Wiadomości

  • 17 lutego 2022
  • wyświetleń: 1317

Uprawa selera naciowego, pora i batatów. Dowiedz się, jak to zrobić

Materiał partnera:

Uprawa warzyw we własnym ogródku nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli chodzi o seler naciowy, uprawa jest wyjątkowo prosta. Podobnie jest w przypadku pora. A jak uprawiać bataty? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Uprawa selera naciowego, pora i batatów. Dowiedz się, jak to zrobić


Seler naciowy - uprawa, której z pewnością podołasz



Jeżeli chodzi o seler naciowy, uprawa [https://agropedia.pl/seler-naciowy-uprawa] jego jest bardzo prosta. Podstawowym warunkiem hodowli jest dobra gleba. Nie powinna być ona piaszczysta, najlepiej wybrać żyzną lub gliniastą. Istnieją dwa sposoby uprawy selera. Jeżeli jesteśmy początkującymi hodowcami lepiej kupić gotową sadzonkę, natomiast jeżeli znamy się już trochę na uprawie można pokusić się o wysiew rośliny z nasion. Warto rozpocząć go już w lutym, pod zadaszeniem, w doniczce. Małe selery należy przerzedzać jeśli rosną zbyt gęsto. Rośliny potrzebują umiarkowanego podlewania. Gotowe sadzonki można wsadzać wprost do gruntu po czym warto podlać je odpowiednią ilością wody. Uprawę poza domem na ogrodowej grządce można rozpocząć już późnego marca. Warto zasadzić razem kilka selerów, ponieważ lubią one rosnąć w większej ilości. Seler to roślina, która potrzebuje dużo wody. Powinno podlewać się go raz dziennie, ale obficie w porze wieczornej lub popołudniowej, nigdy w południe. Jeżeli chcemy zapewnić ochronę oraz odżywić roślinę można stworzyć własną mieszankę roślinno - ziołową, która zapewni naszej uprawie optymalne warunki. Bardzo dobrym sposobem są opryski z pokrzywy lub krwawnika, które nie tylko chronią, ale także dodają roślinie odpowiednich minerałów i substancji odżywczych. W ogrodzie warzywnym seler bardzo często narażony jest na ataki gryzoni oraz kretów. W takich przypadkach przydatne są "odstraszacze" z metalowych elementów, które są nie tylko skutecznie, ale również nie krzywdzą zwierząt.

Por - uprawa nie sprawi trudności



Jeśli chcemy hodować por, uprawa [https://agropedia.pl/por-uprawa] jego jest dość złożona i z pewnością wymaga dużego doświadczenia w ogrodzie. Postawionym warunkiem hodowli są duże wymagania wodne rośliny. Potrzebuje ona dużego nawodnienia. Warto podlewać go nawet do dwóch razy dziennie, ale jeśli nie ma suszy raz dziennie ale obficie z pewnością wystarczy. Ale jak zabrać się za uprawę pora? Warto poznać dwie metody dzięki którym można wyhodować roślinę. Jedną z nich jest wysiew wprost do gruntu pod zadaszeniem. Jeżeli wybieramy tą metodę warto zacząć hodowlę już w końcu lutego. Pomiędzy roślinami należy zachować odstępy i wyrywać co drugą, alby zachować zdrowy wzrost łodygi. W połowie kwietnia z powodzeniem można przenosić sadzonki na zewnątrz. Do zasądzenia najlepiej wybrać miejsce silnie nasłonecznione oraz ciepłe. Pomiędzy roślinami trzeba zachować odstęp ok. 20 cm aby zapewnić im miejsce do swobodnego rozrostu. Przy uprawie ważne jest aby nie wysuszyć gleby. Pory najbardziej lubią gleby próchnicze, półprzepuszczalne. Dobrze radzą sobie także na żyznych, gliniastych ziemiach. Aby zapewnić roślinie odpowiednią ochronę można zastosować w swoim ogródku odpowiednie, naturalne nawozy np.z obornika końskiego lub gnoju z pokrzywy, które wzmocnią roślinę oraz zapewnią nam duże plony.

Jak uprawiać bataty?



Jeżeli mamy ochotę hodować bataty, uprawa [https://agropedia.pl/bataty-uprawa] ich wymaga odpowiednich warunków glebowych oraz pielęgnacyjnych, nie jest więc łatwa. Jednym z podstawowych jest optymalna temperatura. Bataty są roślinami ciepłolubnymi, co oznacza, że bardzo źle znoszą przymrozki. Wprost do gruntu podzielone bulwy powinno się sadzić dopiero w połowie kwietnia, aby zapobiec zmarzineciu. Można również wsadzić gotowe sadzonki, jednak robi się to w połowie maja. Pomiędzy rzędami zachowuje się odstępy ok.50 cm, tak aby rośliny miały przestrzeń do rozwoju. Sadzonki można przygotować w doniczkach w domu o wiele wcześniej, nawet już w marcu. Do wydarzenia warto wybrać miejsce średnio nasłonecznione oraz obfitujące w żyzną glebę, lekko piaszczystą. Dobrym nawozem pod uprawę batatów jest ziemia zmieszana z kompostem roślinnym. Jeśli chodzi o podlewanie batatów, uprawa nie wymaga dużo wody. Najlepiej podlewać rośliny raz dziennie w porze popołudniowej.

Sprawdź również: https://agropedia.pl/