Rozrywka
- 29 czerwca 2020
- wyświetleń: 12643
[Ciekawe miejca] W Pszczynie zaprzyjaźnimy się z alpakami
Weekend w trakcie, a my prezentujemy Wam kolejne, ciekawe miejsce regionu, w ramach naszego nowego cyklu. Dzisiaj zapraszamy do Ośrodka nad Dokawą w Pszczynie, gdzie nie tylko możemy dostać coś na ząb, ale i zapoznać się z... alpakami. Te radosne, towarzyskie, ciekawskie i wyjątkowo łagodne zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej przysporzą sporo radości najmłodszym, a dorosłym pomogą się odprężyć.
Bogdan, Gustaw, Kasia - m.in. takie imiona noszą alpaki mieszkające w Ośrodku nad Dokawą - restauracji z dużym ogrodem, gdzie mieszkańcy okolicznych miejscowości mogą smacznie zjeść, czy zorganizować imprezę. Skąd te egzotyczne zwierzęta wzięły się na ziemi pszczyńskiej? Alpaki przywieziono do Polski kilkanaście lat temu, a końcem marca 2016 roku przyjechały do Ośrodka nad Dokawą. Do ich hodowli zachęciła właścicieli Ośrodka projektantka kompleksu. Zaczęło się od dwóch osobników, teraz stado liczy 9 sztuk należących do obu ras tego gatunku - huacaya oraz suri. Dwie najmłodsze alpaki urodziły się osiem miesięcy temu. Zwierzęta przez większość roku, poza najbardziej upalnymi dniami, pozostają na pastwisku.
Alpaka to południowoamerykański, trawożerny ssak z rodziny wielbłądowatych. Gatunek ten jest udomowiony i przypomina nieco lamę, ale alpaki są od niej mniejsze i pod względem budowy ciała bardziej podobne do owiec. Są też o wiele łagodniejsze od lamy. Dowodem na ich miły charakter jest fakt, że są wykorzystywane do celów terapeutycznych, podobnie jak psy w dogoterapii. Ciekawostką jest, że farmerzy w Wielkiej Brytanii wykorzystują alpaki do bronienia owiec przed drapieżnikami. Z wełny alpak wykonuje się hipoalergiczne kołdry charakteryzujące się dobrymi właściwościami termicznymi i zdrowotnymi. Wełnę rasy suri wykorzystuje się także w przemyśle kosmetycznym.
Zwierzęta te są praktycznie bezobsługowe, bardzo czyste i tanie w utrzymaniu. Żywią się głównie trawą i sianem. Marchewkę podaje się im jako przysmak. Koszt hodowli takiego stada to zaledwie około 150 złotych miesięcznie. Raz w roku przeprowadza się strzyżenie wełny. Wykonuje je specjalista z Poznania, który strzyże te zwierzęta w wielu hodowlach w Polsce, a nawet w Peru. Dodatkowym koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie zębów i kopyt, które alpaki w naturalnych warunkach ścierają, żyjąc na górzystych terenach Ameryki Południowej.
Poza Pszczyną najbliższe hodowle tych zwierząt w regionie znajdują się w Częstochowie, Międzyrzeczu Górnym, Rudzie Śląskiej oraz pod Częstochową.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Ciekawe miejsca regionu - sezon 2020
Przez całe lato 2020 proponowaliśmy Wam bezpieczne miejsca w naszym regionie warte odwiedzenia w wakacje. Były to opcje bardzo różne - odwiedziliśmy interesujące knajpy, muzea i kąpieliska, a nawet hodowlę alpak. Liznęliśmy też trochę historii i sztuki podczas spacerów miejskich. Część z tych miejsc poleca się do odwiedzin przez cały rok! Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ciekawe miejsca regionu - sezon 2020" podaj