Wiadomości
- 24 grudnia 2011
- wyświetleń: 5801
Historyczna szopka w Bestwinie
Zimą, na przełomie 1939/40 roku na terenach obecnego powiatu bielskiego, okupowanych wówczas przez hitlerowców, zaczęła działać Chłopska Organizacja Wolnościowa "Racławice", wyrosła z aktywu Związku Młodzieży Wiejskiej "Siew".
W okresie świąt Bożego Narodzenia w 1940 roku i w nowym 1941 roku przeprowadziła akcję patriotyczno - propagandową na terenie Bestwiny, Bestwinki i Janowic. Po domach chodzili kolędnicy - członkowie "Racławic" z szopką: Stanisław Gryzełko, Ludwik Kutryba, Ottokar Pokora, Antoni Jonkisz, Józef Tomaszczyk, Władysław Wilczek, Zygmunt Maga i Karol Tomaszczyk. Szopka, po wniesieniu do domu, zmieniała swój wygląd. Główny napis: "Gloria In excelsis Deo" był zdejmowany i w tym miejscu ukazywał się inny: "Jeszcze Polska nie zginęła", a gdy opuszczano żaróweczkę w środku szopki - gwiazdka zmieniała się w Orła Białego. Śpiewano pełne wiary w odrodzenie Polski "kolędy", pastorałki i antyhitlerowskie kuplety oraz piosenki dotyczące spraw miejscowych. Na zakończenie następowała dobrowolna zbiórka darów dla więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W czasie pobytu w domach "kolędnicy" dzielili się posiadanymi wiadomościami politycznymi i wojennymi, podtrzymując słuchaczy na duchu.
W okresie świątecznym pragniemy przypomnieć tą historię oraz zaprosić do odwiedzenia Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie, w którym zobaczyć można tą niezwykłą szopkę "racławickich" kolędników.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.