Przemysł budowlany rozwija się błyskawicznie. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych inwestycji - zarówno bloków mieszkalnych, jak i wielkoformatowych powierzchni sklepowych i magazynowych oraz biur. Coraz częściej fachowcy zaopatrują się w profesjonalny sprzęt, który znacząco ułatwia wykonywanie prac budowlanych i podnosi efektywność działań. Jednym z tego rodzaju urządzeń jest wózek widłowy terenowy.
Wózek widłowy terenowy to wyjątkowy rodzaj wózka jezdniowego podnośnikowego. Czym różni się od tradycyjnych widlaków? Przede wszystkim:
parametrami;
wydajnością;
możliwością poruszania się nie tylko po płaskim terenie.
Co oznacza to w praktyce? Wózki widłowe terenowe są pojazdami o napędzie spalinowym, przez co znajdują zastosowanie głównie w pracach na całkowicie otwartym terenie. Pod tym względem, najbardziej zbliżone są do widlaków spalinowych. Jednak są od nich znacznie bardziej wydajne i funkcjonalne.
Większość wózków terenowych wyposażonych jest w napęd na 4 koła oraz duże bieżniki opon, co znacząco ułatwia im poruszanie się po wyboistym czy grząskim gruncie. Pojazdy te z łatwością pokonują także wszelkiego rodzaju wzniesienia. To właśnie swoim niezwykłym umiejętnościom pokonywania przeszkód, wynikającym m.in z dobrej przyczepności, zawdzięczają swój przydomek "terenowe".
Ponadto, wózki widłowe terenowe posiadają duży udźwig maksymalny - w zależności od modelu, nawet do 8-10 ton - dzięki czemu z powodzeniem nadają się do wymagających prac związanych z transportem.
Dlaczego wózki widłowe terenowe idealnie sprawdzają się na budowach?
Po części udało już odpowiedzieć się na powyższe pytanie. Wózki terenowe posiadają wiele cech, dzięki którym idealnie sprawdzają się w pracach na budowach i są chętnie wybierane przez przedsiębiorców. Głównie dzięki temu, że:
wózki terenowe z łatwością poruszają się także po nierównym gruncie - plac budowy czy wyburzeniowy nie stanowi dla nich żadnej przeszkody. Twarde i solidne opony poradzą sobie z przejazdem po gruzie, a napęd na 4 koła umożliwi przejazd przez grząski i podmokły teren. Jest to bardzo wygodne i przydatne, gdyż zadbanie o utwardzone powierzchnie i podjazdy na terenie, gdzie prowadzone są budowy zwykle jest po prostu niemożliwe;
pojazdy tego typu są uniwersalne, a dzięki dodatkowemu osprzętowi również wielofunkcyjne. Nie jest tajemnicą, iż zamiana wideł na łyżkę w wózku widłowym całkowicie zmienia jego charakter. Tak samo jest w przypadku wózków widłowych terenowych, które dzięki wymiennemu osprzętowi zyskują wiele dodatkowych umiejętności - takich jak chociażby transport sypkich ładunków - w tym nie tylko piasku, czy żwiru ale także np. gruzu czy ziemi;
dzięki wielofunkcyjności, są w stanie zastąpić nawet kilka urządzeń, co sprawia, że zakup wózka widłowego terenowego jest opłacalny a jego koszt zwraca się w niedługim czasie;
posiadają duży udźwig, dzięki czemu praca na nich jest znacznie szybsza i wydajniejsza, niż na mniejszych widlakach;
wózki widłowe terenowe nadają się do pracy nawet w trudnych warunkach pogodowych - takich jak deszcz czy mróz. Dzięki specjalnym zabezpieczeniom i osłonom silnika a także zabudowanej kabinie operatora praca z wykorzystaniem tych urządzeń może odbywać się bez względu na zmienne warunki pogodowe, dzięki czemu nie są generowane zbędne przestoje.
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup wózków widłowych terenowych wraz z osprzętem, które dają im możliwość jednocześnie: oszczędności, jak i kompleksowej obsługi klientów.
Gdzie jeszcze wykorzystuje się wózki widłowe terenowe?
Wózki widłowe terenowe są wykorzystywane nie tylko na placach budowy. Równie często swoje zastosowanie znajdują także w innych wymagających branżach, gdzie liczy się duży udźwig oraz solidna konstrukcja sprzętu. Mowa tu przede wszystkim o:
pracy w tartakach - gdzie wózki terenowe doskonale sprawdzają się przy transporcie zarówno długim pni, jak i ładunków z deskami przeznaczonych do dalszego transportu;
portach rybackich - w których jako sztaplarki zajmują się rozładunkiem oraz dalszym załadunkiem;
armii - gdzie wózki terenowe wykorzystuje się w operacjach transportu bliskiego oraz logistyki wojskowej. A także na potrzeby budowy oraz utrzymania baz i magazynów wojskowych;
rolnictwie - jest to drugi, zaraz po budownictwie, duży sektor gospodarki, gdzie idealnie sprawdzają się wózki widłowe terenowe. Zarówno przy okazji transportowania zbiorów, jak i podczas składowania, czy przewożenia skrzynek do dalszego transportu.
W rolnictwie równie często wykorzystuje się osprzęt do wózków widłowych, dzięki któremu można z łatwością przetransportować zarówno worki typu big bag, jak i sypkie materiały - jak np. siano czy zboża.
Ile kosztują wózki widłowe terenowe?
Jako, że wózki terenowe są sprzętem bardziej zaawansowanym niż tradycyjne widlaki, ich cena jest także wyższa. Jak w przypadku każdego tego typu urządzenia, koszt zakupu opiera się na kilku podstawowych parametrach, takich jak:
marka pojazdu;
konkretny model urządzenia;
atrybuty: maksymalna wysokość podnoszenia, maksymalny udźwig oraz prędkość poruszania się z i bez ładunku;
moc silnika;
dodatkowy osprzęt i wyposażenie.
A przede wszystkim oczywiście od stanu wózka - czy jest to pojazd nowy czy używany. Ceny wózków widłowych terenowych rozpoczynają się od kwoty ok. 120 tysięcy złotych, co warto podkreślić - w przypadku wózków używanych niejednokrotnie można znaleźć urządzenie nawet o połowę tańsze!
Podsumowanie
Wózki widłowe terenowe są wydajnym i wielofunkcyjnym sprzętem, który znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystując je z powodzeniem w budownictwie, gdzie sprawdzają się ze względu na swoje wyjątkowe możliwości, zdecydowanie można usprawnić swoją codzienną pracę, przyśpieszyć wykonywanie czynności transportowych , a tym samym - pomnażać zyski.
Szukasz wydajnych i solidnych wózków terenowych? Sprawdź jeden z największych w Polsce składów wózków widłowych - kliknij tutaj!