
Najnowsze
- 28 marca 2025
- wyświetleń: 104
Jak i czym podłączyć kolumny do amplitunera?
Materiał partnera:
W porządnych domowych systemach audio nie może zabraknąć amplitunera. To stosunkowo proste w obsłudze urządzenie pozwala wycisnąć wszystko z dźwiękowego potencjału, jakie mają kolumny głośnikowe w zestawach kina domowego czy audio. Jak należy podłączyć amplituner pod głośniki, aby uzyskać optymalną jakość dźwięku? Ten krótki artykuł [b]rozwieje wszystkie wątpliwości!

Czym podłączyć głośniki?
Zanim dowiesz się, jak kable głośnikowe powinny być podłączone, dobrze jest zorientować się, co powinno cechować przewody do podłączania kolumn. Zwróć uwagę na dwie istotne sprawy.
Pierwsza kwestia to materiał przewodnika — ma on bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o ostateczną jakość dźwięku. Okablowane powinno wykorzystywać przynajmniej miedź beztlenową OFC — to materiał, który zapewnia dobre przewodnictwo, jednocześnie będąc w pewnym stopniu odpornym na zużycie.

Istotne też są końcówki, wpływające na to, jak podłączasz kable głośnikowe. Teoretycznie można z jednej strony podłączyć tzw. gołe przewody, jednak wygodniejszym rozwiązaniem jest okablowanie wyposażone w końcówki bananowe. Podłączanie głośników w ten sposób jest o wiele prostsze i szybsze. Bez problemu znajdziesz je w sklepach takich jak PCKLIPER, gdzie znajdziesz nie tylko same wtyki, ale i również gniazda bananowe.
Jak podłączyć głośniki? Przygotowanie.
Zakładamy, że masz już odpowiednie kable głośniki ze wtykiem bananowym i teraz zastanawiasz się jak podłączyć kolumny do amplitunera. Pierwszą kwestią jest odpowiednie ustawienie sprzętu: umieść i obróć urządzenia tak, by mieć łatwy dostęp do wejść i wyjść. Następny krok to odkręcenie nakrętek na wyjściach amplitunera. Tutaj uwaga: amplitunery często mają dodatkową zatyczkę na końcówce nakrętek, wystarczy skorzystać z np. odpowiednio zgiętego spinacza biurowego, by je wyciągnąć. Do tak utworzonego otworu bardzo łatwo i wygodnie podłączysz końcówki bananowe.

Co zrobić, gdy chcesz podłączyć kolumny?
Gdy już uda ci się przygotować nakrętki do podłączenia wtykiem bananowym, samo dopasowanie kabli jest bardzo proste dzięki dokładnemu opisaniu wyjść i wejść. Przykładowo, prawy głośnik podłączysz do wyjścia o nazwie "speaker right" a środowy do wyjścia "center". Można to zrobić bez rozbudowanej znajomości języka Szekspira, a w razie wątpliwości wystarczy skonsultować się z wujkiem Google. Bardzo istotne jest przy tym wszystkim, by dopasować polaryzację — dodatni biegun wzmacniacza musi być doprowadzony do dodatniego bieguna głośnika. Jeżeli dojdzie do odwrócenia polaryzacji, dźwięk w waszym systemie będzie pozostawiał naprawdę wiele do życzenia! Na szczęście kable są pod tym względem wyraźnie oznakowane kolorami.