Najpopularniejsze
- 16 lutego 2023
- wyświetleń: 23356
[FOTO] Odnowią dekoracje dworca. Będą cieszyć oko mieszkańców
Trwa przebudowa czechowickiego dworca kolejowego. Dzięki renowacji zabytkowego budynku zostaną wyeksponowane jego dekoracje, które już wkrótce będzie cieszyć oko pasażerów kolei.
Ozdoby znajdują się w poczekalni - na lewo od wejścia głównego. Teraz zostaną poddane renowacji i po otwarciu dworca będą cieszyć oko mieszkańców. Wnętrze, o którym mowa, będzie użytkowane przez samorząd gminny. O "odsłonięciu zabytkowych murali" poinformował w sobotę w mediach społecznościowych minister i poseł Grzegorz Puda.
Loading...
Z kolei w poniedziałek, 13 lutego Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Katowicach wyjaśnił, że malunki nie są "zabytkowymi polichromiami".
- W związku z informacjami prasowymi, które pojawiły się w ostatnich dniach spieszymy wyjaśnić, że nie odkryto żadnych "zabytkowych polichromii" podczas trwającego remontu budynku dworca. Dekoracja malarska ilustrująca rozwój transportu, która obiega górną część ścian poczekalni pochodzi z drugiej połowy XX wieku (zapewne z 1960 roku) była wyeksponowana w zamkniętym od lat pomieszczeniu poczekalni. Jednakże ze względu na jej ciekawą wymowę i stylistykę ŚWKZ w 2020 roku podczas ustalania zakresu remontu budynku dworca zalecił jej zachowanie i wyeksponowanie - napisał katowicki WUOZ.
- Na potrzeby wykonania dokumentacji projektowej ŚWKZ zalecił także przeprowadzenie badań konserwatorskich stratygraficznych w celu oznaczenia występujących nawarstwień oraz określenia kolorystyki tynków i detali architektonicznych jak również kolorystyki pomieszczeń reprezentacyjnych dworca przewidzianych do remontu. Badania te nie potwierdziły występowania zabytkowych polichromii w obrębie hallu ani innych przebadanych wnętrz - dodaje.
Prócz zakresu związanego z przystosowaniem budynku do nowych funkcji ŚWKZ zalecił również w oparciu o przeprowadzoną kwerendę archiwalnych materiałów ikonograficznych (zbiory NAC z uroczystości sprowadzenia relikwii św. Andrzeja Boboli do Polski oraz zdjęcia i pocztówki ze zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach) wykonanie kompleksowej renowacji wystroju architektonicznego elewacji wraz z rekonstrukcją elementów utraconych (detale architektoniczne elewacji wraz z attykami).
- Przywrócone zostanie również zadaszenie peronu z użyciem zachowanych odlewów żeliwnych i wsporników kamiennych zdeponowanych w budynku dworca (zabytkowa wiata peronowa uległa zniszczeniu na skutek wypadku komunikacyjnego w 2011 roku) - zauważył katowicki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
Budynek dworca kolejowego w Czechowicach-Dziedzicach został wpisany do rejestru zabytków pod pozycją A/407/13 na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 02.08.2013 roku.
- Dziedzicki dworzec stanowi interesujący przykład architektury oraz jest świadectwem istotnej dla historii miasta fazy rozwoju budowlanego, odegrał bowiem istotną rolę w kształtowaniu miasta (zbudowany na ważnej linii kolejowej Warszawa-Kraków-Wiedeń, co uczyniło z miasta ważny węzeł komunikacyjny i było kluczem do jego rozwoju) i z tego względu jego zachowanie oraz ochrona leży w interesie społeczeństwa i kultury regionu - podkreślił Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Katowicach.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Przebudowa dworca kolejowego
Od października 2022 roku trwa przebudowa czechowickiego dworca kolejowego. To inwestycja długo oczekiwana przez mieszkańców Czechowic-Dziedzic. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Przebudowa dworca kolejowego" podaj