Gorące tematy
- 22 listopada 2021
- wyświetleń: 10849
[FOTO] Odsłonięto pomnik dedykowany Karolowi Czornemu
W 76. rocznicę śmierci Karola Czornego, 20 listopada, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej "Lipowiec" w Czechowicach-Dziedzicach, przy ul. Zamkowej 74. W uroczystości wziął udział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.
Pomnik powstał staraniami i wysiłkiem grona społeczników, przy wsparciu ze strony Fundacji "Orlen" i Instytutu Pamięci Narodowej - został on sfinansowany ze środków m.in. Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.
Karol Czorny urodził się 13 sierpnia 1893 roku w Czechowicach. Z zawodu cieśla, pracę w Śląskiej Fabryce Kabli w Czechowicach-Dziedzicach łączył z pracą na roli. Od najmłodszych lat był zaangażowany w działalność społeczną, należąc między innymi do Ochotniczej Straży Pożarnej w Czechowicach-Dziedzicach. Był także podoficerem Wojska Polskiego. W latach 30. XX w. pełnił funkcję zastępcy naczelnika lokalnej OSP. Po zakończeniu II wojny światowej ponownie wybrany na funkcję kierowniczą - od końca kwietnia 1945 r. był naczelnikiem Rejonu Pożarniczego w Czechowicach-Dziedzicach.
Zaangażowany w antykomunistyczny ruch oporu, był bliskim współpracownikiem Narodowych Sił Zbrojnych, a w zabudowaniach jego gospodarstwa znajdował się partyzancki schron. Z końcem 1945 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy UBP. Z relacji świadków wynika, że próbowano torturami wymóc na nim denuncjację innych współpracowników NSZ. Pomimo tortur nie wydał nikogo. Został zamordowany 20 listopada 1945 r., a jego ciało pogrzebano w nieodkrytym do dziś miejscu.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Historyczne ciekawostki
Odkurzamy stare zdjęcia i niezwykłe historie mieszkańców Czechowic-Dziedzic oraz okolicznych miejscowości sprzed lat. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj