Gorące tematy

  • 16 listopada 2015
  • 18 listopada 2015
  • wyświetleń: 7602

Nagroda im. ks. Londzina przyznana

Laureatem XVII edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks prałata Józefa Londzina został dr Zbigniew Banet. Wśród nominowanych był także Józef Grabowski z Czechowic-Dziedzic.

Gala nagrody im. Ks prałata Józefa Londzina - 11.2015 · fot. Powiat Bielski


Zbigniew Banet jest autorem wielu naukowych projektów technicznych, audytów przemysłowych i programów racjonalnego zużycia energii. Aktywny działacz społeczny, sportowy z pasją i oddaniem pracuje na rzecz Bystrej, gminy Wilkowice i powiatu bielskiego. Od 1979 roku członek Zarządu, od 1983 nieprzerwanie prezes Ludowego Klubu Sportowego Klimczok - Bystra. Pod jego przewodnictwem klub odnosi międzynarodowe sukcesy i współdziała aktywnie ze wszystkimi stowarzyszeniami w gminie, powiecie, w kraju oraz na Słowacji, w Czechach, Niemczech i Słowenii. Doprowadził do wybudowania w Bystrej igielitowego kompleksu skoczni narciarskich dla dzieci i młodzieży. Z klubu, którego jest Prezesem wywodzą się olimpijczycy i mistrzowie świata w biegach i skokach narciarskich.



Ta prestiżowa Nagroda Starosty Bielskiego od siedemnastu lat przyznawana jest za znaczące osiągnięcia społeczno-kulturalne, za budowanie historii i dnia dzisiejszego naszych "małych ojczyzn".

Nominowanymi do Nagrody im. Ks Londzina są osoby desygnowane przez gminne władze samorządowe. W bieżącym roku były to:

Krystyna Handzlik z gminy Bestwina. Od 1974 roku członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Janowicach, w latach 1991-2012 prezes, a obecnie skarbnik koła. Działaczka janowickich struktur OSP, parafii oraz Kółka Rolniczego. Organizatorka wielu imprez dla mieszkańców Janowic, jak również całej gminy.



Czesława i Czesław Koziełowie z gminy Buczkowice. Przykładni i wzorowi rodzice. Dzięki hartowi ducha i wielkiej wewnętrznej sile wychowali pięcioro dzieci, w tym troje niepełnosprawnych. Ich postawa i wielka troska o pociechy doprowadziły do zmiany myślenia o osobach upośledzonych.



Józef Grabowski z gminy Czechowice-Dziedzice. Działalność społeczną rozpoczął w 1980 roku w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Puls". Od 1991 roku zarządza kinem "Świt" w Czechowicach-Dziedzicach. Zasłużył się wkładem w proces zmian profilu kulturalnego miasta.



Ks. Witold Grzomba z gminy Jasienica. Kapłan, proboszcz parafii św. Marcina w Międzyrzeczu. Sprawny administrator, który przez dekadę pracy w parafii wzbudził wśród mieszkańców ducha wspólnoty, organizując wiele działań o charakterze społecznym. Jest inicjatorem akcji społecznych i charytatywnych dla ludzi potrzebujących pomocy.



Andrzej Śliwka z gminy Jaworze. Miłość do społeczności lokalnej przelał na pracę społeczną, którą rozpoczął już w wieku 17 lat zakładając koło Związku Młodzieży Wiejskiej. Przywiązuje dużą wagę do budowania poczucia wspólnoty i pielęgnowania historii lokalnej.



Renata Rapacz z gminy Kozy. Zawodowo związana z pracą nauczyciela katechety w Gimnazjum w Kozach. Z pasją organizuje przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności osadzone w duchu chrześcijańskim.



Józef Zątek z gminy Porąbka. Mieszkaniec Kobiernic, wybitny pszczelarz, aktywnie udziela się w organizacjach propagujących kunszt bartnictwa. Jeden z założycieli Gminnego Koła Pszczelarzy w Porąbce. Od 1960 roku cały swój czas poświęca pszczelarskiemu hobby.



Zygmunt Wandzel z gminy Szczyrk. Poeta, fraszkopisarz, gawędziarz, osoba niezwykle zasłużona dla folkloru i kultury góralskiej. Inspirację czerpie głównie z natury, gór i pięknych krajobrazów.



Józef Gawlik z gminy Wilamowice. Długoletni prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", którą kieruje z sukcesem, ciągle zwiększając zatrudnienie. Członek, a później kierownik Zespołu Regionalnego Wilamowice, co zaowocowało licznymi sukcesami artystycznymi w kraju i zagranicą. Od ponad 15 lat jest organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Województwa Śląskiego.



Tradycyjnie na powiatową galę licznie przybywają zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli m.in. posłowie na Sejm RP Jacek Falfus, Grzegorz Puda, Stanisław Pieta, Stanisław Szwed, senator Andrzej Kamiński, radni wojewódzcy Danuta Kożusznik i Jan Chrząszcz, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, radni powiatu bielskiego na czele z przewodniczącym Janem Borowskim i wiceprzewodniczącym Krzysztofem Chodorowskim, wójtowie, burmistrzowie powiatu bielskiego. Wśród gości podczas gali obecny był bp Roman Pindel i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego bp Paweł Anweiler.

Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko - Żywieckiej Roman Pindel nawiązując do zamieszczonej w starotestamentowej Księdze Syracha pochwały mężów sławnych, wyraził przekonanie, że osoby nominowane i laureat Nagrody im. ks. Londzina mogą dołączyć do otwartej listy grona "sławnych mężów i niewiast" sprzed II wieku przed Chrystusem.

W swojej wypowiedzi podczas uroczystości Starosta Bielski Andrzej Płonka powiedział: Święty Jan Paweł II, podkreślał, że odrodzenie państwa polskiego po ponad wiekowej niewoli było "dojmującym owocem duchowego dojrzewania oraz heroicznych poświęceń wielu". Wśród tych - WIELU - był również ksiądz prałat Józef Londzin, patron dzisiejszego wieczoru. Postać wybitna, przepełniona pasją i siłą do działania, budziciel serc, budowniczy polskości, wielki orędownik i obrońca tradycji i kultury Polskiej.

Starosta A. Płonka zwracając się do osób nominowanych do Nagrody im ks Londzina zaznaczył: dziękuję Wam za pracę, za pielęgnowanie dziedzictwa i ratowanie od zapomnienia tradycji i obyczajów przodków. Wasza działalność to nieoceniony wkład w budowanie tożsamości lokalnej i więzi międzypokoleniowych. Lata Waszej aktywności procentować będą jeszcze przez dekady niosąc świadectwo wielkiego zaangażowania, którym się cechujecie. Już sama Nominacja do nagrody świadczy o Waszym wielkim uznaniu w oczach władz samorządowych gmin. Uznanie to doceniam i ja - i w pełni się z nim utożsamiam.

Uroczystość, która odbyła się w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej uświetniona została występem chóru "Hejnał" z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka oraz koncertem Zbigniewa Wodeckiego.

aka / czecho.pl

źródło: Powiat Bielski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.