Najpopularniejsze

  • 28 października 2024
  • wyświetleń: 227

Czy Twoja oczyszczalnia spełnia normy? Przepisy dotyczące kontroli systemów ściekowych

Materiał partnera:

W obecnych czasach coraz więcej mówi się o roli, jaką w przypadku gospodarki ściekowej, odgrywają przydomowe oczyszczalnie. Każdy, kto zdecyduje się na tego typu instalację, musi zdawać sobie jednak sprawę z uregulowań prawnych z tym związanych. Pojawia się pytanie, jakie normy musi spełniać taki system, aby mógł pozytywnie przejść wszelkie kontrole? Sprawdźmy to! Przydomowe oczyszczalnie ścieków to niezwykle zaawansowane rozwiązanie, którego popularność w najbliższych latach będzie tylko rosnąć. Wszystko za sprawą wyśrubowanych wytycznych dotyczących ochrony środowiska i tego, jak powinno stosować się gospodarkę ściekową w praktyce. Nie pozostaje nic innego, jak dokładnie przyjrzeć się temu tematowi i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.

Czy Twoja oczyszczalnia spełnia normy?


Przydomowe oczyszczalnie ścieków - jak i gdzie wykorzystać?



Przydomowe oczyszczalnie są w tej chwili najlepszą alternatywą dla tradycyjnej, gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Powoli wypierają z rynku szamba, a więc zbiorniki bezodpływowe, W przeciwieństwie do nich, przydomowe oczyszczalnie ścieków charakteryzują się tym, że neutralizują zanieczyszczenia na bieżąco, a następnie woda odprowadzana jest specjalnymi rurami z powrotem do środowiska naturalnego. Można więc śmiało stwierdzić, że to niezwykle ekologiczne, proste w użyciu, bezobsługowe i bezpieczne dla otoczenia rozwiązanie. Dodajmy do tego, że przydomowa oczyszczalnia nie wymaga regularnego opróżniania jak to ma miejsce przy szambach. Trzeba jedynie co jakiś czas wybrać ze zbiornika resztki osadowe, co stanowi jednak o wiele niższy koszt niż cykliczne korzystanie z usług firmy od wywozu szamba.

Jakie normy musi spełniać przydomowa oczyszczalnia?



Przy budowie niewielkiej oczyszczalni o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę, nie trzeba starać się o pozwolenie budowlane. Inwestycję trzeba jedynie zgłosić w starostwie powiatowym, na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac i poczekać aż okres ten minie - wówczas następuje milcząca zgoda i można ruszyć z realizacją swojego planu. Tego rodzaju oczyszczalnia jest w stanie obsłużyć kilkuosobową rodzinę, dlatego sprawdzi się idealnie jeśli chodzi o jedno gospodarstwo domowe. Wśród rodzajów przydomowych oczyszczalni można wyróżnić oczyszczalnie drenażowe, z filtrem roślinnym, piaskowym, ale też z osadem czynnym czy oczyszczalnie biologiczne.

Przydomowa oczyszczalnia - na co jeszcze zwrócić uwagę?



Przed zainwestowaniem w przydomową oczyszczalnię trzeba odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym dokładnie określić zapotrzebowanie, ale i warunki terenowe oraz gruntowe. Chodzi o to, aby oczyszczalnia była dobrze zlokalizowana, z zachowaniem niezbędnych odległości (np. od granicy działki, instalacji elektrycznej, rur wodnych, zabudowań itp.). Najlepiej więc, aby zarówno montaż, jak i sam projekt instalacji wykonał fachowiec, który posiada już doświadczenie przy tego typu zleceniach, co gwarantuje, że wszystko przebiegnie tak, jak powinno.