Wiadomości

  • 25 maja 2018
  • wyświetleń: 2779

[ZDJĘCIA] Święto Bibliotek i Bibliotekarzy w Czechowicach

W dniach 8-15 maja, już po raz XV, odbył się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Celem tego wydarzenia jest promocja czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "(Do)Wolność czytania". Czechowicka książnica włączyła się do tej akcji, przygotowując dla swoich czytelników i użytkowników bogata ofertę kulturalno-edukacyjną.

Święto Bibliotek i Bibliotekarzy - 05.2018 · fot. MBP Czechowice-Dziedzice


W całej sieci bibliotecznej czytelnicy mogli zabrać sobie "Książkę w ciemno", czyli opakowany w szary papier wolumin, którego autor i tytuł oraz tematyka pozostawały tajemnicą, aż do momentu rozpakowania. Wyboru trzeba było dokonać "w ciemno". Zorganizowano także, już po raz kolejny, "Kolorowy Tydzień z Biblioteką". Warunkiem wzięcia udziału w zabawie było wypożyczenie bądź skorzystanie na miejscu z książki/czasopisma/filmu/audiobooka oraz posiadanie elementu stroju w wyznaczonym na dany dzień kolorze. Każdy, kto spełnił te dwa warunki, otrzymał upominek. Wśród premiowanych kolorów znalazły się m. in.: czerwony, niebieski, żółty czy zielony.

Głównym wydarzeniem "Tygodnia Bibliotek" adresowanym do dzieci było zorganizowane w dniu 10 maja w Filii Nr 7 w OSP w Ligocie-Centrum spotkanie autorskie z Edytą Jungowską. Wzięło w nim udział około 250 osób - dzieci wraz z nauczycielami ze szkół współpracujących z Oddziałem Dziecięcym oraz placówkami filialnymi. Tematyka spotkania oscylowała wokół Pippi Langstrumpf oraz jej przygód. Nie zabrakło także historii innych bohaterów książek Astrid Lindgren, które Edyta Jungowska wydaje w formie audiobooków w swoim wydawnictwie Jung-off-ska. Dzieci mogły także zakupić audiobooki oraz otrzymać autograf Pani Edyty. Był również czas na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia w towarzystwie ulubionej lektorki.

Największą atrakcję dla dorosłych stanowiła z kolei 3. Czechowicka Noc Kultury współorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim, Miejskim Domem Kultury oraz Izbą Regionalną. Czechowicka biblioteka otwierała tegoroczną edycję. Wszystkie wydarzenia nocy zorganizowano w Filii Nr 10, która dysponuje największą przestrzenią. Na parkingu przed kościołem św. Barbary, dzięki pomocy Automobilklubu Śląskiego (Koło w Czechowicach-Dziedzicach), zaprezentowano zabytkowe samochody i rowery. W Galerii "ExLibris" zorganizowano wystawę kolekcjonerską pn. "Uwolnij pasje", na której znalazły się wyjątkowe eksponaty ze zbiorów Janusza Chmielniaka, Wiesława Ćwikowskiego, Jerzego Gizy, Leszka Zięby oraz Koła Terenowego Nr 24 Polskiego Związku Filatelistów. Wystawę wzbogacały rzeźby Karola Kóski, artysty z Kaniowa. W ramach "Kobiecej strony kolekcji" można było skorzystać z analizy kolorystycznej wykonywanej przez Agnieszkę Łyko - projektantkę mody, stylistkę i wizażystkę oraz podziwiać udostępnioną przez nią kolekcję pasków, apaszek i magazynów "Vogue" z różnych krajów świata. Uzupełnieniem Nocy Kultury w Bibliotece była tajemnicza "Dama z Parasolką", która prezentowała dawne stroje oraz opowiadała o historii kobiecego ubioru. Nie zabrakło także "czegoś dla ciała", czyli słodkiego poczęstunku.

Ponadto wszystkie filie i agendy przygotowały dla swoich czytelników mnóstwo atrakcji.

W Oddziale Dziecięcym odbywały się warsztaty, lekcje biblioteczne oraz spotkania. W czasie zajęć odkrywano nieograniczone możliwości jakie daje książka. Okazało się, że to nie tylko obowiązkowa lektura. To także lekarstwo, zabawa, nauczyciel i przyjaciel. Zaprezentowana została również wystawa czołgów 13-letniego modelarza Mateusza Baron z Czechowic-Dziedzic. Poprzez swoją pasję Mateusz pokazuje, że umiejętność i wiedza historyczna to jedno, najważniejszy jest jednak talent i dużo cierpliwości. Wspólnie z Multikinem Czechowice-Dziedzice przeprowadzono konkurs filmowy związany z przygodami bohaterów "Psiego Patrolu".

