
Najnowsze
- 21 kwietnia 2025
- wyświetleń: 8018
Nowa inwestycja zwiększy ryzyko powodziowe? Mieszkańcy nie kryją obaw
Do burmistrza Czechowic-Dziedzic trafiła interpelacja radnego Dariusza Czapigi w sprawie planowanych inwestycji na Osiedlu "Południe" zabezpieczających mieszkańców przed powodzią. Dokument trafił do włodarza miasta w związku z ogłoszeniem w jednym z popularnych serwisów - chodzi o budowę budynku handlowo-biurowego przy ulicy Legionów, tuż obok potoku Świerkówka.

W swojej interpelacji radny Dariusz Czapiga przypomniał, że podczas marcowej sesji czechowickiej Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie stanowiska w przedmiocie realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa hali logistyczno-magazynowo-produkcyjnej wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Międzyrzeczu Dolnym".
W uzasadnieniu możemy przeczytać: "Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach wyraża głębokie zaniepokojenie planami realizacji inwestycji pn. "Budowa hali logistyczno-magazynowo-produkcyjnej wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Międzyrzeczu Dolnym". W naszej opinii realizacja inwestycji przyczyni się do znacznego wzrostu problemu zagrożenia powodziowego w regionie, w tym w gminie Czechowice-Dziedzice".
- Uważam, że obawy, jakie podnosi Rada Miejska, są zasadne, co poparłem podpisem oraz głosowaniem nad tą uchwałą. Jednocześnie należy zaznaczyć, że powstawanie nowych obiektów tego typu tworzy miejsca pracy, przez co pozytywnie wpływa na rozwój i poziom życia mieszkańców. Jednakże do każdej tego typu inwestycji należy odpowiednio wcześniej zaplanować i wykonać wymaganą infrastrukturę, która ograniczy do minimum ewentualne oddziaływanie na mieszkańców i środowisko - dodał radny Czapiga.
W związku z powyższym radny Dariusz Czapiga zwrócił się do władz miasta z pytaniem, jakie są planowane inwestycje na osiedlu Południe, które zabezpieczą mieszkańców m.in. ulicy Rzecznej, Klonowaj, Podwala, Robotniczej przed podtopieniami i powodzią.
- Jak wiadomo, rejon ten został dotknięty podczas powodzi we wrześniu 2024, a ewentualne ryzyko podobnych zdarzeń rośnie w związku z planowanym powstaniem nowych obiektów biurowych / magazynowych w rejonie cieku Świerkówka przy ulicy Legionów - stwierdził samorządowiec.
Portalowi czecho.pl udało się ustalić, że obawy dotyczą obiektu, o którym mówi ogłoszenie w jednym z popularnych serwisów - nie jest już dostępne. Dodajmy, że dla dwóch działek tuż obok cieku Świerkówka w 2022 roku wydano pozytywną decyzję na budowę budynku handlowo-biurowego.

W odpowiedzi na interpelację radnego Dariusza Czapigi w sprawie zabezpieczenia mieszkańców południowej części naszego miasta przed skutkami powodzi wyjaśniam, że już od wielu lat nasza gmina, przy ścisłej współpracy radnych tej części miasta oraz zarządów Osiedli, podejmuje działania w tym celu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że przy tak gwałtownie zachodzących zmianach klimatycznych, powodujących nagłe i obfite deszcze nawalne, działania te nie są wystarczające, co wykazała ubiegłoroczna powódź.
Pozwalam sobie również zaznaczyć to, że w rejonie wskazanych ulic Rzecznej, Klonowej, Podwale czy Robotniczej nie powstały w ostatnich latach wielkopowierzchniowe inwestycje, mogące mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców tych ulic. Teren ten charakteryzuje się zabudową mieszkaniową jednorodzinną i tylko takie budynki powstawały i nadal powstają w tym rejonie miasta.
Gmina Czechowice-Dziedzice nie planuje i nie jest jej intencją budowa nowych obiektów biurowo-magazynowych w zlewni potoku Świerkówka, jak wskazano w interpelacji. Pragnę dodać, że każdy inwestor realizujący na terenie naszej gminy inwestycję wielkopowierzchniową zobowiązany jest do budowy zbiorników gromadzących nadmiarową wodę deszczową.
W chwili obecnej prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi, zarządzającymi potokiem Świerkówka, oraz ze Spółką Wodną zarządzającą ciekiem Młynówka. Głównym celem tych rozmów jest zlikwidowanie tzw. kolizji pomiędzy tymi ciekami oraz przebudowa układu hydrologicznego w tym rejonie, aby możliwie najkrótszą drogą przekierować nadmiarową wodę powodziową wprost do rzeki Białej która jest jej naturalnym i jedynym odbiornikiem.
Kluczowym dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców tego terenu byłaby budowa kolejnych zbiorników retencyjnych, ale Gmina nie dysponuje potrzebnymi do tego stawami hodowlanymi, gdyż stanowią one własność prywatną.Marian BłachutBurmistrz Czechowic-Dziedzic
ZOBACZ TAKŻE

Gorący temat[FOTO] Przepompownia i kanały ulgi. Gmina inwestuje w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe

13 mln zł dotacji dla powiatu. Będzie odbudowa dwóch mostów w Ligocie i dwóch dróg w naszej gminie

Gorący tematSpecjalne zapory uchronią mieszkańców przed powodzią. Pomogła petycja

[FOTO] Uszkodzona jezdnia i worki z piaskiem. Co z "pamiątkami" po wrześniowej powodzi?

Strażak niósł pomoc podczas wrześniowej powodzi. Teraz ratunku potrzebuje jego syn...
