Najnowsze

  • 2 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 128

Niszczenie dokumentów medycznych

Materiał partnera:

Utylizacja orzeczeń i opinii lekarskich, kart informacyjnych z pobytów w szpitalu i innych druków medycznych musi odbywać się w określony prawem sposób, uniemożliwiający ponowne odczytanie danych. Jak długo należy przechowywać tego typu materiały i jak przeprowadzić skuteczne niszczenie dokumentów medycznych? Razem poszukajmy odpowiedzi na te pytania

linkhouse


Jak długo przechowywać dokumentację medyczną?



Czas przechowywania dokumentów medycznych określa Ustawa o prawach pacjenta. Wynika z niej, że instytucje służby zdrowia, takie jak przychodnie, gabinety lekarskie czy szpitale, są zobowiązane do archiwizowania dokumentacji medycznej przez okres 20 lat.

Jednak ta zasada nie obejmuje wszystkich materiałów dotyczących zdrowia pacjentów. Wśród wyjątków można wymienić:

  • akty zgonu wskutek uszkodzenia ciała lub zatrucia - okres przechowywania: 30 lat;
  • dokumentację zawierająca dane służące do monitorowania losów krwi i jej składników - 30 lat;
  • dokumenty dotyczące dzieci poniżej 2 roku życia - 22 lata;
  • zdjęcia rentgenowskie przechowywane poza dokumentacją medyczną - 10 lat;
  • skierowania na badania - 5 lub 2 lata, jeśli skierowanie nie zostało wykorzystane, ponieważ pacjent nie przyszedł na badanie.


Kiedy minie już czas obowiązkowego przechowywania wyżej wymienionych materiałów, należy poddać je utylizacji.

Niszczenie dokumentów medycznych - jak zrobić to poprawnie?



Wspomniana wcześniej Ustawa o prawach pacjenta określa nie tylko czas przechowywania dokumentów medycznych, ale również sposób ich utylizacji. Niszczenie dokumentów medycznych powinno przebiegać w taki sposób, aby odczytanie wrażliwych danych, a tym samym identyfikacja pacjenta były niemożliwe.

W usuwaniu przeterminowanych akt czy skierowań pomoże profesjonalna niszczarka o klasie niszczenia P-4. Urządzenie rozdrobni kartki na bardzo małe ścinki. Jednak w przypadku dużej ilości papieru do usunięcia ręczne wkładanie plików do maszyny jest bardzo czasochłonne. Dlatego wiele placówek decyduje się na skorzystanie z usług zewnętrznej firmy.

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing utylizacji dokumentacji medycznej?



Zlecenie niszczenia dokumentów profesjonalistom pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy na zakup drogiej niszczarki. Ponadto znika problem utylizacji ścinek. Solidna firma przeprowadzi niszczenie zgodnie z międzynarodowymi procedurami, nie ma więc mowy o wycieku poufnych informacji. Ponadto na zakończenie procesu zleceniodawca otrzyma certyfikat potwierdzający usunięcie dokumentów w sposób bezpieczny i ostateczny. Zyska tym samym dowód na to, że dane pacjentów zostały w należyty sposób objęte ochroną.

Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych mają obowiązek chronić nie tylko zdrowie swoich pacjentów, ale również dotyczące ich wrażliwe dane. Dlatego po obowiązkowych okresie przechowywania dokumentów medycznych, należy je efektywnie zniszczyć. Można to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na outsourcing utylizacji. Profesjonaliści szybko i bezpiecznie usuną przedawnione materiały.