Najpopularniejsze

  • 17 marca 2025
  • wyświetleń: 301

Paragon czy faktura - kiedy i jaki dokument wystawić?

Materiał partnera:

Planujesz założyć działalność gospodarczą? Bez względu na to, jakie produkty lub usługi chcesz oferować, możesz zastanawiać się, jak dokumentować sprzedaż - za pomocą paragonów czy może faktur. Dowiedz się, kiedy wystawiać paragon, a kiedy fakturę.

paragon czy faktura kiedy i jaki dokument wystawić
fot. Envato


Kiedy sprzedaż towaru lub usługi dokumentuje się paragonem?



Paragon to dokument fiskalny potwierdzający przeprowadzenie transakcji handlowej, który drukuje kasa fiskalna lub drukarka do paragonów. Zawiera on mniej informacji niż faktura - umieszcza się na nim dane sprzedawcy, datę transakcji, informacje o towarze lub usłudze oraz cenę wraz z podatkiem VAT. Standardowo na paragonie nie ma danych nabywcy, które obowiązkowo umieszcza się na fakturze.

Kiedy wystawia się paragon? Ten rodzaj dokumentu jest powszechnie stosowany w transakcjach, których jedną stroną jest przedsiębiorca, a drugą konsument. Do transakcji B2C (business to customer) dochodzi m.in. w sklepach spożywczych, restauracjach czy aptekach.

kasy fiskalne Bielsko
fot. Envato


Czym jest faktura uproszczona?



Jeżeli chcesz założyć działalność gospodarczą, musisz wiedzieć, czym jest faktura uproszczona. Wystawianie faktur uproszczonych reguluje ustawa o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT). Zgodnie z nią faktura uproszczona może zostać wystawiona, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł lub 100 euro. Jednocześnie najczęściej faktura uproszczona ma formę paragonu.

Kasy fiskalne Bielsko - jakie są zasady wystawiania faktur uproszczonych:

  • Na paragonie należy umieścić numer NIP nabywcy. Jeżeli nabywca nie poda numeru NIP, paragon nie będzie mógł zostać uznany za fakturę uproszczoną.
  • Sprzedawca nie ma obowiązku wystawiania faktur uproszczonych - może je zastąpić standardowymi fakturami. W tym przypadku decyzja należy do niego.
  • Faktura uproszczona zawiera mniej danych niż standardowa faktura. W treści tego dokumentu nie umieszcza się m.in. danych nabywcy.


Kiedy wystawić fakturę i jakie dane musi zawierać ten dokument?



Faktury są spotykane przede wszystkim w transakcjach B2B, czyli zachodzących między przedsiębiorcami. Jeżeli zamiast sklepu internetowego planujesz założyć np. sieć hurtowni słodyczy, to kasy fiskalne Czechowice będą zbędne - w tym scenariuszu sprzedaż będziesz dokumentować fakturami. Te z kolei mogą mieć formę papierową lub elektroniczną - możesz je wystawiać przy pomocy dedykowanego do tego oprogramowania.

W przypadku faktur lista danych, które muszą się znaleźć na dokumencie, jest długa - przepisy dokładnie określają, jakie informacje musi zawierać faktura. Sama data wystawienia faktury, dane sprzedawcy czy kwota należności ogółem to zdecydowanie za mało - wymagane są m.in. następujące dane:

  • Numer faktury. Jest to kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, za pomocą którego możliwe jest zidentyfikowanie faktury.
  • Dane nabywcy. Należy też podać numer, za pomocą którego podatnik został zidentyfikowany na potrzeby podatku.
  • Datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli zapłata nastąpiła przed sprzedażą, wskazuje się datę otrzymania zapłaty. Kluczowe jest jednak to, czy taka data jest określona i czy różni się od daty wystawienia faktury.


Paragon wystawia się najczęściej tuż po transakcji - klient otrzymuje go przy kasie. W przypadku faktur jest nieco inaczej. Zgodnie z ogólną zasadą fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa towarów lub wykonano usługę.