Gorące tematy

  • 19 marca 2025
  • 23 marca 2025
  • wyświetleń: 16249

Czechowiccy radni "głęboko zaniepokojeni" budową hali w Międzyrzeczu Dolnym. Jest uchwała

Podczas sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach we wtorek 18 marca czechowiccy radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska w przedmiocie realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa hali logistyczno-magazynowo-produkcyjnej wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Międzyrzeczu Dolnym".

Wizualizacje hal budowanych przez spółkę MDC2 - zdjęcia ilustracyjne · fot. Materiały spółki MDC2


Przypomnijmy, jak informowaliśmy w artykule "Na granicy Międzyrzecza Dolnego i Bronowa powstanie wielka hala? Postępowanie", 12 lutego wszczęto postępowanie administracyjne oraz przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla zadania polegającego na budowie hali logistyczno-magazynowo-produkcyjnej wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Międzyrzeczu Dolnym. Obiekt ma powstać na granicy tej miejscowości z Bronowem i Rudzicą.

Hala ma mieć 7,5 hektara, a do jej budowy będzie konieczne wycięcie kilkuset drzew. Powierzchnia zabudowy obiektu (dachy) ma wynieść około 74 458 m2, do tego ma dojść utwardzona powierzchnia o powierzchni około 21 931 m2. Planowaną inwestycję zaliczono do przedsięwzięć mogących "zawsze znacząco oddziaływać na środowisko" oraz mogących "potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko".

Spotkanie mieszkańców w miejscu planowanej inwestycji - 10.03.2025
Spotkanie mieszkańców w miejscu planowanej inwestycji - 10.03.2025 · fot. Mikołaj Siemaszko


Do 14 marca można było składać uwagi i wnioski w przedmiocie zamierzonego przedsięwzięcia w formie pisemnej na adres Urzędu Gminy Jasienica. W poniedziałek 10 marca na miejscu planowanej inwestycji odbyło się spotkanie mieszkańców, wśród których znaleźli się też radni gminy Czechowice-Dziedzice oraz Rady Powiatu.

Przyrodnik i mieszkaniec Czechowic-Dziedzic Mikołaj Siemaszko, który był na miejscu 10 marca, został poproszony o pomoc przez mieszkańców gminy Jasienica.

- Oczywiście nie mogłem odmówić pomocy, tym bardziej w takim temacie. Okolica przeznaczona pod wybudowanie kolejnej hali w tym rejonie, to niezwykle cenne przyrodniczo miejsce, na którym występują liczne gatunki chronione. Od kiedy dowiedziałem się o planowanej inwestycji, pomagam mieszkańcom jak temat ugryźć od strony przyrodniczej. Tym samym cieszę się, że czechowiccy radni zatroskani są o dobro mieszkańców sąsiedniej gminy i otaczającej ich przyrody - przekazał portalowi czecho.pl.

Teren, na którym ma powstać hala - 10.03.2025 · fot. Mikołaj Siemaszko


Podczas sesji Rady Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach we wtorek 18 marca czechowiccy radni jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie planowanej inwestycji - jego pełną treść publikujemy poniżej. Dokument trafi do Rady Gminy Jasienica, Wójta Gminy Jasienica, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Stanowisko



Rada Miejska w Czechowicach-Dziedzicach wyraża głębokie zaniepokojenie planami realizacji inwestycji pn. "Budowa hali logistyczno-magazynowo-produkcyjnej wraz z segmentami socjalno-biurowymi oraz infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Międzyrzeczu Dolnym". W naszej opinii realizacja inwestycji przyczyni się do znacznego wzrostu problemu zagrożenia powodziowego w regionie, w tym w gminie Czechowice-Dziedzice.

Realizacja omawianej inwestycji w ramach Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej wiązać się będzie z wycinką drzew i zmniejszeniem naturalnej retencji. Woda opadowa - spływająca z terenu o planowanej zabudowie ponad 7 ha i powierzchni zespołu parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą o powierzchni ponad 2 ha - będzie powodować podtopienia niżej położonych terenów. Ostatnia powódź spowodowała znaczne szkody na terenach sołectw Ligota i Bronów, przez które spływa woda z terenów położonych powyżej, w tym z obszaru strefy.

Lata funkcjonowania i rozwoju Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej pokazują, że każdy intensywny opad deszczu zwiększa zagrożenie powodziowe dla wymienionych sołectw. Wskazuje to, że zabudowa strefy nie posiada odpowiednich urządzeń do retencjonowania wód deszczowych i roztopowych. Z uwagi na lokalizację strefy, wody te w nadmiernych ilościach spływają na teren gminy Czechowice-Dziedzice. Istniejące cieki, które są zasilane wodami z powierzchni zabudowanych w strefie, nie są przystosowane do przyjęcia tak dużej ilości wody.

Władze Gminy Czechowice-Dziedzice jeszcze przed powstaniem Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej wyrażały swoje zaniepokojenie związane z konsekwencjami m.in. w zakresie zagrożenia powodziowego. Niestety, te obawy znalazły swoje potwierdzenie we wrześniu 2024 r. Po ostatniej powodzi przedstawiciele czechowickiego samorządu ponownie zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z dalszej rozbudowy strefy.

Uważamy, iż rozwój Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa społeczności lokalnej, w tym mieszkańców naszej gminy. Ponadto planowane przedsięwzięcie ma być realizowane w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Górnej Wisły. Dlatego apelujemy o ponowną analizę związaną z realizacją omawianej inwestycji, a przede wszystkim o wzięcie pod uwagę ryzyka powodziowego oraz wszelkich negatywnych skutków związanych z planowanym przedsięwzięciem.

mp / czecho.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.