Najnowsze

  • 7 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 330

Czym jest endodoncja mikroskopowa?

Materiał partnera:

Ustalony rozwój technologii, w tym medycyny oraz stomatologii powoduje, że mamy dostęp do coraz bardziej zaawansowanych urządzeń i sprzętów. To również możliwość wykorzystania w procedurach leczniczych mikroskopów, które pozwalają znacznie powiększyć obszar zabiegowy i poprawić precyzję działania w danym rejonie. Doskonałym przykładem pracy z powiększeniem pola jest endodoncja mikroskopowa. Co to jest i jakie szanse daje?

endodoncja mikroskopowa
fot. freepik


Endodoncja - kiedy jest stosowana?



Endodoncja to jedna z często wykorzystywanych metod leczenia zębów, zwłaszcza takich, w przypadku których doszło do zapalenia miazgi, czyli tkanki wewnętrznej zęba. Często powodem wprowadzenia leczenia endodontycznego jest zgubne działanie próchnicy. Zapalenie miazgi wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa, ponieważ brak wprowadzenia leczenia może skutkować martwicą lub zgorzelą zęba. Leczenie endodontyczne określane jest inaczej jako leczenie kanałowe.

Klasyczna endodoncja polega na wstępnym przeprowadzeniu oceny przebiegu kanałów korzeniowych chorego zęba. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG. Następnie po podaniu znieczulenia stomatolog dokładnie opracowuje i oczyszcza kanały korzeniowe z miazgi oraz wypełnia je gutaperką. Prawidłowo wykonana endodoncja zapobiega konieczności usunięcia zęba i występowaniu dolegliwości bólowych.

Na czym polega endodoncja mikroskopowa?



Dokładne oczyszczenie kanałów korzeniowych z zainfekowanej miazgi to warunek, aby nie doszło do problemów i powikłań po zabiegu endodontycznym. Podczas tradycyjnego zabiegu endodontycznego bywa to bardzo trudne, zwłaszcza gdy zabieg wykonywany jest na zębach trzonowych.

Endodoncja mikroskopowa umożliwia wykonanie precyzyjnego leczenia kanałowego pod mikroskopem. To jedna z najdokładniejszych i najlepszych metod endodontycznych przeprowadzana z użyciem zarówno mikroskopu, jak i endometru. Mikroskop umożliwia dokładne obejrzenie kanałów, w tym ich kształtu i sprawdzenie rozmiaru. To również szansa na szczegółowe zbadanie rozległości zniszczeń powstałych na skutek stanu zapalnego. Endometr pozwala natomiast zmierzyć długość kanałów korzeniowych.

Endodoncja mikroskopowa dzięki zastosowanym technologiom umożliwia przeprowadzenie zabiegu z oświetleniem pola zabiegowego, co znacznie ułatwia precyzyjne oczyszczenie kanałów. Dzięki temu możliwe jest także właściwie zdezynfekowanie miejsca zabiegu. Jest to niezwykle ważne w dalszym procesie całego leczenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.dlucik.pl.

Jakie są zalety endodoncji mikroskopowej?



Dzięki endodoncji mikroskopowej znacznie łatwiej można opracować i oczyścić zainfekowane kanały korzeniowe, także w trudno dostępnych miejscach. To zdecydowanie mniejsze ryzyko powikłań i konieczności wykonywania ponownych zabiegów. Nowoczesne metody mikroskopowe dają również możliwość całkowitego wyleczenia zębów, które przy tradycyjnych metodach zostałyby zakwalifikowane do usunięcia.

Endodoncja mikroskopowa wraz z szeregiem towarzyszących działań jest także zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu, dzięki czemu usunięcie zainfekowanej miazgi odbywa się nie tylko w sposób bezbolesny dla pacjenta, ale również znacznie szybszy niż w przypadku tradycyjnej endodoncji. To także mniejsze ryzyko uszkodzenia okolicznych struktur, dzięki doskonałej widoczności i oświetleniu niewielkich i skomplikowanych często przebiegów kanałowych.

Podczas zabiegu endodoncji mikroskopowej możliwe jest również usunięcie złamanych narzędzi pozostawionych w kanale, co niekiedy zdarza się podczas wykonywania tradycyjnych zabiegów endodontycznych.