. Na czym polega terapia uzależnień?
2. Rodzaje terapii uzależnień
3. Wsparcie rodziny uzależnionego



W terapii uzależnień bardzo ważna jest motywacja. Pokierować w tę stronę może psycholog - Śląsk oferuje pomoc takich specjalistów - jednak bez wewnętrznej potrzeby sukces jest w zasadzie niemożliwy. Poddawany terapii musi chcieć pokonać trudności.

Na czym polega terapia uzależnień?



Terapię uzależnień przeprowadza się w kilku etapach i w różnych formach. Podczas pierwszych konsultacji w poradni leczenia uzależnień psychoterapeuta weryfikuje, czy osoba zgłaszająca się rzeczywiście jest uzależniona i jak głęboki jest problem. Na tej podstawie ustalane są cele terapii uzależnień oraz najskuteczniejsza forma.

Istnieje kilka metod, zgodnie z którymi może być prowadzona terapia uzależnień - Katowice to miasto, w którym znajdziesz:
  • terapię stacjonarną - realizowaną przez oddział dzienny, szpitalny lub ośrodek terapii uzależnień,
  • terapię ambulatoryjną - regularne spotkania z terapeutą.


Podstawę stanowi psychoterapia indywidualna, którą często dodatkowo wspiera terapia grupowa.

Rodzaje terapii uzależnień



Z problemem uzależnienia można radzić sobie na wiele sposobów. Jedną z form jest terapia polegająca na systematycznych spotkaniach - odpowiednia w sytuacji, w której stopień uzależnienia nie wymaga jeszcze podjęcia leczenia w warunkach stacjonarnych. Kolejnym poziomem jest pogłębiona terapia osób, które przeszły już leczenie podstawowe, mają odpowiednią wiedzę o chorobie i motywację do zmiany stylu życia.

Terapia uzależnień najczęściej kojarzy się z działaniami podejmowanymi w przypadku narkomanii czy uzależnienia od alkoholu. Tymczasem terapeuci uzależnień coraz częściej zajmują się również kwestiami behawioralnymi: seksoholizmem, zakupoholizmem, uzależnieniem od telefonu czy gier komputerowych.

Wsparcie rodziny uzależnionego



Praca z osobą uzależnioną często obejmuje także wsparcie jej najbliższych. Nie zawsze wiedzą oni, jak radzić sobie z problemem członka rodziny i wspierać go w terapii. Pomoc terapeuty czy psychologa staje się wówczas nieoceniona także w kontekście dbania o własną kondycję psychiczną.