Najnowsze

  • 28 marca 2025
  • wyświetleń: 422

[WIDEO] Nowe zasady przewozu rowerów w MZK Bielsko-Biała

26 lutego w Bielsku-Białej zaczął obowiązywać nowy Regulamin przewozu osób i rzeczy w Komunikacji Miejskiej. Zastąpił on poprzednie przepisy z 2011 r., które po blisko 14 latach, jak wyjaśnia bielski Wydział Komunikacji, "wymagały aktualizacji, by lepiej odpowiadać współczesnym realiom podróżowania autobusami".

Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej: tylko w wyznaczonych pojazdach i za opłatą
Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej: tylko w wyznaczonych pojazdach i za opłatą · fot. Komunikacja Miejska w Bielsku-Białej


Nowy regulamin wprowadza istotne zmiany dotyczące przewozu bagażu, zwierząt i rowerów, a także przystanków "na żądanie". Uściślono definicje, rozszerzono listę zakazanych przedmiotów i czynności, zaktualizowano zasady kontroli biletów oraz procedury składania skarg i reklamacji.

Zgodnie z nowymi zasadami, pasażerowie mogą przewozić bagaż (obejmujący m.in. rowery, hulajnogi, urządzenia transportu osobistego i wspomagające ruch) oraz zwierzęta, o ile zapewnią szczególną ostrożność i umieszczą je w pojeździe tak, by nie blokowały przejść, dostępu do kasowników, nie narażały innych pasażerów i ich mienia, nie ograniczały widoczności kierowcy, nie stanowiły zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu i nie wpływały negatywnie na realizację rozkładu jazdy.

Nowe zasady przewozu rowerów



Przewóz rowerów jest dozwolony tylko w autobusach wyposażonych w specjalne pasy mocujące, znajdujących się w pobliżu środkowych drzwi i oznaczonych odpowiednim piktogramem. W każdym takim pojeździe można przewieźć maksymalnie jeden rower. Należy go umieścić w przestrzeni naprzeciwko miejsc przeznaczonych dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych i bezwzględnie zabezpieczyć dostępnym pasem.

ipupopipoipioi
fot. Wydział Komunikacji UM BB


W przypadku wejścia pasażera z niepełnosprawnością, rowerzysta musi ustąpić miejsca. Jeśli rower uniemożliwia swobodne ustawienie się takiej osoby, rowerzysta jest zobowiązany do opuszczenia pojazdu z rowerem, z możliwością złożenia reklamacji. Za przewóz roweru pobierana jest opłata w wysokości biletu jednorazowego lub 70-minutowego, niezależnie od posiadanych uprawnień do bezpłatnych przejazdów lub biletów okresowych.

Autobusami można bezpłatnie przewozić złożone i unieruchomione hulajnogi (również elektryczne), urządzenia transportu osobistego (UTO) oraz urządzenia wspomagające ruch (np. wrotki, rolki, deskorolki i inne podobne). Zaleca się stosowanie pokrowców na te urządzenia.

Zabrania się przewozu rowerów i hulajnóg miejskich (systemów współdzielonych), pojazdów wykorzystywanych komercyjnie, wózków rowerowych, rowerów trójkołowych, wózków transportowych (z wyjątkiem toreb-wózków zakupowych) oraz motorowerów i skuterów.


Zac / czecho.pl

źródło: Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.