Najnowsze

  • 16 września 2024
  • wyświetleń: 878

Recepta online - kiedy będzie wystarczającym rozwiązaniem, a kiedy lepiej wybrać się na osobistą wizytę do lekarza?

Materiał partnera:

W wielu przypadkach problem zdrowotny wcale nie wymaga osobistej wizyty u lekarza. Możesz zaoszczędzić czas i pieniądze, decydując się na pozyskanie recepty online. Kiedy takie rozwiązanie będzie praktyczne, a kiedy lepiej jednak osobiście wybrać się do specjalisty? Przeczytaj poniższy artykuł!

Recepta online


Wizyta w gabinecie lekarskim jest niezbędna w wielu przypadkach, jednak nie zawsze. Istnieją problemy zdrowotne, w przebiegu których w zupełności wystarczy pozyskanie recepty przez Internet. Poznaj bliżej te okoliczności!

Kiedy recepta online będzie wystarczająca?



Pierwszą grupą pacjentów, którzy mogą odnieść wiele korzyści z recept pozyskiwanych online, są osoby przewlekle chore, które dobrze znają swoją chorobę i potrzebują jedynie przedłużyć receptę, aby móc kontynuować farmakoterapię. Takie leki bierze się przez wiele miesięcy, lat, a niekiedy nawet przez całe życie. Załączając dokumentację medyczną do ankiety zdrowotnej wypełnianej na portalach świadczących usługi medyczne można szybko i komfortowo pozyskać receptę elektroniczną na leki stosowane przewlekle.

Recepty online będą też świetnym rozwiązaniem przy wszelkich infekcjach, np. grypie, przeziębieniu, zapaleniu zatok, anginie. Na podstawie doświadczanych objawów lekarz może z powodzeniem przepisać leki w ramach teleporady czy za pośrednictwem Internetu. Podobnie przy innych chorobach, w przebiegu których pojawiają się objawy subiektywne (niewidoczne gołym okiem, lecz jedynie odczuwane przez pacjenta, np. nudności) oraz ogólnoustrojowe (np. gorączka).

Kiedy udać się osobiście do lekarza?



Osobista wizyta u lekarza jest niezastąpiona przy wszelkich wysypkach i niepokojących zmianach skórnych, które wymagają dermatoskopii lub innego badania uwidaczniającego je. Jeśli w ramach wizyty powinny być wykonane badania kontrolne, również konieczna będzie wizyta osobista. Dotyczy to np. kontroli ginekologicznej w ramach których wykonuje się cytologię czy USG.

Z wizyty osobistej nie należy rezygnować, jeśli objawy są wyjątkowo niepokojące lub bardzo silne. Mowa m.in. o dusznościach, bólu w klatce piersiowej, silnych bólach i zawrotach głowy, krwiomoczu czy odkrztuszaniu krwawej wydzieliny. Mogą to być sytuacje zagrażające życiu, których nie należy bagatelizować.

Co jeszcze warto wiedzieć?



W niektórych przypadkach recepta online będzie pomocna jedynie doraźnie, jednak w najbliższym wolnym terminie warto rozważyć wizytę u lekarza. Przykładem jest choćby nagły, silny ból zęba w weekend lub późnym wieczorem, gdy dentyści nie przyjmują. Wówczas można zdecydować się na pozyskanie recepty elektronicznej, jednak przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe będą działać jedynie objawowo - uśmierzą ból, nie lecząc jego przyczyn.

Artykuł powstał na podstawie źródeł: