Wiadomości
- 28 marca 2017
- wyświetleń: 9810
Znamy koncepcje trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego
Znana jest już ostateczna koncepcja trasy rowerowej wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego. Rozstrzygnięto także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i prowadzenie nadzoru autorskiego dla tego zadania.
W maju zeszłego roku powiat pszczyński zlecił wykonanie koncepcji trasy wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego. Przy jej tworzeniu z wykonawcami współpracowały wszystkie samorządy zaangażowane w projekt (pięć gmin - Goczałkowice-Zdrój, Pszczyna, Strumień, Chybie, Czechowice-Dziedzice i trzy powiaty - bielski, cieszyński pszczyński) oraz przedstawiciele Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego oraz Nadleśnictwa Bielsko.
- Prace nad koncepcją rozpoczęły się w maju zeszłego roku i od tego czasu odbyliśmy wiele wizji w terenie. Wspólnie ze wszystkimi partnerami długo omawialiśmy ostateczny przebieg trasy. Po otrzymaniu dokumentacji i zweryfikowaniu kosztów okazało się, że gdybyśmy chcieli zrobić całość według założeń koncepcji, inwestycja wyniosłaby dużo więcej niż pierwotnie zakładaliśmy. Dlatego realizację projektu podzieliliśmy na etapy - wyjaśnia Szymon Sekta, koordynator projektu i sekretarz powiatu.
- Pierwszy odcinek planujemy zrobić jako samorządy, składając wniosek o dofinansowanie z programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji - GPW zadeklarowało już remont zapory bocznej - od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - zaznacza Szymon Sekta.
Według stworzonej koncepcji, w ramach odcinka realizowanego przez samorządy, rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania DW939 z ul. Wierzbową w Łące, by drogą technologiczną wzdłuż zbiornika GPW udać się w kierunku "Rybaczówki". Następnie będzie można przejechać ulicami Łukasiewicza, Grottgera, Drzymały, Dąbrowskiego i Podlaską do końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego (granica administracyjna powiatów), a później do skrzyżowania z ul. Podgroble w Chybiu - łącznie ok. 16,7 km.
Początkiem lutego ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej i prowadzenie nadzoru autorskiego dla tego zadania. Pierwszą część dokumentacji wykona firma "MaksiPlan" S.c. Michał Skotnica, Maciej Markiel (dokumentacja obejmie projekt od skrzyżowania DW939 z ul. Wierzbową w Łące do końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego), z kolei drugą część wykona firma Szafron Szendzielorz Projekt Tomasz Szendzielorz ze Studzienic (tutaj dokumentacja obejmie projekt od końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego do skrzyżowania z ul. Podgroble w Chybiu). Na Bajerce ma również zostać zaprojektowany pomost.
Złożenie wniosku w ramach unijnego programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska będzie możliwe dzięki współpracy polskich samorządów z czeskim partnerem (samorządy: mesto Havirov i obec Terlicko), z którymi powiat pszczyński prowadzi rozmowy. Docelowo bowiem trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego będzie się łączyć wytyczoną trasą rowerową z czeskim jeziorem Terlicko.
Aby pozyskać dofinansowanie, wniosek projektowy musi zostać złożony do 30 września. To, czy inwestycja otrzyma dofinansowanie okaże się w pierwszym kwartale 2018 roku.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.