Gorące tematy
- 6 października 2024
- wyświetleń: 5427
Radni interweniują po powodzi. Jest wniosek dotyczący wałów i pytania o zaniedbania
Do burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta trafiły interpelacje radnych Justyny Rzepeckiej (PiS) oraz Dariusza Czapigi (Twój Samorząd) dotyczące powodzi, która wystąpiła 14 i 15 września w naszej gminie.
Pierwsza z interpelacji dotyczy poprawy bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych na rzece Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach. Radna Justyna Rzepecka zwróciła się w niej do władz gminy o wystąpienie z wnioskiem do podmiotu zarządzającego rzeką Iłownica, czyli Wód Polskich.
W swoim wniosku radna Rzepecka apeluje o jak najszybsze podniesienie wałów lub poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki Iłownica, aby zwiekszyć przepustowość przepływu wody. - To pozwoli uniknąć w przyszłości przerwania wałów i zapobiec zalaniu terenów przylegających do niej - zauważa radna.
W odpowiedzi na interpelację radnej Justyny Rzepeckiej burmistrz Marian Błachut poinformował, że wystąpił "do dyrektora Zarządu Zlewni w Katowicach z wnioskiem o jak najszybsze podniesienie wałów przeciwpowodziowych lub poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki Iłownica", dołączając stosowne pismo. Ma także poinformować o odpowiedzi.
Druga z interpelacji, autorstwa radnego Dariusza Czapigi, dotyczy "przedłożenia wykazu wszystkich oficjalnych interwencji Urzędu Miejskiego dot. zabezpieczenia gminy przed powodzią wobec różnych jednostek, które odpowiadają za rozbudowę i stan cieków wodnych w naszej gminie".
Jak stwierdza członek czechowickiej Rady Miejskiej, "po powodzi, jaka wystąpiła 15 września na terenie Czechowic-Dziedzic, pojawiło się wiele zarzutów o zaniedbaniach dotyczących cieków wodnych znajdujących się na terenie naszej gminy". - W odpowiedzi pojawiały się argumenty mówiące o tym, że poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wykracza w wielu kwestiach poza kompetencje i możliwości Urzędu Miejskiego - dodał.
W związku z zaistniałą sytuacją radny Czapiga zwrócił się z prośbą o przedstawienie wykazu wszystkich oficjalnych interwencji mających na celu poprawę bezpieczeństwa, jakie Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach dokonywał od 2010 roku, czyli poprzedniej powodzi, wobec różnych jednostek, które odpowiadają za rozbudowę i stan cieków wodnych w naszej gminie.
Samorządowiec poprosił o zawarcie w wykazie roku interwencji, jednostki, w której ona miała miejsce i tematu, jakiego dotyczyła. - Przedstawienie wszystkich starań, jakie zostały poczynione, może wpłynąć pozytywnie na wizerunek samorządu. Dane te również będą istotne w kontekście kolejnych kroków mających na celu skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom - zauważy radny Czapiga.
Do czasu publikacji tego artykułu władze naszej gminy nie odpowiedziały na interpelację radnego Czapigi. Do tej sprawy będziemy wracać.
Dodajmy, że remont obwałowań i koryta rzeki Iłownica na terenie gminy Czechowice-Dziedzice jest zapowiadany przez Wody Polskie od lat, o czym informowaliśmy na łamach portalu czecho.pl. Prace były planowane między innymi na 2022 rok. Dlaczego do tej pory nie wykonano inwestycji? Nasza redakcja zadała szereg pytań w tym temacie Lindzie Hofman, rzeczniczce prasowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, jednak do czasu publikacji powyższego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do tego tematu także będziemy wracać w kolejnych artykułach.
Powódź - wrzesień 2024
Gorący tematWody Polskie o szczegółach inwestycji w naszej gminie. Ich wartość to 90 mln zł
W Ligocie trwa zbiórka podpisów pod ważnym apelem do Wód Polskich
Od 6 stycznia można składać wnioski o umorzenie składek dla płatników poszkodowanych w powodzi
Jaką pomoc do tej pory otrzymali mieszkańcy poszkodowani w powodzi? Szczegółowe dane
Gorący temat[FOTO] Poldery i przebudowa wałów. Jest zapowiedź dużych inwestycji w naszej gminie
[FOTO] W bielskim Ratuszu zebrała się komisja sejmowa. W posiedzeniu wziął udział burmistrz Błachut
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.