Wypożyczalnia Główna, w partnerstwie z Kawiarnią "Malinowa", zorganizowała klimatyczne spotkanie z Mieczysławem Bieńkiem, globtroterem i autorem książek podróżniczych.

Filia Nr 1 zaproponowała akcję pt. "Fotel Bajarz zaprasza do słuchania audiobooków i czytania na głos". Zabawa przypadła do gustu zarówno dzieciom jak i dorosłym. Z przyjemnością na chwile zasiadali na Bajarzu - czytali, przeglądali książki, odpoczywali i się relaksowali. W tym samym czasie odwiedzający bibliotekę mogli zobaczyć wystawę pt. "Biblioteczka retro, czyli 50+". Wystawa przedstawiała książki dla dzieci i młodzieży wydane w latach 1946 - 1977 z prywatnego księgozbioru pani Kseni Więcek. Filia zaprosiła także młodych czytelników do zajęć plastycznych podczas Majówki na Lipowcu. W piękną słoneczną sobotę powstały bajeczne włóczkowe ptaszki (inspirowane książką D. Gellner "Ptaki") oraz tęczowe dzbany wykonane techniką iris folding.

W Filii Nr 2 zorganizowano wystawę akwareli i portretów Romualda Romańczyka.

W Filii Nr 6 tegoroczny "Tydzień Bibliotek" obchodzono z bardzo znaną i lubianą przez wszystkie dzieci postacią Franklina. Franklin uczy, że warto dzielić się z innymi, pomagać im, dotrzymywać obietnic, opiekować się słabszymi. Odwiedził dzieci w przedszkolu w Ligocie, w Zabrzegu a także przedszkolaki i dzieci z klas I-III na Burzeju. Wszystkie dzieci (około 250) z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowiadania pt. "Franklin i książka z Biblioteki". Każdy uczestnik pozował też do wyjątkowego zdjęcia z ulubionym bohaterem. 10 maja odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla najlepszych oraz drobnych upominków dla wszystkich uczestników (było ich ponad 40) za udział w Wielkim Teście Wiedzy o Burzeju.

Filia Nr 7 zaproponowała dzieciom dowolność tworzenia... książek: wyklejanych, szytych, malowanych, składanych itp. W trakcie pracy pojawiało się wiele trudności, pytań i wyzwań, jednakże nasi młodzi twórcy poradzili sobie z nimi doskonale. Nieco łatwiejsze okazało się po prostu pomaganie. Naszym czytelnikom bardzo spodobała się inicjatywa pisania listów, tworzenia kartek i pocztówek do chorych dzieci. W akcji mógł wziąć udział każdy bez względu na wiek i umiejętności pisarskie. Efektem tych działań były przepiękne prace, serdeczne życzenia, ciekawe kartki i ciepłe listy, które zostały wysłane do dzieci z Marzycielskiej Poczty.

Filię Nr 8 odwiedziło 60 dzieci z grup najmłodszych z Przedszkola w Ligocie-Miliardowicach. Wiele dzieci było po raz pierwszy w bibliotece, więc ciekawie się rozglądały i chłonęły informacje dotyczące zbiorów, jakie znajdują się w bibliotece, warunków, jakie trzeba spełnić, żeby zostać czytelnikiem i co to znaczy, szanować książki. Dzieci wysłuchały krótkich opowiadań, otrzymały słodki poczęstunek oraz zakładki.

W Filii Nr 9 zorganizowano wystawę rękodzieła oraz lekcję biblioteczną poświęconą historii pieniądza.

Filia Nr 10, we współpracy z "Akademią Pięknego Czasu", przygotowała "Wspólne czytanie" dla babć i wnuków. Inicjatywa ta od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przy filiżance kawy, słodkościach i soku każdy z uczestników, zarówno tych małych, jak i tych troszkę większych, czytał fragmenty swojej ulubionej książki z dzieciństwa. Lekturze towarzyszyły opowieści i wspomnienia związane z danym utworem. Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali książkowe upominki.

aka / czecho.pl

źródło: MBP Czechowice-Dziedzice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Biblioteka Miejska Czechowice

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Biblioteka Miejska Czechowice" podaj