Gorące tematy
- 1 listopada 2020
- wyświetleń: 11016
Cmentarze zamknięte do 2 listopada. Apel do seniorów i przedsiębiorców
W piątek 30 października odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Głównego Doradcy Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.
Zamknięcie cmentarzy na 3 dni
Rząd reaguje na szybko zmieniającą się sytuację epidemiologiczną. Za wszelką cenę chce odsunąć wizję całkowitego zamknięcia gospodarki. Podejmowane są kolejne kroki w celu zmniejszenia przyrostu zachorowań. Premier ogłosił, że w sobotę, 31 października, a także w niedzielę i poniedziałek - 1 i 2 listopada - cmentarze będą zamknięte.
- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po 3. tygodniach leżeć - mówił premier Mateusz Morawiecki i dodał: - Tradycja jest mniej ważna niż życie. Proszę powstrzymać się od wyjazdów, również poza miasta. Jeżeli pandemia nie będzie się nasilała, w drugiej połowie listopada będzie pewnie można odwiedzić groby.
Apel do seniorów o pozostanie w domach
Prezes Rady Ministrów zwrócił się z apelem do seniorów. - Drodzy rodzice, dziadkowie - to wasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone. To wynika jednoznaczenie z tabeli śmiertelności, którą codziennie analizujemy. Powyżej 70 r.ż. to zagrożenie rośnie absolutnie gwałtownie. Dzisiaj nasz apel przyjmuje formę alarmu i bardzo mocnej dyspozycji, żeby wszyscy seniorzy, którzy mogą, pozostali w domu przez co najmniej najbliższe 2 tygodnie.
Praca w systemie zdalnym
Mateusz Morawiecki przedstawił także dyrektywę dla administracji publicznej. - Wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. To też przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia - mówił. - Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm - tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej to zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa.
- Ostatnio podzieliły nas Polaków sprawy światopoglądowe, ale teraz odłóżmy je, żeby skutecznie zwalczyć epidemię. Możemy się spierać o te bardzo ważne kwestie, ale najpierw zadbajmy o życie naszych rodziców i dziadków - zaapelował premier.
Podczas konferencji podane zostały również informacje dotyczące szczepień. - Odbyłem wczoraj spotkanie z Radą Europejską. Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki już w styczniu dla wszystkich tych, którzy ich najbardziej potrzebują - dla ludzi starszych i służb medycznych, na zasadzie dobrowolności. Później w kolejnych paru miesiącach ta szczepionka na koronawiruas ma być dostępna szerzej. Wpłaciliśmy kwotę do puli budżetu UE, żeby zapewnić sobie równy dostęp do tej szczepionki - mówił Mateusz Morawiecki.
Zalecenie DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rząd rozszerza zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
- Dystans
- Dezynfekcja
- Maseczka
- Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe
- Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
Koronawirus
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj