
Wiadomości
- 29 maja 2021
- wyświetleń: 9407
[FOTO] Pospolite ruszenie - 60 osób porządkowało cmentarz żydowski
W czwartek, 27 maja od 12.00 do 19.00 trwały wielkie wiosenne porządki na cmentarzu żydowskim w Czechowicach-Dziedzicach. Liczba osób biorących w niej udział przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatora! Pomagało m.in. wielu uczniów czechowickich szkół!
Na porządkowanie cmentarza zaprosił czechowiczan Sławomir Pastuszka - pszczyński historyk i judaista oraz stały, wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, który ostatnio troszczy się także o żydowską nekropolię w Czechowicach. Z jego inicjatywy udało się w ostatnich tygodniach zbudować ogrodzenie cmentarza - pisaliśmy o tym tutaj. Celem akcji było przede wszystkim oczyszczenie z chwastów kwatery grzebalnej, a także załadowanie do kontenera gruzu i odpadów zielonych pozostałych z wykoszenia przestrzeni po lewej stronie alei głównej.
Odkąd powstało ogrodzenie, są też zmiany - głównym klucznikiem cmentarza w Czechowicach-Dziedzicach została Bernarda Gola. Dzięki temu teren będzie zamknięty przed nieupoważnionymi gośćmi i będzie bezpieczny.
- To, czego dzisiaj dokonaliśmy, totalnie przerosło moja najśmielsze oczekiwania! Tego nie można inaczej nazwać, jak po prostu pospolitym ruszeniem - skomentował w mediach społecznościowych Sławomir Pastuszka.
- Wyrobiliśmy dzisiaj 500% normy! Udało się posegregować setki gałęzi do rębaka, zapełnić dosłownie do pełna gruzem, odpadami zielonymi ogromny kontener, którego nie mogliśmy domknąć, zapełnić śmieciami kilka worków, całkowicie oczyścić kwaterę grzebalną z ponad setką grobów, teren przed nią, uporządkować nagrobki dziecięce, które nie widziały światła słonecznego od wielu lat, oczyścić nagrobki żołnierzy I wojny światowej. Od poniedziałku trwa jeszcze wykaszanie terenu cmentarza (z wyjątkiem drzew), dzięki czemu odzyskał on już swój parkowy charakter, piękno przestrzeni i w końcu wygląda jak nekropolia, której to miasto na pewno się już nie powstydzi - dodaje społecznik.
- Kochani! Jesteście wielcy! A przybyło Was dzisiaj ponad 60 osób! W tym tak dużo młodzieży i dzieci, które wręcz rwały się do pracy i żal im było wracać do domu! To bardzo budujące! Dzięki swojej ciężkiej, sprawnej, ale i pełnej pasji oraz zaangażowania pracy pokazaliście, że można naprawić to, co zostało kiedyś celowo zniszczone. Godnie obroniliście honor Czechowic-Dziedzic - dodaje S. Pastuszka.
Jak wskazuje judaista, czechowicko-dziedzickiemu cmentarzowi, brutalnie doprowadzonemu do stanu agonalnego na przełomie lat 90. i 2000 nikt już nie dawał nadziei na lepsze jutro. Od kwietnia 2018 roku się to zmienia. Wystarczyły tylko szczere chęci i ręce do pracy.
- Ta historyczna i jakże ważna dla miasta nekropolia nigdy po wojnie tak dobrze nie wyglądała jak po ostatniej akcji! A to dopiero początek tych zmian! Te jednak nie byłyby możliwe bez Was, moi drodzy - komentuje.
Organizator akcji dziękuje:
- uczniom klasy pierwszej i panu Andrzejowi Kubiczkowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej za wspaniałe dwie godziny pracy, w trakcie której wyrobili normę przeznaczoną na cały dzień! Ponad 20 uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 7, znajdującej się naprzeciwko cmentarza, którzy zaproszeni do udziału w akcji przez panią Bernarda Gola, nauczycielkę tejże szkoły, po lekcjach przyszli pomóc na wiele godzin,
- rodzicom tych uczniów, którzy postanowili dołączyć do swoich dzieci, widząc jak wielką radość sprawia im praca na cmentarzu,
- wolontariuszom, którzy bardzo licznie pojawili się po raz pierwszy, pochodzącym zarówno z Czechowic-Dziedzic, jak i Pszczyny czy Oświęcimia,
- Tadeuszowi Borysowi, który sprawnie realizuje bardzo trudne zlecenie ujarzmienia cmentarnej zieleni, co jest możliwe dzięki dotacji pozyskanej przez Fundacja Dziedzictwa Kulturowego,
- Romkowi Romańczykowi, nie tylko za poświęcony czas i pracę, ale także za podarowanie akwareli, na której przedstawił front cmentarza z nieistniejącym już domem przedpogrzebowym z 1915 roku, wyburzonym w 1994 roku.

Partnerem wydarzenia była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, dzięki której udało się pozyskać 8000 zł na solidne oczyszczenie terenu cmentarza z chaszczy i dzikiej zieleni (z wyjątkiem drzew), czym zajmuje się fachowiec, uprawniony do pracy w obszarach zorganizowanej zieleni zabytkowej. Fundusze te pozyskano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.
Kolejne porządkowanie zapowiedziano na pierwszą połowę czerwca.
ZOBACZ TAKŻE

26 kwietniaKoncert charytatywny Stowarzyszenia "Pomoc Raduje". Wystąpi zwycięzca "Szansy na Sukces"

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę

Psychologiczne wsparcie po powodzi dla niepełnosprawnych i ich opiekunów

"Razem możemy więcej". Trwa zbiórka na wielkanocną akcję Dostawców Pomocy

Biuro Rzecznika Konsumentów z 5700 zgłoszeń. Najczęściej chodziło o reklamacje urządzeń AGD i RTV

[FOTO] Nocna kraksa w Bestwinie. Zdecydowanie za szybko w zakręcie
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.