
Najnowsze
- 15 lutego 2025
- wyświetleń: 753
RDOŚ zbiera informacje dotyczące nietoperzy. Inwentaryzacja siedlisk
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach - w trosce o ochronę siedlisk nietoperzy, które za miejsca schronień wybierają często budynki, stare strychy, obiekty sakralne - zaplanowała realizację zadania mającego na celu zabezpieczenie siedlisk nietoperzy w okresie jesienno-zimowym na przełomie 2025 i 2026 roku.

W związku z powyższym, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach zwraca się z prośbą do wszystkich właścicieli i zarządców budynków zasiedlanych przez nietoperze o przekazanie do 25 lutego:
- informacji o lokalizacji budynku (adres, numer działki bądź współrzędne geograficzne),
- dokumentacji fotograficznej budynku,
- informacji o zasiedleniu (kolonia rozrodcza/schronienie tymczasowe, liczba obserwowanych nietoperzy),
- odnotowanych problemach lub zapotrzebowaniu (np. konieczność zabezpieczenia przed nagromadzeniem guano),
- kontaktu do zarządcy lub właściciela budynku.
Informacje należy przekazywać do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa przy Pl. Jana Pawła II 1, pokój nr 406 (bezpośrednio) lub telefonicznie 32 214 71 00.
Realizacja zadania będzie poprzedzona weryfikacją zgłoszonych lokalizacji z całego województwa śląskiego. Po wizji terenowej przeprowadzonej przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, ostatecznie wytypowane zostaną miejsca realizacji zadania.
Zabezpieczenie stanowisk nietoperzy w budynkach polegać będzie m.in. na wyłożeniu lub wymianie foli zabezpieczającej na guano, usunięciu nagromadzonych odchodów, zabezpieczeniu ubytków czy też wymianie uszkodzonych elementów stropodachu - a zatem prac, których korzyści będą zarówno dla tych rzadkich i chronionych prawem ssaków, jak również dla właścicieli i zarządców budynków, poprzez zmniejszenie ewentualnych uciążliwości jakie powoduje ich obecność. Szczegółowy zakres prac zostanie ustalony w ramach ww. oględzin i zależny będzie od dostępnych środków finansowych na realizację zadania.
ZOBACZ TAKŻE

[FOTO] "Nie wyrzucaj śmieci jak leci". Za nami Marsz Ekologiczny przedszkolaków

Gorący tematNaczelny Sąd Administracyjny orzekł w sprawie koncesji PG Silesia na wydobycie pod Goczałkowicami

[WIDEO] Nietypowa sytuacja w korycie Białki. Woda spływała po umocnieniach na skarpie

Powstała gminna strona internetowa poświęcona zwierzętom

[FOTO] Wody Polskie usuwają skutki ubiegłorocznej powodzi. Ogłoszono przetargi na 5 zadań

[FOTO] Zbiórka odzieży używanej czy śmietnik? Powrócił temat nieporządku przy kontenerach PCK
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.