Wiadomości

  • 31 stycznia 2021
  • wyświetleń: 3079

Czym się różni damski żakiet od marynarki?

Materiał partnera:

Żakiet czy marynarka? Marynarka czy żakiet? Oto jest pytanie! Te dwie, wyjątkowe i popularne formy walczą o nasze względu od ponad 60 lat, stając się wzajemną alternatywą i zamiennikami.

Jak się okazuje - nie do końca słusznie - bowiem ich krój, forma, historia i przeznaczenie jest zupełnie inne, a traktowanie zamiennie tych nazw - z punktu widzenia nomenklatury branży fashion - jest bardzo błędne.

Zatem... czym właściwie różni się marynarka od żakietu? Które odzienie lepiej wybrać na niezobowiązujący dzień w pracy, a który na wielkie wyjście?

Marynarka odpowiedzią na zlecenie wojska



Marynarka często mylona jest z żakietem ze względu na swój podobny, nieco formalny krój. Pierwotnie jednak powstała z myślą o modzie męskiej, będąc odpowiedzią na zlecenie brytyjskiej armii. Sama nazwa - "marynarka" - nawiązuje do marynarki wojskowej, która zleciła stworzenie górnego odzienia, będącego elementem służbowym mundurowych. Krój ten okazał się tak interesujący, że kilka lat później wykorzystano go jako uzupełnienie eleganckich spodni. Być może dlatego też marynarki są obecnie obowiązkowym uzupełnieniem damskiego i męskiego garnituru?

Marynarkę, podobnie jak żakiet, wyróżnia prosty fason i regularny krój. Po jej bokach znajdziemy kieszenie z lekkim podszyciem, ozdobne guziki (jedno lub dwurzędowe), a także niewielkie klapy na wysokości biustu. Podszycie w kieszeniach powoduje, że te nie tracą swojej formy, a sam krój nabiera lekko kwadratowego kształtu. Oczywiście współczesna moda dopuszcza marynarki ze "sztucznymi" kieszeniami, które nadają nieco nowoczesnego sznytu tym tradycyjnym fasonom. Marynarki pierwotnie były jednokolorowe - czarne lub granatowe. Z czasem nabrały nowych fasonów i kolorów, stając się również idealnym uzupełnieniem sportowych stylizacji. Warto podkreślić, że marynarki mogą przybrać dwa, skrajne fasony: taliowane, lekko rozchodzące się na wysokości bioder, jak i oversizowe, przypominające modele ukradzione z szafy brata lub partnera.

Klasyczne żakiety damskie jako przeciwieństwo trendu New Look



Żakiet, w przeciwieństwie do marynarki, powstał wyłącznie z myślą o modzie damskiej. Jej krótsza forma (sięgająca maksymalnie bioder) ma delikatne wcięcie w talii, dzięki czemu podkreśla kobiece krągłości. Kój został stworzony z myślą o sukienkach, spódnicach ołówkowych i spodniach w typie cygaretek. O ile pierwotnie był uzupełnieniem garsonek znanych w latach dwudziestych, o tyle z czasem łączono go z innymi barwami i wzorami, przełamując utarte konwenanse.

O ile marynarkę często wybieramy w stylizacjach sportowych lub casualowych (np. z jeansami lub trampkami), o tyle żakiet jest utożsamiany głównie ze stylizacjami formalnymi i eleganckimi. Najsłynniejsze połączenie to żakiet do sukienki na wesele, na spotkania biznesowe, czy egzaminy.

Najsłynniejszym i jednocześnie najlepiej oddającym założenia żakietu jest ten, stworzony przez Coco Chanel. Jego projekt powstał w 1954 roku. Projektantka, jak sama stwierdziła, chciała stworzyć element, który odpowie na przerysowane i deformujące kobiecą sylwetkę kroje (tzw. New Look). Hit w postaci żakietu Coco to połączenie krótkiego, eleganckiego kroju i ciekawej tkaniny - tweedu. Ta tajemnicza tkanina wyróżniała się miękkością i zastosowaniem (wykorzystywano ją głównie w modzie męskiej). Coco wytyczyła więc "wojnę" innemu projektantowi - Dior’owi- który tworzył tweedowe żakiety dla mężczyzn.

Pudełkowy krój łączył więc w sobie swobodę, komfort w poruszaniu się i nonszalancką elegancję. Tak oto narodziła się era krótkich żakietów, rywalizujących o względy z marynarkami