Rozrywka

  • 25 kwietnia 2007
  • wyświetleń: 1314

Wrażenia z pleneru Landskapistów

Wrażenia z pleneru Landskapistów
fot. Piotr Targosz /
Wydarzeniem było bez wątpienia spotkanie ze Zbyszkiem Podsiadło – swoją elokwencją i erudycją uzmysłowił on obecnym, jakie znaczenie ma znajomość historii fotografii, minionych trendów, tego co już było i jak wielki ma to wpływ na aktualne postawy twórcze. Bez znajomości tego nie można dzisiaj funkcjonować jako artysta, najwyżej jako dyletant – epigon, co niestety tak mocno obciąża polską fotografię. Natomiast jego prace są typowym przykładem, że dobra fotografia się nie starzeje.

No i nasze prezentacje...

Wzbudziły jak zawsze sporo kontrowersji, uwagi krytyczne (wielu przypadkach opierających się na schemaciku – nie, bo nie…) na ogół w kuluarach. Zamiarem naszym było jak zawsze pokazać, że istnieje nie tylko tzw. neoawangarda czy fotografia naśladująca możliwie wiernie naturę (gdzie jedynym aktem twórczym jest wybór miejsca i czasu popełnienia zdjęcia wraz z wyborem kadru).

Jest jeszcze fotografia gdzie twórca od początku do końca panuje nad tworzywem fotograficznym, gdzie natura staje się inspiracją i punktem wyjścia do stworzenia własnego mikroświata, świata swoistych doznań i emocji...

Przy tej też okazji pojawiło się pytanie od kilkunastu lat bulwersujące niektórych fotografów – gdzie kończy się fotografia, a zaczyna grafika. Z mojego punktu widzenia nie ma to znaczenia – ważny jest tylko finał, czyli skończony obraz i czy jest to dzieło sztuki czy nie… Jakimi metodami, czy technikami zostało to osiągnięte ma to znaczenie drugorzędne, żeby nie powiedzieć żadne.

Na zakończenie jeszcze jeden cytat:

„Fotografia oddała bezpośrednio wielkie i poważne usługi sztuce. Olbrzymie rozszerzenie wyobrażeń o stosunkach przedmiotów, niesłychane powiększenie liczby punktów widzenia, które się wyraziło w pozyskaniu ogromnej swobody kompozycji, w zdobyciu ogromnego układu obrazów, ułatwienia w poznaniu i uświadomieniu ruchu – oto są wpływy fotografii na sztukę, które wskazują, że fotografia zamiast narzucić pęta i ograniczyć twórczość, rozerwała je i usunęła, ułatwiając każdej indywidualności zdobycie takiego materiału plastycznego, jakiego ona w tej chwili potrzebuje.”

Jest to tekst napisany przez Stanisława Witkiewicza w 1903 roku, a jakże potrzebny i nadzwyczaj aktualny w dzisiejszym skłóconym, bezkompromisowym, prowincjonalnym światku polskiej fotografii...

Ale jeśli chodzi o plener, to ogólnie było nieźle. Zobaczymy jak wypadnie wystawa poplenerowa. A głos w tej sprawie dopiero w maju...

Formacja Fotograficzna Landskapiści przypomina, że do końca kwietnia można nadsyłać prace na wystawę i do katalogu zdjęć.

http://www.landskapisci.com/index.php?option=com_contact&Itemid=5 class=dodaj target=_blank>Kontakt z Landskapistami.

http://www.landskapisci.com

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.